Zeeuw zingt liedjes in Gronings dialect Twee terrassen in Zeeland in Top ioo Zeeuwse wateren grotendeels ongeschikt voor windmolens Kun jij een compleet verhaal vertellen in één korte film? Zaterdag 11 juli 2009 33 Frank den Hollander uit Middelburg wordt bekende Groninger. door Cornelleke Blok GRONINGEN - 'Alle hits van het be roemde Groninger duo Rooie Ri- nus en Pé Daalemmer!' In het Gro ningse VW staat de cd prominent opgesteld, net als het boekje 'In- burgeringscursus Groningen'. En het frappante: beide zijn van Zeeuwse hand. Rooie Rinus, ofte wel Frank den Hollander, komt uit Middelburg. Pé en Rinus zijn een begrip in het noorden. De twee muzikanten maakten begin jaren tachtig tallo ze ludieke liedjes en sketches in het Groningse dialect. Vier jaar ge leden nog kregen Pé (Peter den Haan) en Rinus de Groningse Mar tinihallen stampvol met een reü nieconcert. Ze traden op voor dui zenden mensen. „Het publiek zong onze liedjes keihard mee. De zaal lag aan onze voeten. We ble ven elkaar maar in de armen knij pen. Het was fantastisch." Hij woont al meer dan dertig jaar in Groningen, maar Den Hollan der heeft nog veel met Zeeland. „In mei waren we er nog een week. Dat was heerlijk." Zijn vrouw valt 'm bij. „Als hij een paar dagen bij z'n zus is, dan komt die 'eej' er weer een beetje in." En toch: „Met Groningen was het was liefde op 't eerste gezicht. Ik ben hier nu geworteld. Groningen 'Als FC Groningen scoort, dan spelen ze onze versie van het Groninger volkslied' is een hele grote stad, maar toch provinciaals. Er zijn studenten, muziek, cultuur, maar het is niet zo druk als in de Randstad. De Waddeneilanden zijn een goede compensatie voor het Zeeuwse strand." Den Hollander kwam Pé tegen bij een songfestival van de studenten vereniging, waar hij destijds lid van was. „Het klikte heel erg tus sen ons en we maakten vaker sa men muziek. Peter wilde een keer op straat op treden en in het Gro nings te zingen. Dat hebben we ge daan en vanaf toen werd het steeds gekker. We werden uitgeno digd door TV Noord en we wer den benaderd door een platen maatschappij." Begin jaren tachtig trad het duo - met band - in de hele provincie op. „We waren waanzinnig popu lair, maar nadat we stopten is het eigenlijk alleen maar erger gewor den. Als FC Groningen een doel punt maakt, spelen ze onze instru mentale versie van het Groningse volkslied in het stadion! Dat vind ik een hele eer." Pé ei\Rinus bestaan alleen nog op cd, maar Den Hollander schrijft en treedt nog steeds op met thea tergroep 'Voorheen de bende. „Vo rig jaar heb ik voor 't eerst een heel liedje in het Gronings geschre ven." Hij glimt van trots. „Ik kreeg complimenten van het publiek. 'Dat is wel bijzonder voor een Zeeuw', zeiden ze." Spectrum: met vreemde ogen MIDDELBURG - De Zeeuwse wate ren zijn voor een groot deel onge schikt voor de plaatsing van wind molens. Dat stelt althans Vogelbe scherming Nederland in de natio nale windmolenrisicokaart voor vogels. Het aantal windmolens op land moet deze kabinetsperiode zijn verdubbeld. Nederland wil dat in 2020 30 procent van alle energie duurzaam wordt opgewekt. In dat jaar moet de uitstoot van schadelij ke broeikasgassen met 20 procent zijn verminderd. Vogelbescherming Nederland is niet tegen windmolens, maar vindt dat de effecten van grotere en hogere windmolens (tot 180 meter) op vogels nog onvoldoende duidelijk zijn. Windmolens worden geplaatst in gebieden met veel wind. Open en dus windrijke gebieden zijn vaak ook vogelrijke gebieden. Windmo lens hebben verschillende effec ten, maar die zijn afhankelijk van