Boulevard mikt op 175.000 bezoekers i zeeland naz mer festival Mix van feestelijke en ernstige muziek 25 I 08 t/m 05 I 09 Orgelrecital Erwin Neve Zomerexpositie in Duingalerie I de brochure is uit vraag hem nu aan! Vrijdag 10 juli 2009 35 JacobTV maakte met MuziekLab Brabant 'Cities change the songs of birds'. foto GPD Den Bosch beleeft vijfentwintigste editie theaterfestival. door Joost Goutziers den bosch - Bekende Vlaamse theater- en dans gezelschappen als Les Ballets C de la Ben, Het Toneel huis en NT Gent en jonge Neder landse theatermakers als Boukje Schweigman, Leen Braspenning en Martijn Crins: Theaterfestival Boulevard gaat ook in het 25e jaar door op de vertrouwde weg. Het zomerfestival (7 tot en met 16 augustus) is geconcentreerd rond De Parade, het plein bij de Sint lan. Daar staan theatertentjes met kleine voorstellingen en er is een podium met muziekoptredens. De theatervoorstellingen zijn op meer dere locaties in de stad te zien. Volgens directeur Geert Overdam zit het festival nagenoeg aan zijn grenzen. Toch hoopt hij op groei naar 175.000 bezoekers. Les Ballets C de la B brengt op De Boulevard de Nederlandse premiè re van 'Ashes', een dansvoorstel ling van Koen Augustijnen met vergankelijkheid als thema. NT- Gent speelt 'Krapps laatste band' en Het Toneelhuis/Wayne Traub komt naar het festival met 'Maria Magdalena' het laatste deel van de trilogie van Wayne Traub. Com pagnie Cecilia/Het Paleis met regis seur Arne Sierens speelt twee pro ducties: 'Apenverdriet' en 'Trouw- De organisatie Zomeravond concerten aan Zee bestaat twintig jaar. Daarom werd de reeks van acht recitals op de woensdagavonden in juli en augus tus geopend met een feestelijke uit voering. Klarinettist Vlad Wever- bergh had het programma licht veranderd en er 'meezingers' op ge plaatst. Muziek uit opera's van Ver di (bewerking L. Bassi) die de mu sici zelf graag horen en spelen. De bonte aaneenschakeling van ko ren en aria's uit Rigoletto was toe gankelijk en leverde een aha-erleb- nis op. Het was meteen duidelijk dat pianist en klarinettist een feno menale techniek in huis hadden, de populaire melodietjes werden vlot en virtuoos gespeeld. De pia nopartij was aan de bescheiden kant en de akoestiek (vrij open en hard) werkte niet in het voordeel van de muziek. Te vaak overheer ste het klarinetgeluid de piano. Pia nist Nikolaas Kende etaleerde zijn technische vaardigheid met glans in de Ballade 2 van Liszt. De Ricercare van Bram Van Camp, een jonge Vlaamse componist, was een kers op de feesttaart. Het kleine nostalgische motief werd door beide instrumenten gebracht en daarna met variaties gezamen lijk uitgewerkt. De bewerking van La Traviata van Verdi was aantrek kelijker dan Rigoletto, omdat de be kende aria's nu herhaald werden met virtuoze versieringen. Het deel met feestelijke muziek werd afgesloten met een toegift: De vlucht van de hommel van Rims- ky-Korsakov. feesten en processen'. Andere Vlaamse groepen zijn Cie Kaiet! en Lailca. Het festival, er zal ook een jubi leumboek verschijnen, kent dit jaar 25 premières. Het Chileense circus Compania de Paso van cir cusvernieuwer Ueli Hirzel brengt trapezewerk in 'Un Horizonte Cua- dardo'. ZOMERAVONDCONCERT Vlad Weverbergh (klarinet), Niko laas Kende (piano) Et Jolente de Maeyer (viool). Gehoord: wo 8/7, NH Kerk, Cadzand door Jeanette Vergouwen Het tweede deel bestond uit ernsti ge kamermuziek. De Sonate 2 voor klarinet en piano van Brahms, met gelijkwaardige partijen, klonk - na al die virtuoze muzikale uitbarstin gen - sereen en melodieus. De uit voerders anticipeerden goed en er werd fijn gemusiceerd, vooral in de prachtige zachte passages. Het middendeel, met een sneller tem po, werd onderbroken door een koraalmotief, een typische Brahms-inbreng. In