concurrenten van Astana Ten Dam hard onderuit in straten van Barcelona Garmin Vrijdag 10 juli 2009 39 door Mart Smeets Het komt wel eens voor dat je een hotel deelt met een van de wieler ploegen in de Tour. Dat zijn over het algemeen hachelijke ondernemingen. Hotels waar ren ners verblijven, veranderen in een kleine dierentuin. Een behoorlijke parkeerplaats is niet te vinden, om dat alle bussen en ploegleiderswa gens in de weg staan. Hotelpersoneel heeft geen enkele aandacht voor je, want renners gaan altijd voor. En lobby, bar en restaurant zijn veranderd in la waaiige speeltuinen waar fans met fototoestellen rondrennen en waar een soort wetteloosheid heerst die je alleen tijdens de Tour tegen komt. Het is Franse chaos ver mengd met nerveus gedrag van fans, giebelend vrouwelijk hotelper- soneel en haantjesgedrag van de renners. De afgelopen dagen zat ik twee maal bij de manschappen van Gar min ingekwartierd en merkte toen ineens en verrassenderwijs dat de ze Engels sprekende renners een andere cultuur in de Tourhotels binnenbrachten dan dat ik gewend was. De hele organisatie van Gar min wil een uitstraling hebben van nieuw, fris, 'groen' misschien ook wel, gezond en losjes georgani seerd. Dat lukt goed, moet ik eer lijkheidshalve zeggen; deze ploeg heeft de uitstraling van een onbe spoten groentestal. Al hun mensen hebben een uitstra ling van 'heerlijk dat we hier zijn' en die schijnbare blijheid doet wel dadig aan. Je hoort Engels, Ameri kaans en Australisch door elkaar; het bindmiddel is niet de taal, maar eerder de fiets. Ik stond met de vrouwelijke ploeg- arts in de lift. Vol enthousiasme vertelde ze me dat ze bij de recep tie een internetlijn had aange vraagd en dat ze nu voor een klein cameraatje ging zitten chatten met haar kinderen in de USA. Ze vertel-1 de me dat de ontvangst in Frank rijk over het algemeen luizig was. Ik vroeg haar: „En hoe gaat het met U?" Ze bloosde, ze geloofde ei genlijk niet dat ze ooit nog eens in dit vreemde circus had kunnen werken. Ze genoot van ieder mo ment. Van de chaos, van de on vriendelijke obers in de onvrien delijke hotels waar service tot een slordige accolade was verworden. Ze hoopte dat haar rijders het goed zouden doen. Toen ze de lift uitstapte zei ze: „Ho pe you have a great day." Dat laat ste raakte me. Dat word je nauwelijks ergens toe gewenst in deze wildernis. Wij, de barbaren van het oude continent, zeggen zoiets nooit tegen elkaar. 1 Wij zijn te vaak het Noorden kwijt. Gisteren kwam David Millar solo aan de leiding te rijden. Ik werd on gedacht partijdig. 1 Joost Posthuma noemt tweede plaats van Freire goed voor de moraal. Barcelona - Laurens ten Dam kwam gisteren in de slotfase van de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk hard ten val. In de glad de straten van Barcelona gleed de Nederlander van de Rabobank- ploeg in het peloton met een aan tal collega's onderuit. „Ik rem en ik lig", constateerde Ten Dam na de finish. Hij kwam hard terecht op zijn stuitje. „Erg jammer, dit. Ik zat in het wiel van Denis Mentsjov, ik probeerde bij hem in de buurt te blijven." Ten Dam was wel blij dat het zijn kopman niet was overko men: „Beter ik dan Denis. Maar vantevoren stel je je hier wat an ders van voor. We beginnen nu aan de Pyreneeën en ik sta al op tien minuten. Het is niet ideaal om de dag ervoor hard te vallen." Zijn ploeggenoot loost Posthuma bleef wel overeind, maar keek af en toe vol verbazing om zich heen. „Het was spek- en spek glad", zei Posthuma. „Het verbaas de me nog dat het zo lang duurde, maar toen we eenmaal Barcelona binnenkwamen was het: Blij dat ik glij." Hij zorgde er met een paar ploeggenoten voor dat de koplo pers niet te veel voorsprong kre gen en dat ze uiteindelijk allemaal werden bijgehaald. Dat Oscar Frei re in de sprint als tweede eindigde noemde Posthuma goed voor de moraal. „Dat belooft nog wat voor de tweede week." Met een kapotte broek bereikt Laurens ten Dam de finish. In de laatste kilo meters van de zesde etappe kwam hij ten val. foto Koen van Weel Alberto Contador (rechts) houdt zijn ploeggenoot Lance Armstrong (links) nauwlettend in de gaten. Hoe zal de Amerikaan reageren als Contador vandaag de aanval kiest. foto Nicolas Bouvy/EPA Alsof hij alleen hier is om zich te amuseren. Ik vermoed dat het pu re strategie is." Niet alleen in het kamp van Cadel Evans worden de verhoudingen binnen Astana nauwlettend in de gaten gehouden. Ook Cervélo- ploegleider Jean-Paul van Poppel is razend benieuwd naar de tac tiek van de blauwgele armada in Astana controleert de koers ter- wijl het nog niet eens de gele trui heeft. Veel concurrenten kun nen vandaag niets anders doen dan de aanval kiezen. de bergen. „Contador heeft de bes te papieren, maar hij moet wel op letten. Armstrong staat voor hem in het klassement. Het is een onge schreven wielerwet dat je een ploegmaat niet mag aanvallen. Als Armstrong bergop kan volgen, heeft Contador een probleem", verwacht Van Poppel. Van zijn eigen kopman Carlos Sas- tre, de Tourwinnaar van vorig jaar, verwacht de voormalige sprinter geen heldendaden in de Pyrenee ën. De Spanjaard moet het door gaans hebben van een sterke slot- week, maar of hem dat in deze Tour nog kan redden? Armstrong doelde onder meer op Sastre toen hij na de ploegentijdrit een aantal favorieten afschreef voor de eindzege. „Misschien heeft Lance gelijk", oordeelt Van Poppel. „Een minuut maak je in het huidige wielrennen niet meer snel goed." Een coalitie tegen Asta na lijkt Mark Sergeant een goed idee. In de praktijk zal er echter niks van in huis komen, zo vreest de teammanager van Silence-Lot- to. „Als puntje bij paaltje komt, rijdt iedereen toch voor zichzelf" Toch willen Van Poppel en Ser geant nog niet berusten in een een zijdige Tour. Als argumenten ont breken om de overmacht van Asta na te ontrafelen, is er nog altijd een aloud wielerdiché dat de hoop levend houdt. „We laten de schouders nog niet hangen. De Tour duurt drie we ken. Er kan dus nog veel gebeu ren", aldus Van Poppel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49