locatie, aantallen en hoogtes van de molens, weersomstandigheden en de seizoenen. Vogels kunnen zich doodvliegen tegen de wieken of de mast. Voor al bij slecht weer en 's nachts val len veel slachtoffers. Veel vogels mijden windmolens. Het gevolg is dat gebieden ongeschikt worden TWZ is dé arbeidsmarkt- intermediair in Zeeland voor bedrijven, studenten, afgestudeerden en jonge professionals met 0 tot 5 jaar werkervaring op MBO-, HBO- en universitair niveau. TWZ werkt ook vanuit Hogeschool Zeeland, ROC Zeeland en Roosevelt Academy. Supertalenten gezocht! r TWZ Edisonweg 51a Postbus 87 4380 AB Vlissingen Tel. 0118-479 207 Fax 0118-465 963 Internet www.twz.nl E-mail post@twz.nl TWZ feliciteert alle afgestudeerden met het behalen van hun diploma Op zoek naar een interessante (bij)baan? Dan kun je je nu inschrijven bij TWZ en word je op de hoogte gehouden van de meest recente vacatures. Tevens kunnen wij jouw CV ter inzage van vele werkgevers op onze website plaatsen. Wij bedanken daarnaast alle bedrijven en instellingen die middels stages, afstudeer-, onderzoeks- en andere praktijkopdrachten een belangrijke rol hebben gespeeld in de diverse opleidingstrajecten. Heeft uw bedrijf of instelling een vacature voor een deelnemer, student of afgestudeerde? Neemt u dan vrijblijvend contact met ons op en informeer naar de mogelijkheden. Hz^ I HogeschoolW7 Zeehnd MIDDELBURG - De terrassen van het Grand Café in Kortgene en van res taurant Waterfront in Vlissingen staan in de Misset Horeca Terras Top too van vakblad Misset Café. Het Noord-Bevelandse terras staat op een 78ste plek, het Vlissingse terras staat op een 97ste plaats. Het beste terras in Nederland is overigens te vinden op de Veluwe. Het gaat om café-restaurant Terras De Boterlap in Harderwijk. Een 'mystery guest' bezocht honder denvijftig terrassen. De dertig bes te kregen een tweede bezoek en de top 5 werd bezocht door een vierkoppige jury. De terrassen werden beoordeeld op uiterlijk van het terras, gastvrij heid, service, snelheid, frisdrank uit een flesje en de kwaliteit van de bestelling. Frank den Hollander, die tot zijn achttiende in Middelburg woonde, trad op als Rooie Rinus met het Groningse duo Pé Daalemmer en Rooie Rinus. Hij schrijft, presenteert en staat nog steeds in theaters. foto Jan Willem van Vliet voor vogels om bijvoorbeeld te fou- rageren. Op de windmolenrisicokaart krij gen de Zeeuwse wateren en de Na- tura 2000-gebieden (onder meer Voordelta, Grevelingen, Krammer/ Volkerak) het hoogste risico toege kend. Plaatsing op land biedt geen uit komst voor bijvoorbeeld broedvo- gels. De Kop van Schouwen en het noorden van Tholen zijn uiterma te risicovol. Akker- en wintervo gels lopen gevaar als in Zeeuws-Vlaanderen en in De Man- telinge molens worden neergezet. Trekvogels hebben de meeste last van windmolens langs de kustlijn. Wil je over de rode loper naar de première van je eigen film? Wordt Film by the Sea het begin van jouw regiecarrière? Zend dan een korte film van max. 10 minuten in naar DELTA Shorts, de korte film competitie voor jongeren bij Film by the Sea en maak kans op één van de vier awards en geldprijzen. DELTA Young Talent Award - Beste film Nieuw! Zeeland Award - Beste film over leegloop in de provincie Shooting Star Aanmoedigingsprijs - Beste regie, beste idee of beste camerawerk Publieksprijs - Best gewaardeerde film door publiek vertoning en prijsuitreiking: zondag 13 september 15.30 uur CineCity voorwaarden en inzenden: www.filmbythesea.nl OvSBfonds ■SS® SHOOTING STAR www.filmbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 115