Handen wassen troef bij Vierdaagse 'Cowboys' thuiszorg een halt toeroepen Calvijn verkoopt erg goed Proef met piaszakje tijdens wandelen Vrijdag 10 juli 2009 5 Honderd deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse verzamelen tij dens het lopen hun plas in een 'meeneemtoilet'. De plastic zakjes, voor mannen in de vorm van een auto, voor vrouwen in de vorm van een vijgenblad, moeten onderzoekster Maria Hopman van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud meer leren over de vochthuishouding van deelnemers. In de zakjes zitten korrels die de urine opvangen en zich omvormen tot een harde massa. Liefst neus snuiten in papieren zakdoek en die daarna weggooien. NIJMEGEN - Deelnemers aan de Vierdaagse doen er over twee we ken goed aan vaak hun handen te wassen om zo de kans op versprei ding van de Mexicaanse griep te voorkomen. De organisatie plaatst daarom extra wasgelegenheden, onder meer bij de start en finish in Nijmegen. Dat meldde de orga nisatie gisteren. De Vierdaagse gaat op dinsdag 21 juli van start. De marsleiding heeft al sinds april intensief overleg met de GGD over de Mexicaanse griep. Volgens marsleider Johan Willem- stein is er geen sprake van annule ring van het wandelevenement, waarvoor 45.000 deelnemers zijn ingeschreven. Toch neemt de orga nisatie maatregelen in de vorm van hygiëne-adviezen aan wande laars. Aan de Vierdaagse nemen wandelaars van 64 verschillende nationaliteiten deel. Ook op kamp Heumensoord, waar de deelnemende militairen zijn gelegerd, staan desinfectie- installaties waar soldaten hun han den kunnen wassen. Wandelaars doen er verder goed aan hun neus te snuiten in papieren zakdoeken en die vervolgens weg te gooien. De organisatie maakt zich ook wei nig zorgen over de Cfkoorts die ten zuiden van Nijmegen vrij veel voorkomt. „De ziekte is niet over draagbaar van mens op mens. De kans op besmetting is uitermate klein", aldus Willemstein. De Vierdaagse van Nijmegen vindt voor de 93ste keer plaats. De organisatie gaat in de toekomst nauwer samenwerken met de orga nisatie van de Vierdaagsefeesten, die tegelijk met de Vierdaagse in Nijmegen plaatsvinden. De Vier daagsefeesten staan te boek als een van de grootste publieksevenemen ten van Europa. De organisatie van de Vierdaagsefeesten verwacht dit jaar 1,4 miljoen bezoekers. Be kende Nederlandse artiesten als Racoon en Miss Montreal treden op op de dertig podia in de bin nenstad. VIER VRAGEN OVER DE GRONDWET Opdracht: zorg dat de Grondwet meer gaat 'leven' bij Nederlanders. De staatscommissie Grondwet, die gisteren door het kabinet is geïnstalleerd en wordt geleid door raadsheer Wilhelmina Thomassen, moet het kabinet daarover adviseren. O 's de Grondwet niet ontzettend saai? Dat is de mening van veel mensen. Maar de Grondwet is belangrijk. Ze stelt grenzen aan de macht van de overheid. Zonder Grond wet is de overheid 'een maffiabende', stelde hoogleraar staatsrecht Constantijn Kort- mann al eens. In de huidige vorm bestaat de Grondwet 25 jaar en het is tijd voor een herziening, vindt de Christenunie. Bij de vorming van dit kabi net dwong de partij 'bezinning' af over de Grondwet. De gisteren geïnstalleerde com missie - tien staatsrechtdeskundigen en hoogleraren - wordt verantwoordelijk. Zij moet onderzoeken of de Grondwet moet worden versterkt en hoe Nederlanders zich meer verbonden gaan voelen met de in houd. Weten we dan niet wat erin staat? Het is zeer slecht gesteld met de kennis van de Grondwet. In de Verenigde Staten is dat anders. Ieder schoolgaand kind kent het voorwoord, de preambule (die begint met het bekende 'We, the People of the United Sta tes') en weet de belangrijkste artikelen en amendementen moeiteloos op te dreunen. Moet de commissie ervoor zorgen dat dit in Nederland ook zo wordt? Nee. De commissie heeft een beperkte op dracht: ze moet kijken naar de toegankelijk heid