Spektakel Ubuntu laat zien dat Afrika School Baarland fuseert St^coHege 261 Vrijdag 10 juli 2009 Programma Voorstellingen: Vrijdag 10 juli om 20.30; festi valterrein open om 18.00 uur. Zaterdag 11 juli om 14.30 en 20.30; terrein open om 12 uur. Zondag 12 juli om 14.30 en 20.30; terrein open om 12 uur. Vrijdag 17 juli om 20.30 uur; terrein open om 18.00 uur. Zaterdag 18 juli om 14.30 en 20.30 uur. Terrein open om 12.00 uur. Zondag 19 juli om 14.30 uur; terrein open om 12.00 uur Tribune met 1100 zitplaatsen. Afrikadorp met markt en ver schillende optredens: muziek, modeshows, theater etc. Toegang is gratis Voor het openluchtspektakel Ubuntu is afgelopen week druk gerepeteerd aan en in het Goese Meer. Vanavond is de première, waarna nog acht gratis voorstellingen volgen. door Ali Pankow en Frank Balkenende Maandagavond. Aan de boorden van het Goe se Meer lijkt zich een koninklijk bal af te spelen. Dames in satijnen gewa den en met fleurige hoofdtooien schrijden voorbij. „Die spelen de grote rivieren van Afrika", sist ie mand op de tribune tegen zijn buur. Het koelt deze avond aardig af Toch draaft een groepje danse ressen het water in. Als ze aan wal komen, rennen ze bibberend naar hun badjassen. Het Afrika-spektakel Ubuntu is waarlijk een kijkspel met veel mu ziek, dans en acrobatiek. De Nijl (Elina Lichtendahl) komt per boot in het maanlicht aan. Een paard en een heuse safari-jeep acteren mee. In het water waden twee vuurspuwers. Op het hoofdpo dium (er zijn twee podia, één in de vorm van een golfplaten hut en één als een stuk bos) blaast het met rode bouwhelmen getooide orkest erop los, terwijl leden van Forza Gymnastica overslag na over slag maken. Een productie met zeventig spe- 'We gaan geen Afrikaantje spelen' Koen Schyvens Iers, inclusief orkest, is technisch lastig. Iedereen moet een koptele foon hebben. Tja, en die werken soms tegen. Bij sommige overgan gen schiet de geluidsman uit zijn slof „Dit kan echt niet", roept hij, als een microfoon rondzingt. „Geen zorg", zegt de ervaren regis seur Koen Schyvens, „ik pas het scenario aan." digd als artistiek leider. „Hij is zo goed in het creëren van een een heid binnen een groep. En omdat Koen al jaren betrokken is bij Afri ka, kwamen we al snel op het hui dige thema", licht Van den Wijn gaard toe. „Maar we gaan niet als Goesena- ren met veel schmink Afrikaantje spelen. Dat is gênant", liet de thea termaker direct weten. Ook wilde Schyvens geen belerende teksten over hoe Afrika moet omgaan met het milieu en de natuur. „Ik hoop vooral dat het publiek naar huis gaat in het besef dat Afrika méér is dan ellende alleen. En dat de men sen beter doorhebben dat ze een klein, maar belangrijk onderdeel zijn van een grote maatschappij.". Al deze overwegingen resul teerden in Ubuntu, een spektakelstuk op een wa terrijke locatie met twee verhalen- lijnen die in elkaar verweven zit ten. De ene gaat over een jonge vrouw die door heel Afrika op zoek is naar haar achttien jaar eer der verdwenen broer. Tijdens haar zoektocht speelt water een grote rol. De tweede verhaallijn betreft de zogeheten Indaba, het topoverleg tussen alle grote rivieren in Afrika en over hoe het verder moet met dit imponerend mooie, maar vaak gekwelde werelddeel. Al die rivie ren worden in het stuk voorge steld als een persoon. Zo verschij nen onder meer de Nijl (in meer dere variaties), Niger, Kongo, Zam bezi, Limpopo en Oranje ten tone le. Het is een modern mytholo gisch spektakel geworden, waarin hier en daar ook aspecten van de reis van Odysseus en van Shake- speares Midzomernachtsdroom te herkennen zijn. Ruim tweehonderd mensen wer ken mee aan Ubuntu. Dat zijn niet alleen toneelspelers, muzikanten, zangers en dansers, maar ook le den van gymnastiekvereniging For za en de scoutinggroep. Het artis tieke team bestaat naast Koen Schyvens uit: componist/dirigent Albert )ohn Vervorst, muzikaal lei der Ludo Heesters, beeldend kun stenaar Rob Maaskant als vormge ver en decorbouwer, choreografe