Kritiek vertrek Lété Vens.ter"p™rleden van de Mortiere Ubuntu toont meer dan alleen ellende ïi Havendagen Kortgene begonnen van de reepe LEWEDORP KLAVERSTRA#! ZATERDAG 11 JULI Vrijdag 10 juli 2009 29 Middelburgse politiek twijfelt over bundeling instellingen. door Emilc Calon MIDDELBURG - De Middelburgse po litiek is nog niet gewonnen voor het plan om de Sociale Dienst Wal cheren, Lété/ADZ en de Krediet bank Walcheren samen te huisves ten in het pand van het ROC op de Vlissingse kenniswerk De fracties zijn er niet van over tuigd dat dat plan ook voordelig is voor Middelburg. Volgens hen lijkt het plan alleen maar gunstig voor Vlissingen, omdat daar alles gecon centreerd wordt en Middelburg de grootste financier lijkt van die hele verhuisoperatie. De scepsis overheerst bij verschil lende fracties zoals CDA, SGP en GroenLinks. „We laten met die be- sluit een heleboel werkgelegen heid wegstromen uit de Middel burgse Stromenwijk", waarschuw de Adrie van 't Westeinde (Groen Links) deze week tijdens een com missievergadering. Hij vindt dat je je als gemeente daar niet zomaar bij moet neerleggen. Volgens hem is het onderhandelingsresultaat voor Middelburg 'ronduit mager'. De enige winst voor Middelburg lijkt het verdwijnen van de Groen- loods van Lété aan de Schenge, zo concludeerden woordvoerders van verschillende fracties. Omwonen den vragen namelijk al vele jaren R* Sociale Dienst, Kredietbank, Lété en ADZ willen samen in één ge bouw trekken in Vlissingen. De Middelburgse politiek ziet vooral nadelen voor Middelburg. om die loods te slopen. Als de raad akkoord gaat, wordt die loods voor maart 2010 gesloopt. De ge meente koopt de loods. De bijbe horende'gronden worden op de markt gebracht. Als die in 2014 nog niet zijn verkocht, neemt de gemeente deze eveneens over. Mocht de gemeente daar meer voor vangen dan stroomt de 'winst' terug naar Lété. Volgens wethouder Huub van Klinken (SGP, Sociale Zaken) leidt het sa menvoegen van die diensten tot een efficiëntere bedrijfsvoering. Ook de vestiging op de kenniswerf biedt voordelen. Hij verzekert dat met een open oog is gekeken naar alle mogelijkheden zonder dat vooraf eisen zijn gesteld over de lo catie. De gemeenteraad besluit maandag of de samenvoeging doorgaat. Openluchtspektakel kijkspel met muziek, dans en acrobatiek. door Ali Pankow en Frank Balkenende GOES - Voor het openluchtspekta kel Ubuntu is afgelopen week druk gerepeteerd aan en in het Goese Meer. Vanavond is de pre mière, waarna nog acht gratis voor stellingen volgen. Aan de boorden van het Goese Meer lijkt zich een koninklijk bal af te spelen. Dames in satijnen ge waden en fleurige hoofdtooien schrijden langs. „Die spelen de gro te rivieren van Afrika", sist ie mand op de tribune tegen zijn buur. Het koelt deze avond aardig af. Toch draaft een groepje danse ressen het water in. Als ze aan wal komen, rennen ze bibberend naar hun badjassen. Het Afrika-spektakel Ubuntu is waarlijk een kijkspel met veel mu ziek, dans en acrobatiek. De Nijl (Elina Lichtendahl) komt per boot in het maanlicht aan. Een paard en een heuse safari-jeep acteren mee. In het water waden twee vuurspuwers. Op het hoofdpo dium (er zijn twee podia, een in de vorm van een golfplaten hut en eentje als een stuk bos) blaast het met rode bouwhelmen getooide orkest erop los, terwijl voor hun neus leden van Forza Gymnastica overslag na overslag maken. Een productie met zeventig spe lers (inclusief orkest) is technisch lastig. Iedereen moet een koptele