en de betekenis van de Grondwet voor burgers en de verhouding tussen nationale en internationale rechten. Zo kijkt de com missie of het recht op een eerlijk proces, in andere landen wel gebruikelijk, erin moet ko men. Het CDA maakt zich sterk voor het vastleg gen van Nederlands als 'bestuurs-, cultuur- en omgangstaal'. De commissie kijkt ook of er in Nederland een voorwoord nodig is en zo ja, wat daar dan precies in moet staan. Is de wil van de commissie wet? Absoluut niet. De commissie adviseert, al leen het parlement kan de Grondwet wijzi gen. Hiervoor is" een tweederde meerderheid nodig. Na die 'eerste ronde' moeten eerst nieuwe verkiezingen zijn gehouden voordat er weer wordt gestemd. Is er opnieuw een meerder heid in beide Kamers, dan kan de wijziging ingaan. De vrees van partijen als D66 en GroenLinks, die in de CU-wens een verkap te manier zagen om via de Grondwet abor tus en euthanasie te verbieden, is daardoor onwaarschijnlijk. Vóór 1 oktober 2010 moet het advies er zijn. Inperken van macht aandeelhouders moet misstanden stoppen. DEN HAAG - Het kabinet wil de commercialisering van de thuis zorg een halt toeroepen door de macht van aandeelhouders te be perken. Nu zijn er thuiszorgbedrij- ven waarvan de eigenaren vooral bezig zijn met geld verdienen, waardoor goede zorg voor de cliën ten op het tweede plan komt. Staatssecretaris let Bussemaker (Volksgezondheid) wil de zogehe ten cowboys in de thuiszorg gaan bestrijden, heeft zij de T\veede Ka mer gisteren laten weten. Vorige maand luidde de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) nog de noodklok over misstanden bij nieuwe aanbieders van thuiszorg. De zorg is onder de maat en soms is er zelfs sprake van oplichting. In tegenstelling tot de ziekenhuizen en verpleeg- en ver zorgingshuizen, mag er in de thuis zorg wel winst worden gemaakt en is er ruimte voor investeerders. Nu dat leidt tot uitwassen, wil Bus semaker de regels voor aandeel houders aanscherpen. In haar ogen is de zorg geen markt. Wel moet er ruimte blijven voor 'crea tief ondernemerschap' in de thuis zorg. Voor tehuizen is het aantrek ken van geld van buiten helemaal niet aan de orde. In een sector die langdurige zorg levert, passen vol gens de staatssecretaris geen instel lingen die bezig zijn met winst. DORDRECHT - Bij Calvijn "denkt men eerder aan zuinigheid, deug delijkheid en soberheid dan aan verkoopcijfers. Maar Calvijn is big business. De Calvijnjenever vliegt de winkel uit. De eenmalige Calvijnglossy is uitverkocht. Bij het geboortejaar - vandaag pre cies 500 jaar geleden - van de in Frankrijk geboren Johannes Cal vijn wordt dit jaar uitgebreid stilge staan met een nationale herden king, kunstprojecten en televisie programma's. Maar ook onderne mers doken op de kerkhervormer. Zo verschenen er speciale Calvijn- wijn, Calvijnlolly's, posters en lig gen winkels in 'Calvijnstad' Dord recht vol met uiteenlopende Cal- vijnproducten. Sterke drank en het calvinisme, een wonderlijke combinatie. Maar bij distilleerderij Rutte in Dord recht is de Calvijnjenever niet aan te slepen. De vijfhonderd flessen met 'de oude smaak van toen' waren bin nen een mum van tijd verkocht. „We Jiebben er weer duizend in productie genomen", zegt alge meen directeur Myriam Hend- rickx. „Mensen komen er zelfs spe ciaal voor naar Dordrecht." Op het terrein Heumensoord in Nijmegen werd gisteren een tentenkamp ingericht. Het kamp wordt gebouwd voor zesduizend militairen af komstig uit 23 landen die deelnemen aan de Vier daagse. Het evenement gaat dinsdag 21 juli van start. De organisatie van de Vierdaagsefeesten verwacht dat dit jaar 1,4 miljoen bezoekers. Meer dan vijfhonderd optredens staan er gepland voor de feesten van 18 tot en met 24 juli. De Vierdaagsefeesten duren zeven dagen en begin nen de zaterdag voor de Vierdaagse. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5