De eerste is blij met een kruimel, de Nieuw tijdperk, nieuw logo voor Schouwse dorpshuizen Obs Duiveland loopt 4450 euro bij elkaar Provincie haalt waarschuwing zwemmers weg 26 Vrijdag 10 juli 2009 'De huur van accommodaties wordt steeds hoger' Eind dit jaar wordt het nieu we subsidiebeleid van de ge meente Schouwen-Duive- land bekend. Johan Vredenbregt, voorzitter van De Witte van Haemstede, vertrouwt erop dat de nieuwe verdeling gunstig uitpakt voor zijn muziekvereniging. „De gemeente heeft met alle ontvan gers van subsidie een gesprek ge had. We hebben dat als muziekver enigingen aangegrepen om alle maal te pleiten voor een hogere subsidie, om zo de huurverhoging van de dorpshuizen te compense ren." De meeste verenigingen oefenen immers in de dorpshuizen. „Er zijn verenigingen die nu twintig tot dertig procent meer aan huur moeten betalen dan voorheen." De Witte van Haemstede krijgt nu ongeveer 10.000 euro subsidie. „We hopen dat dit naar dik 12.000 euro gaat." Het geld is gauw op. „Een groot koperinstrument, zoals een bariton, kost al gauw 7000 eu ro. Er zijn wel goedkopere, maar daarmee sta je na drie weken bij de reparateur." De vereniging vult de kas aan door contributie en het verzame len van oud papier. „Vooral door dat laatste hebben we wat lucht." 'Vijf euro per bezoeker is niets te veel gevraagd' Ach, iets is beter dan niets. Frans KruijfF, voorzitter van poppodium Brogum in Zierikzee, heeft leren berusten in het feit dat Brogum al jaren niet meer dan 30.000 euro gemeentelij ke subsidie krijgt. Weinig bijdragen zijn politiek zo omstreden als die van Brogum: sommige raadsfracties vinden het bedrag maar karig, andere (met na me christelijke) partijen pleitten in het verleden juist voor afbouw ervan. KruijfF kan dat laatste niet goed be grijpen. „Wij krijgen van de ge meente 5 euro per bezoeker. In het verleden kreeg theater Mondragon 'Zonder subsidie moet de contributie omhoog' Wat kan een koersbalclub doen met 195 euro? Niet al te veel, erkent be stuurslid Ali van der Linde van de koersbalclub Schouwen-Duiveland 2000. „Het geld gaat in de kas, net als de contributie van de leden. Daarmee betalen we de huur van het dorpshuis in Ouwerkerk, waar we wekelijks oefenen. En we doen mee aan toernooien, dat kost ook geld." Toch vindt ze de hoogte van de ge meentelijke bijdrage redelijk. „Er zijn zoveel clubs die subsidie moe ten krijgen." De koersbalclub heeft 15 leden, sirjansland - Openbare basis school Duiveland in Sirjansland en Nieuwerkerk heeft vorige week donderdag met een sponsorloop in totaal 4450 euro bij elkaar gelo pen. De helft van de opbrengst gaat naar het dierenasiel. Gisteren zijn de cheques overhandigd. Van groep 1 tot en met groep 8, op beide vestigingen deden alle groe pen mee. Sirjansland liep 1200 eu ro bij elkaar en Nieuwerkerk 3250 euro. Vorig jaar hield obs Duiveland een sponsorloop waarvan een deel van de opbrengst naar de Roparun ging, het loopevenement om geld in te zamelen voor mensen met kanker. Johan Vredenbregt tien keer zoveel voor elke gast. Ik denk dat we dus niet veel kosten." De gemeentelijke bijdrage is ook laag in vergelijking met de andere Zeeuwse poppodia, zegt Kruijff „In Goes hebben ze zeven mensen in vaste dienst, terwijl wij alles met vrijwilligers doen. Deels kan ik begrijpen dat wij daardoor wat minder krijgen, maar aan de ande re kant worden wij als het ware ge straft voor het drukken van de kos ten." KruijfF toont zich daarom gelukkig met een forse bijdrage van de pro vincie Zeeland. „Daardoor kunnen we toch nog een mooi programma neerzetten." Frans Kruijff geeft Van der Linde aan. „Die ko men niet alleen uit Ouwerkerk, hoor. Ook uit Zierikzee, Nieuwer kerk... we hebben niet voor niets Schouwen-Duiveland in onze naam staan." Zonder de jaarlijkse bijdrage van de gemeente zou de contributie omhoog moeten, geeft ze aan. Een snel rekensommetje leert dat die dan van 50 euro naar bijna 65 euro zou stijgen. „Dat hebben we na tuurlijk liever niet. Daarom zijn we blij met het geld. Zeker omdat we in 2010 tien jaar bestaan. Dan kunnen we een extraatje goed ge bruiken." Ali van der Linde Zo'n 175 clubs, instanties en instellingen krijgen volgend jaar subsidie van de gemeente Schouwen- Duiveland. Dat gaat van 122 euro tot een dikke miljoen. door Martijn de Koning Ze klinken wel eens ja loers, de koren, orkesten en bejaardensozen op het eiland. Vragen ze 100 euro extra subsidie, krijgen ze het niet. Terwijl, om maar eens wat te noemen, het dierenasiel bijna 20.000 euro krijgt en sport accommodaties (Onderdak, Wes- terschouwen en Dolfijn) op het ei land zo'n half miljoen toegestopt krijgen. De reactie van de gemeente laat zich raden. Het aantal clubs en in stanties dat jaarlijks uit de subsidie- pot snoept, bedraagt bijna twee honderd. Als je die allemaal 100 euro extra geeft, ben je tienduizen den euro's méér kwijt. En dat kan een gemeente die