Buitenland Iraniërs na elf Unit 121 voert al jaren stiekem dagen weer de straat op oorlog voor Noord-Korea Bloedigste dag Irak na overdracht Amerikanen Je nieuwe telefoon 14 dagen op proef! -WWW4-PhoneHouse Vrijdag 10 juli 2009 I 9 Jongeren weten zich na charges oproerpolitie steeds te hergroeperen. teheran - Iraanse jongeren heb ben gisteren een demonstratiever bod in Teheran getrotseerd en leu zen geroepen tegen het regime, on danks het dreigement van de auto riteiten dat zij elke uiting van op positie zouden 'verpletteren'. Een groep van zo'n driehonderd jonge mannen en vrouwen verza melde zich gistermiddag bij de uni versiteit van Teheran en begon 'Dood aan de dictator' te roepen, aldus ooggetuigen. Veel van de demonstranten droe gen chirurgische maskers, die de groene kleur hadden van de bewe ging van oppositieleider Mir -Hos sein Mousavi. De massaal aanwezige oproerpoli tie voerde onmiddellijk een charge uit, maar de demonstranten ont weken de met wapenstok zwaaien de agenten om even later toch er gens anders opnieuw bijeen te ko men. Dat tafereel herhaalde zich volgens de ooggetuigen meerdere malen. Binnen een uur was de groep de monstranten gegroeid tot zo'n ze- 1^ In Iran zijn gisteren de eerste pro- testen in elf dagen gehouden. Die leidden tot een confrontatie tussen oproerpolitie en demon stranten. venhonderd man. De groep trok op naar de ingang van de universi teit. Daar versperde een politiekor- don de demonstranten de weg. Zij hervatten hun leuzen en de agen ten lieten hen ongemoeid. Elders in Teheran werden twee honderd demonstranten door de politie met traangas verjaagd. Ook zij probeerden zich later opnieuw te groeperen. Het waren de eerste protesten in Teheran in elf dagen. Op internet en via mobiele telefoons waren op roepen gedaan om donderdag weer de straat op te gaan, omdat het op die dag tien jaar geleden was dat de regeringsgetrouwe Ba- sij-burgerwacht een studenten huis in Teheran binnenviel om stu denten te beletten deel te nemen aan een voorgenomen demonstra tie. Daarbij werd een jongere ge dood. In een vermoedelijke poging de op positie wind uit de zeilen te ne men, hadden de autoriteiten dins dag en woensdag tot vrije dagen uitgeroepen. Ze verwezen naar een reusachtige stofwolk die Tehe ran en andere delen van het land deze week met een laag vuil bedek te. De universiteiten bleven daarom gesloten en omdat de donderdag in Iran deel uitmaakt van het weekeinde, maakten veel mensen van de onverwachte vrije dagen gebruik om even de stad uit te gaan. Dubbele aanslag in Tal Afar eist zeker 35 mensenlevens. bagdad - Irak ging gisteren gebukt onder de bloedigste aanslagen sinds het vertrek van de Ameri kaanse strijdkrachten uit Iraakse steden. Een dubbele zelfmoordaan slag in de Noord-lraakse stad Tal Afar eiste zeker 35 mensenlevens. De regio geldt als bolwerk van Al Qaida. Volgens de Iraakse politie raakten zeker 45, mogelijk zeven tig personen gewond. De eerste zelfmoordenaar bracht explosieven rond zijn lichaam tot ontploffing bij het huis van een politieman. Toen mensen zich ver zamelden op de plek waar de aan slag was gepleegd, volgde een twee de ontploffing. Terroristen hanteren wel vaker een dergelijke tactiek om zoveel mogelijk slachtoffers te maken. Volgens de politie en ziekenhui zen zijn onder de doden vooral vrouwen en kinderen. Tal Afar ligt in het uiterste noordwesten van Irak. In de stad wonen zowel Arabieren, Turkme nen als Koerden. De algelopen ja ren is Tal Afar vaker het doelwit ge weest van aanslagen. Opstandelin Beveiliging kost Westen op termijn miljarden dollars per jaar. door Carel Goseling den haag - Alleen de naam doet al geheimzinnig aan: Unit 121. De eenheid is onderdeel van het Bu reau Informatievoorziening dat ex clusief werkt voor het ministerie van Defensie in Pyongyang, Noord-Korea. Unit 121 houdt zich bezig met cyberwarfare'. oorlogvoe ring via internet. Doel is computer netwerken van de vijand binnen te dringen en/of plat te leggen, waardoor dat land niet meer kan functioneren. Het Noord-Koreaanse leger zette Unit 121 in 1998 op. Destijds werk ten er duizend mensen. Inmiddels zijn dat er naar schatting 17.000. Het jaarlijkse