Lia Sorber en kostuumontwerp ster Gerda Knuivers. www.goesafrika.nl www.pzc.nl/afrikajaar Locatie Ubuntu 0 0 Goese Meer qX Haven Industrieterrein O entree 0 tribune 1200 plaatsen/voorstelling O 2 podia in water O Afrikadorp horeca 0 steiger voor schepen in voorstelling Q 500 plaatsen (overloop Houtkade) Emma Heesters speelt één van de hoofdrollen. Het meisje Azina dat op zoek gaat naar haar verdwenen tweelingbroertje Apiyo. Theatermaker Schyvens uit Bergen op Zoom, die de helft van het jaar in Afrika werkt, hoopt dat het vanavond van een leien dakje gaat. Hij schreef Ubuntu, dat Bantoe is voor: 'Ik ben omdat wij zijn' ofwel 'We hebben elkaar nodig'. Hij was ook bepalend voor het overkoepe lende thema 'Goes-Afrika'. „Na de viering van het 6oo-jarig bestaan van Goes met het open luchtspel Rogier en de 7 plagen in 2005 is al snel besloten dat er een vervolg moest komen, met mede werking van zoveel mogelijk ver schillende verenigingen en kun stuitingen. Bedenk maar een the ma, kregen wij als opdracht", ver telt beleidsambtenaar economie Cock van den Wijngaard. Hij en zijn collega Albert Boonman na men het overgrote deel van de pro ductie op hun schouders. Van meet af aan stond vast dat Schy vens weer zou worden uitgeno Samenvoeging met Oudelande noodzakelijk voor voortbestaan. door Harmen van der Werf BAARLAND - Openbare basisschool De Berenburcht in Baarland moet worden opgeheven en fuseren met openbare basisschool De Schakel in Oudelande. De fusie is al per 1 augustus nodig, aldus het Borselse college van B en W, omdat de school in Baarland anders 'zonder meer ophoudt te bestaan'. De Berenburcht telt te weinig kinderen (twintig) om een zelfstandige school te blijven. Het is ook niet mogelijk er een neven vestiging van te maken, omdat de school in Oudelande te dichtbij staat. Als enige optie blijft over: van De Berenburcht een depen dance maken van De Schakel in Oudelande. Voor de toekomst van de school maakt dat weinig uit. Het enige wat telt, is het aantal leerlingen. Dit moet op de officiële teldata 1 oktober 2009 of 1 oktober 2010 op minimaal 23 uitkomen, anders is het voorbij. De Borselse raad moet nog beslis sen over de fusie. Veel moeite zal dat niet kosten. Het ministerie van Onderwijs heeft toegezegd De Be- rav De Berenbucht in Baarland moet fuseren met De Schakel in Oude lande, omdat de school in Baar land anders moet sluiten, aldus B en W van Borsele. renburcht voorlopig te blijven fi nancieren. Dat De Berenburcht eind vorig jaar onverwacht dreigde om te val len, heeft Borsele wel met 'de neus op de feiten gedrukt', zoals raads lid Kees Weststrate (SGP/CU) in de laatste raadsvergadering zei. Hij doelde op de verwachte daling van het aantal basisscholieren in Borse le. Weststrate stelde vervolgens dat een dorp zonder school ook leef baar kan zijn. Zover gingen andere fracties niet. „We moeten ons best doen in elke kern een school te be houden", verwoordde Berry Kooi ker (Lokale Partij Borsele) het alge mene gevoel, „maar we moeten ook niet koste wat kost een school met te weinig leerlingen overeind willen houden." KRABBENDIJKE - Corné Bouwens en Marjolein Ruissen, leerlingen van de afdeling Praktijkonderwijs (PRO) van het Calvijn College in Krabbendijke, hebben zich gekwa lificeerd voor een mbo-opleiding, een unicum in de geschiedenis van het PRO. Tot voor kort kon den leerlingen van de afdeling al leen een schoolcertificaat behalen. Voor derde en vierdejaars is er nu een mogelijkheid om naast het ge wone lesprogramma een opleiding Arbeidsmarkt Gekwalificeerd As sistent te volgen. Die vergroot de kansen op de arbeidsmarkt en geeft toegang tot een niveau 2 op leiding. Corné en Marjolein gaan beiden verder met een vervolgop leiding, respectievelijk horeca en NIL 1 (lassen). Aquariumhandel Brouwers b.v. Boulevard 1314701 ES Roosendaal T +31 (0)165 - 536216 F +31 (0)165 - 546684 E info@aquariumbrouwers.nl I www.aquariumbrouwers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60