moet bezuini gen, zich niet permitteren. Dus blijven de bedragen volgend jaar net zo hoog als ze de afgelo pen jaren waren. De meeste kleine clubs krijgen opnieuw een paar honderd tot een paar duizend eu ro; de grotere instellingen enkele tienduizenden euro's, tot uitschie ters van boven de 100.000 euro. Op het eerste gezicht lijkt het daar bij te gaan om willekeur. Want waarom krijgt de ene muziekvere niging dik 15.000 euro (Kunst en Eer) en de andere nog geen 3000 euro (Con Amore)? Toch zit er een heel systeem ach ter, dat tamelijk waterdicht is. Elke club krijgt 877 euro als beginbe- drag. Daar komt 80 euro per in strument en 29 euro per uniform bij. Vervolgens wordt dertig pro cent van de opleidingskosten en de dirigentkosten erbij geteld, net als de helft van de accommodatie- kosten. Mocht er een concours ge houden worden, dan krijgt een vereniging daar ook nog maximaal 675 euro voor. Van de totaalsom krijgt een mu ziekvereniging 75 procent; de rest moet zelf betaald worden. De hoogte van het toegekende bedrag hangt dus voornamelijk af van het door Piet Kleemans zierikzee - Optimisme, een nieuw eilandbreed logo en de komst van een interactieve website, bedoeld voor zowel dorpshuisbeheerders als (potentiële) dorpshuisgebrui kers. De Stichting Dorps- en Ge meenschapshuizen (SDG) is hele maal klaar voor haar taak; het be heer van acht dorpshuizen en een multifunctioneel centrum. De acht dorpshuizen in kwestie waren nog niet zo lang geleden ei gendom van de gemeente. De ge meente heeft de dorpshuizen ver kocht aan woningbouwcorporatie Zeeuwland. De gemeente huurt de dorpshuizen van Zeeuwland en verhuurt ze weer door aan eer dergenoemde stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen die beheer en exploitatie voor haar rekening neemt. Gisteren werd het officiële overdrachtsconvenant getekend, maar er wordt al een tijdje aan de weg getimmerd. Met succes vol gens wethouder Roel van der Wek ken. „De dorpshuizen zijn weer meer gaan leven. Ik denk dat het heel goed gaat lopen." Dat hoopt ook SDG-voorzitter Dick Kooman want, zegt hij, de leefbaarheid in de dorpen is een groot goed. Een goed draaiend dorpshuis helpt om die leefbaarheid in stand te hou den. „En daar zijn we in volle vaart mee bezig." Kooman is en thousiast over het nieuwe logo: een gestileerde gastheer wiens lijf tevens de letter SDG vormt. „Een voudig en pakkend." Het logo gaat prijken op de acht bij de SDG San- gesloten dorpshuizen en het MFC. ledenaantal. Dat ligt bij Kunst en Eer nu eenmaal veel hoger dan bij Con Amore. Zo zijn er ook regels voor (delen van) de subsidiehoogte voor on der meer dorpsraden en koren, maar ook voor bijdragen aan ge meenschappelijke regelingen als Slachtofferhulp en het Anti Discri minatie Bureau. Die laatste han gen af van het inwoneraantal: hoe hoger dat is, hoe meer je als ge meente inlegt. Tussen de toegewezen subsidies zitten nauwelijks verrassingen. Al leen een paar 'grootverbruikers' als de bibliotheek en het Welzijns huis, die professionele krachten in dienst hebben, krijgen er wat extra's bij omdat de loonkosten van hun medewerkers gestegen zijn. Voor de rest krijgen clubs het zelfde bedrag dat ze al jaren krij gen, op hier en daar een kleine aanpassing na. Dat automatisme kan tot gemak zucht leiden bij de ontvangers, er kent de gemeente. Daarom wordt het subsidiebeleid momenteel grondig herzien. Met alle clubs is de laatste maan den gesproken over hun doelstel ling, activiteiten en wensen. Aan de hand daarvan wordt bepaald hoeveel geld ze vanaf 2011 krijgen. In tegenstelling tot nu krijgen ook nieuwe aanvragers vanaf dan weer een kans. 175 keer subsidie - De gemeente Schouwen-Duive land geeft volgend jaar zo'n 4,2 miljoen euro aan subsidie. De grootste ontvanger is het Welzijnshuis (1,3 miljoen eu ro), gevolgd door de biblio theek (725.000 euro), maat schappelijk werk (426.000 eu ro) en de stichting dorpshui zen (390.000 euro). Ruim de helft van de subsidie ontvangers zijn 'gezelligheids clubs' (koren, muziekverenigin gen, theatergroepen en dergelij ke). Ze ontvangen samen 320.000 euro: 7 procent van het totale potje. De dertien dorpsraden krijgen tussen de 1048 euro (Seroos- kerke) en 6712 euro (Burgh- Haamstede). De kleinste ontvanger is volks dansvereniging Amercitia. Die krijgt 122 euro. bommenede - De provincie Zee land heeft gistermiddag, na over leg met de GGD, de zwemwaar- schuwingsborden bij Bommenede en het strandje van Bruinisse weg gehaald. Er is niets mis met het wa ter, zo blijkt na laboratoriumonder zoek door de Stichting Zeeschelp en Imares. Verschillende zwemmers op ge noemde plekken meldden zich in het weekend van 27 en 28 juni met huidklachten. De provincie heeft daarop meteen adviesborden ge plaatst en er zijn watermonsters ge nomen. Duikers hebben ook waterdieren (kwallen) meegenomen voor on derzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42