budget bedraagt ruim 50 miljoen euro. Het bestaan van Unit 121 is ont huld door majoor Steve Sin, inlich tingenspecialist bij de Amerikaan se troepen in Zuid-Korea. Volgens hem is het niet de enige eenheid in Noord-Korea die zich met cyber warfare bezighoudt. Op het minis terie van Staatsveiligheid in Pyon gyang bestaat ook een afdeling die zich specialiseert in het inbreken in computers van andere landen. Afgelopen zaterdag werden tiental len computernetwerken van Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse over heidsinstellingen, banken en me dia vanuit het buitenland aangeval len. Een actie die zich dinsdag en gisteren herhaalde. Door het zenden van tienduizen Medewerkers van het Korea Internet Security Center in een controlekamer in Seoul waar cyberaanvallen uit Noord-Korea worden onderzocht, foto ap den boodschappen per seconde werd getracht de servers van de be trokken instanties, waaronder de presidentiële paleizen en ministe ries van Defensie, te laten crashen. Experts in de VS en Zuid-Korea hebben laten weten dat dit gebeur de vanuit Noord-Korea. De Noord-Koreanen slaagden er al eerder in computernetwerken in Zuid-Korea en de VS binnen te dringen. Deskundigen stellen dat het land inmiddels een behoorlij ke expertise heeft opgebouwd. Begin 2007 testte Pyongyang ook al een zogenoemde 'logic bomb', een soort tijdbom in computersoft ware die bij bepaalde activiteiten of op een bepaald moment de computer doet crashen, data wist of de computer onbereikbaar maakt door een groot aantal nep- boodschappen te verzenden. De Noord-Koreaanse actie leidde er in 2007 toe dat de VN-Veilig- heidsraad de verkoop van grote computers en laptops aan Noord-Korea verbood. Een actie die in de praktijk echter geen en kel merkbaar effen heeft gehad. Ri chard Clarke, adviseur van de toen malige Amerikaanse president Bush, liet in .2002 al weten dat Noord-Korea minstens honderd personen per jaar opleidt voor cy berwarfare. Wat virtuele oorlogvoe ring aantrekkelijk maakt, is dat een vijand zonder een veldslag vrij wel totaal lamgelegd kan worden. Een oorlog zonder vuile handen. De Amerikaanse president Obama gaf eerder dit jaar opdracht om binnen twee maanden een plan te maken ter bescherming van Ameri kaanse computers. Er komt een speciale eenheid, het 'cybercom- mand'. Die krijgt een budget van 200 miljoen dollar. gen van de islamitisch-soenniti- sche minderheid in het land we ken uit naar de stad, nadat ze uit andere delen van Irak waren ver dreven. Gisteren was een wijk met vooral sjiitische moslims het doel wit. Ook in Bagdad zijn gisteren bom aanslagen gepleegd. 1\vee vrijwel gelijktijdige explosies op een markt in het sjiitische deel Sadr Ci ty eisten zeven levens. Volgens een zegsman van het leger raakten ruim dertig mensen gewond. In de wijk ICarrade in het centrum leidde de explosie van een langs de straat verstopte bom tot de dood van twee personen. Een dag eerder hadden terroristen bij moskeeën in twee dorpen in de buurt van Tal Afar autobom men laten ontploffen, waardoor 27 mensen stierven. Ook vielen door een autobom in de hoofdstad van dé provincie Niniveh, Mosul, zeker dertien doden. Bij de aanslag, vlak bij een moskee, raakten 33 mensen gewond. Sinds het Amerikaanse leger eind vorige maand de veiligheidsbewa king in de Iraakse steden over droeg, moeten Irakezen daar nu zelf voor zorgen. De Amerikanen zijn nog verantwoordelijk voor de veiligheid buiten de steden. (zonder kleine lettertjes...) Sony Ericsson W595 flower leifort. Ben jij al verlengbaar? wij checken of je al kunt verlengen en )e profiteert nu van gegarandeerd I de beste deal en de beste service. Kom nu naar de winkeii ledereen kan verlengen bij The Phone House, het maakt niet uit waar jij je abonnement hebt afgesloten! Als je bij The Phone House je abonnement afsluit of verlengt, mag je een nieuwe telefoon uitkiezen. En bij ons mag je dan jouw nieuwe telefoon 14 dagen uitproberen. Is 'ie toch niet helemaal naar jouw smaak? Dan ruil je 'm gewoon weer om. Kom snel langs en maak kennis met al onze unieke services. Tl TL TL TL TL II n. JT. -n. met de hartelijke service

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9