Huurders op één hoog Middelburg 1940 Reactie lezers te zien op PZC-website 1940 ALLO- ssssst- Middelburg Bekijk het vooroorlogse Middelburg www.pzc.nl/middelburg1940 w Zaterdag 11 juli 2009 I 29 Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld verwoest. Via de website www.pzc.nl/ middelburgi940 wil de PZC in samenwerking met het Zeeuws Archief de vooroorlogse stad laten herleven. door Theo Ciele Piet Vreke heeft de mensen uit de buurt verzameld. De fotograaf uit de Eigenhaard- straat geeft aanwijzingen zodat ie dereen, van klein tot groot, te zien is. Het is buurtfeest. Koekhappen hoort daar natuurlijk ook bij. Willem Koster werd in 1930 in de Eigenhaardstraat geboren. Hij heeft foto's van buurtfeesten in de jaren dertig bewaard. De wereld van zijn jongensjaren lag tussen de binnenhaven en het kanaal. De Nieuwe Poortstraat, Dokstraat, Oude Werfstraat. Het was een kin derrijke buurt. „De Stationsstraat en de Loskade hoorden er niet bij. Daar woonden toch de wat rijkere mensen." Standsverschil, heette dat in die jaren. Het was ook een bedrijvige buurt. Aan de zijde van de Maisbaai was Vitrite Works, maar je had er ook de coöperatieve Landbouwvereni- ging, de ijsfabriek en de firma Po lak 'in lompen en metalen' aan de Nieuwe Poortstraat. „Tegenwoor dig zou je dat een recyclingbedrijf noemen." In 1934 verhuisde het gezin Koster naar de Korendijk 44. Willems jongste broer woont er nog. „Mijn vader Arie Koster had het huis aan de Korendijk in 1934 gekocht van de kunstschilder W.J. Schütz. Hij was zelfstandig timmerman-metse laar. Toen mijn vader het pand kocht was het nogal vervallen. Hij heeft het zelf opgeknapt." Middelburg telde in 1940 zo'n twintigduizend inwoners, van wie de meesten binnen de veste wo nen. Op één adres woonden vaak meerdere gezinnen. Ook-de fami lie Koster had het pand niet voor zich alleen. „Op de eerste verdie ping werd een kamer, een alkoof en een keukentje verhuurd. Naast het keukentje was de slaapkamer van mijn ouders. Tussen dat keu kentje en die slaapkamer zat een houten wandje." In 1940 huurde C.C.M. la Brujeere de verdieping, leert het adresboek in het Zeeuws Archief „Dat was de vrouw van een marineman", herinnert Willem Koster zich. „La ter kwam de familie Luijendijk bij ons wonen. Luijendijk was de mo lenaar van de Seismolen geweest." De huurders hadden geen eigen opgang. Toch leidde dit samenwo nen van de families onder een dak niet tot grote problemen. Vader Koster had nog meer hui zen in bezit. Willems geboorte huis aan de Eigenhaardstraat had zijn vader aangehouden en hij had een aan de Lombardstraat geërfd. „Toen ik wat groter was, mocht ik elke maandag de huur ophalen." Willem ging naar de gereformeer de lagere school aan de Graven straat. „Het was een school met ze ven klassen. In de eerste klas had den we juffrouw Van Dijk, die met haar vader aan de Haring plaats woonde." In de oorlog werd de school door de Duitsers gevor Koekhappen tijdens het buurtfeest. Vader Arie Koster is de man in het zwart met de hoed (rechts). derd. Willems klas werd toen on dergebracht in de consistorie van de Hofpleinkerk. Zijn vader was vrijwillig brand weerman en vrijwilliger bij het Ro de Kruis. Hij had geholpen bij de grote brand aan de Lange Delft in 1929. Daarna had hij zich aange meld bij de vrijwillige brandweer. Willem Koster heeft zijn herinne ringen aan de bange meidagen van 1940 op papier gezet. Hoe de fami lie na het vallen van de eerste bom men eerst schuilde in de achterkel der en later onderdak vond bij huisarts Pel aan de Rouaansekaai. Toen het ook daar te gevaarlijk werd trokken moeder en de kinde ren Koster - met baby Kees in een speciaal door vader getimmerd kistje - naar de Noordweg. Vader Koster raakte als brandweerman gewond. Een maand tevoren had hij nog houten rekken gemaakt om in vrachtwagens te plaatsen voor het vervoer van gewonden. „Op 17 mei was hij zelf één van de eersten die werd vervoerd op een draagbaar die in de rekken paste." Moeder en de kinderen keerden de volgende week terug naar de Korendijk. Vader bleef tot half juli in het Gasthuis voor behandeling van zijn beenwonden. Op www.pzc.nl/middel- burgi940 zijn reacties van lezers te zien op het pro ject. Een van de mensen die rea geerde was W. F. van Moosel uit Bilthoven. Hij heeft zijn jonge ja ren in Middelburg doorgebracht. Hij vertelt over zijn eerste jeugd herinneringen. Hij woonde tot zijn vijfde jaar aan de Sint Pieter straat en verhuisde daarna naar de Veersesingel. Hij heeft ook een ver zoek, want hij zoekt foto's van de HBS in de Sint Pieterstraat uit de periode 1941-1947 toen hij zelf de school bezocht. Op de interactieve kaart zijn de laatste weken nieuwe foto's ge plaatst onder meer van de Lange Noordstraat. Reacties op het verzoek van oud-Mid delburger Van Moosel, bijdragen in de vorm van foto's en verhalen uit het vooroorlogse Middelburg kunt u sturen naar middelburgl 940@pzc.nl of per post naar Redactie PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg, t.a.v. Middelburg 1940. foto's collectie Willem Koster Fotograaf Piet Vreke maakte deze foto midden jaren dertig tijdens het buurtfeest in de Eigenhaardstraat. Ze„ Middelburg lig* „r op xep M-.-ae.burg aon de A58 afslag Dit wordt het le*st|"1 kon ie dansen, middelburg. D,* t—Middelburg! w» etc„ en Meer info op: horeca en sport voorzieningen. op 1» kun ie dansen, sporten, eten en winkelen. Ook vind |e er de leukste belevenissen van Zeeland. Zep aan de A58 afslag Middelburg. Meer inS® °P: 0297 214067

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111