het eerder se rene, soms weinig spannende slot deel was een speelse pianobegelei ding te horen. De sonate werd afge sloten met een wervelende tpassa- ge. Ook tijdens de vertolking van dit werk speelde de akoestiek niet in het voordeel van de musici. Het hoogtepunt was bewaard voor het eind van het concert. In Con- strasten van Bartók trad ook violis1 te Jolente de Maeyer op. Zij speel de de moeilijke dubbelgrepen met gemak en toonde dat zij uit het goede violistenhout gesneden is. Het contrast tussen de delen werd goed in de verf gezet en de begin- akkoorden van deel 3 kregen door een stevige vertolking een demo nisch karakter. Het grote Nederlandse aandeel op Boulevard bestaat onder meer uit Schweigman&, het befaamde thea tergezelschap van Boukje Schweig man, met de bewegingsvoorstel ling 'Wiek' en Boogaerd/Vander Schoot met de productie 'Dans je de hele nacht met mij?', gebaseerd op het toneelstuk Who's afraid of Virginia Woolf, sas van gent - De reeks orgelcon certen in de Cuyperskerk in Sas van Gent wordt vanavond ge opend door Erwin Neve uit Water landkerkje. Hij studeerde aan het Brabants Conservatorium en was van 1982 tot 2004 organist aan de RK Kerk Oostburg. Momenteel is hij vaste organist in Heist-aan-Zee en Ramskapelle. Hij is ook lid van het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor. Het programma dat Neve speelt is volledig romantisch met werken van componisten uit Nederland, Duitsland, Engeland en Frankrijk. Vanwege het Mendelssohn-jaar worden twee werken van deze componist vertolkt. Het recital begint om 20.00 uur. domburg - In de Duingalerie in Domburg wordt zondag de zomer expositie geopend, met schilde rijen van Toos van Holstein (op nieuw genomineerd als Kunste naar van het jaar) uit Middelburg en keramiek van Ton van Gruns- ven uit Drunen. De tentoonstel ling heet Art is travelling the mind, naar het motto van Van Holstein. Zij verwerkt in haar schilderijen ideeën en gedachten naar aanlei ding van haar vele reizen, van wat ze leest en van wat ze meemaakt. De expositie wordt zondag om 17.00 uur muzikaal geopend door bas-bariton Hans Dekker, begeleid door Rien Balkenende. Yvonne de Kramer speelt daarna eigen compo sities aan de vleugel. De tentoon stelling duurt tot eind september. Hans Teeuwen komt een avondje zingen en componist JacobTV maakte met MuziekLab Brabant 'Cities change the songs of birds', een bundeling van beeld, muziek en gesproken fragmenten uit Ame rikaanse talkshows. Theater Artemis uit Den Bosch speelt 's Heerskinderen' over het leven van twee kinderen bij het Le ger des Heils. De voorstelling is geïnspireerd door de jeugdjaren bij het Leger van acteur Fabian lan sen. Hotel Witlox en Drieons speelt Alfa' naar het boek van Ivo Michiels. Drieons brengt ook 'Hul de' een solovoorstelling van acteur Rob van Gestel die vijfentwintig jaar in het vak zit. Theatergroep Afslag Eindhoven waagt zich aan een toneelvertaling van de roman 'De helaasheid der dingen' van de Vlaamse auteur Di- mitri Verhulst. In het boek - in 2007 bekroond met de Pu blieksprijs Gouden Uil - haalt hoofdpersoon Dimitri herinnerin gen op aan zijn jeugd in Reetveer- degem, een typisch Vlaams boe rendorp. Hij woonde daar samen met zijn vader Pierre, zijn groot moeder en drie werkloze nonkels (ooms) die de hele dag alcoholi- 'jubilerend festival Boulevard telt dit jaar vijfentwintig premières' sche dranken nuttigden, rookten en scheten lieten. Regisseur Yvonne van Beukering van Afslag Eindhoven schreef een brief aan Verhulst. Tot haar grote verbazing had nog geen enkele theatermaker om de rechten van het verhaal gevraagd. Pietjan Dus- ee schreef het scenario voor het stuk. theater op locatie festivalhart Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83