foon hebben. Tja, en die werken soms tegen. Bij sommige overgan gen schiet de geluidsman uit de slof „Dit kan echt niet", roept hij, als een microfoon rondzingt. „Geen zorg", zegt de ervaren regis seur Koen Schyvens, „ik pas het Locatie Ubuntu 0 Goese 0 0 Meer Haven lo Industrieterrein Q O entree 0 tribune 1200 plaatsen/voorstelling 0 2 podia inwater O Afrikadorp horeca steiger voor schepen in voorstelling Q 500 plaatsen (overloop Houtkade) scenario aan." Theatermaker Schy vens uit Bergen op Zoom, maar de helft van het jaar aan het werk in Afrika, hoopt dat het vanavond van een leien dakje gaat. Hij schreef Ubuntu, dat Bantoe is voor: 'Ik ben omdat wij zijn' ofwel 'We hebben elkaar nodig'.Hij was ook bepalend voor het overkoepe lende thema 'Goes-Afrika'. „Na. de viering van het 600-jarig bestaan van Goes met het open luchtspel Rogier en de 7 plagen in 2005 is al snel besloten dat er een vervolg moest komen op een der gelijke manifestatie waarin zoveel verschillende verenigingen en kun stuitingen samenkomen. Bedenk maar een thema, kregen wij als op dracht", vertelt beleidsambtenaar economie Cock van den Wijn gaard. Hij en zijn collega Albert Bopnman namen het overgrote deel van de productie op hun schouders. Van meet af aan stond vast dat wederom Schyvens zou worden uitgenodigd als artistiek leider. „Hij is zo goed in het creë ren van eenheid binnen een groep die uit zoveel verschillende men sen bestaat. En omdat Koen al ja ren betrokken is bij Afrika, kwa men we al snel op het huidige the ma", licht Van den Wijngaard toe. „Maar we gaan niet als Goesena- ren met veel schmink Afrikaantje spelen. Dat is gênant", liet de thea termaker al bij aanvang van het productieproces weten. Ook wilde hij geen belerende teksten over hoe Afrika moet omgaan met het milieu en de natuur. „Ik hoop vooral dat het publiek naar huis gaat in het besef dat Afrika méér is dan ellende alleen. En dat de men sen beter doorhebben dat ze een klein, maar belangrijk onderdeel zijn van een grote maatschappij", zegt Schyvens. Al deze overwegingen resulteer den in Ubuntu, een spektakelstuk op een waterrijke locatie met twee verhalenlijnen die in elkaar verwe ven zitten. De ene gaat over een jonge vrouw die door heel Afrika op zoek is naar haar achttien jaar eerder verdwenen broer. Tijdens haar zoektocht speelt water een grote rol. De tweede verhaallijn betreft de zogeheten Indaba, het topoverleg tussen alle grote rivieren in Afrika en over hoe het verder moet met dit imponerend mooie, maar vaak gekwelde werelddeel. Ruim twee honderd mensen werken mee aan Ubuntu. Het artistieke team be staat naast Koen Schyvens uit: componist/dirigent Albert John Vervorst, muzikaal leider Ludo Heesters, beeldend kunstenaar Rob Maaskant als vormgever en decorbouwer, choreografe Lia Sor- ber en kostuumontwerpster Gerda Knuivers. www.goesafrika.nl www.pzc.nl/afrikajaar SCHOENMODE I Papegaai straat B Goes kortgene - In Kortgene zijn gister avond de jaarlijkse Havendagen af getrapt met een popparty en optre den van de band Fragment. Vandaag, morgen en zondag staan op het Havenplein nog tal van an dere activiteiten op de rol. Voor kinderen is er vanavond om 19.00 uur een theatershow. De band DISCO laat vanaf 21.00 Archeologie grote passie Middelburger Johannes von Héjjas. door Carta van de Merbel MIDDELBURG - Archeologie is zijn grote passie en het doorgeven van het verleden aan mensen van nu is zo'n beetje zijn levensdoel ge worden. Johannes von Héjjas (65) uit Middelburg heeft in de kantine van de Middelburgse golfclub een vitrine ingericht met de door hem gedane archeologische vondsten in de Mortiere. Hij heeft ze aange vuld met zelf gemaakte tekenin gen waarop te zien is hoe de voor werpen waarvan hij de stukken vond, vroeger gebruikt werden. „Mensen moeten niet alleen de scherven zien, maar door een ven ster naar het verleden kunnen kij ken." „Mensen met historisch be wustzijn zijn moeilijker te manipu leren", zegt Von Héjjas, in navol ging van de filosoof Rousseau. „Als je dat bewustzijn hebt, kun je historische kanttekeningen zet ten." Von Héjjas studeerde kunst, geschiedenis en theologie in zijn geboorteland Hongarije. Vanwege zijn geloof ontvluchtte hij in 1970 De Mortiere in Middelburg heeft belangwekkende archeologische vondsten blootgegeven. De vond sten zijn tentoongesteld in de kantine van de golfclub. het communistische land. In 1971 kwam hij naar Nederland; sinds 1984 woont hij in Middelburg. Zijn missie om met het doorgeven van het verleden 'kameraadschap te brengen', komt niet alleen voort uit zijn verleden als vervolgde en vluchteling. Al in Hongarije was hij bezig met archeologische opgra vingen. De vitrinekast in de kanti ne van de golfclub is goed gevuld met potscherven, fragmenten van olielampen, munten, kleipijpjes en kaurischelpen (in de VOC-tijd ge bruikt als betaalmiddel in de sla venhandel). De voorwerpen zijn afkomstig uit allerlei perioden, van de Steentijd (in Zeeland van 4000-2000 voor Chr.), yia de Ro- meinse Tijd (rond het begin van de jaartelling) en de Middeleeu wen tot de meer recente achttien de eeuw. In de vitrine ligt ook een fibula, een bronzen speld uit de Romeinse Tijd die gebruikt werd om kledingstukken op de schou der te bevestigen. Von Héjjas laat ook hierbij op een tekening zien hoe dat gebeurde. Een bijzondere vondst die Von Héjjas in de Mor tiere deed, was die van een vuur stenen schrabber, een werktuig dat in de Steentijd werd gebruikt om huiden af te schrapen. De vitri ne met archeologische vondsten uit de Mortiere is te bezichtigen ge durende de openingstijden van de kantine van de golfclub, elke dag van 8.30 tot 19.00U. WELKOM OP ONZE OPEN DAG houden wij vanaf 10.00 tot 13.00 OPEN DAG in een door Fraanje gerealiseerde ruime 2-1 kap Multi- woning met garage aan de Klaverstraat 23 in Lewedorp. Indeling: Begane grond: hal, woonkamer, open keuken, bijkeuken, garage/berging. Verdieping: overloop (met vaste trap naar de zolderverdieping), badkamer, 3 slaapkamers. Zolder: open zolder met een nokhoogfe van ca. 3.40 m, mogelijkheid voor 2 extra (slaap)kamers. (bruto inhoud 705 m3) U bent welkom om deze riante, kwalitatief hoogwaardige en perfect afge werkte woning te bezichtigen en u te laten informeren over deze wo ning en de overige woningen van ons woningbouwprogramma. Ook hebben wij nog diverse bouwkovels te koop in dit uitbrei- I dingsplan en in de plaatsen Kats en Groede. F Meer info tijdens de Open Dag of via onze website www.fraanie.com uur de jaren zeventig en tachtig herleven. Zaterdag is er vanaf 10.00 uur braderie. Van 15.00 tot 17.00 uur is er een zeskamp voor kinderen. In de avonduren treden Neder landstalige artiesten op. De Haven dagen worden zondag om 12.00 uur afgesloten met een koffiecon cert. Fraanje jj Woning Nieuwe Kraaijertsedijk 37 Lewedorp tel. 0113 615500 Verkoop: HOUMES MAKELAARS Westkapelle - tel. 01 18 571539 info@houmesmakelDars.nl KWALITEIT MAAKT ONDERSCHEID!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45