PZC Proef gratis ov ouderen verlengd OPRUIMING Minder slachtoffers in Schouws verkeer TOT WEL 70% KORTING SCHOUWEN-DU1VEL 26 25 26 Lange Blokweg even echt dicht Coco (2) Veel regen op eerste Ringpromotiedag De eerste is blij met een kruimel, de tweede wil een heel brood Nieuw tijdperk, nieuw logo voor Schouwse dorpshuizen Vrijdag 10 juli 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Invloed experiment op gebruik WMO-regiotaxi nog niet duidelijk. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De in juli 2008 begon nen proef met gratis openbaar ver voer voor 65-plussers met een Schouwen-Duivelandpas wordt verlengd tot 2010. De oorspronke lijke pilotperiode van een jaar blijkt te kort om de invloed van het experiment op onder meer het gebruik van de regiotaxi goed te kunnen meten. Op Schouwen-Dui- veland kunnen sinds juli vorig jaar 65-plussers op vertoon van de Schouwen-Duivelandpas gratis ge bruik maken van Connexxion bus en belbuslijnen. Een van de doelen van het experi ment is om de drempel voor het gebruik van het openbaar vervoer te verlagen en te kijken of gratis ov de WMO-regiotaxi kan vervangen. Ook wil de overheid door gratis openbaar vervoer voor 65-plussers proberen ouderen oneerbiedig ge zegd vanachter geraniums te krij gen. Dat laatste is volgens een re cent marktonderzoek gelukt. Ach tenzeventig procent van de pas houders is door de proef met gra tis ov ook maar gebruik gaan ma ken van dat ov. Zesenvijftig pro cent van de pashouders zegt door het experiment vaker buitenshuis te komen. Voor wat betreft de WMO-regio taxi liggen de zaken wat anders. Ruim 14 procent van de pashou ders geeft aan de regiotaxi niet of nauwelijks meer te gebruiken. Zes entwintig procent zegt de regio taxi alleen nog te gebruiken voor bestemmingen waar geen regulier ov komt. Hoewel in het marktonderzoek dus wel een tendens waar te ne men is dat de regiotaxi minder ge bruikt wordt is het volgens het Schouwse college (nog) niet met zekerheid te zeggen of er echt spra ke is van structurele terugloop. In 2010 wordt opnieuw een markton derzoek gehouden en dat wordt dan toegespitst op de effecten van het gratis ov voor 65-plussers. Ook wil de overheid helder krij gen of het doelgroepenvervoer - lees de WMO-regiotaxi - geïnte greerd kan worden in het open baar vervoer. De kosten voor het verlengen van de proef met gratis ov voor 65-plussers met Schouwen-Duive landpas kost de gemeente voor 2009 20.000 en voor 2010 50.000 euro. Voor 2009 wordt geput uit het WMO-budget. De 50.000 euro voor 2010 wordt opgevoerd op de lijst van investeringen en nieuw be leid van de gemeente Schou- wen-Duiveland. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het aantal verkeers slachtoffers op Schouwen-Duive- land vertoont al drie jaar een da lende lijn. Dat blijkt uit het jaarver slag 2008 van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Vorig jaar was er één verkeersdode te betreuren. Op 10 september overleed een 59-jarige man uit Nieuwerkerk bij een frontale bot sing met een vrachtwagen op de Philipsdam, nabij Bruinisse. Het jaar 2008 telde 28 slachtoffers die dermate ernstig gewond waren dat zij in een ziekenhuis werden opge nomen. In 2007 vielen op Schou- wen-Duiveland geen verkeersdo den, wel 36 ziekenhuisgewonden. Het verkeer eiste in 2006 vier dode lijke slachtoffers, terwijl er 40 ge wonden vielen. Het totaal aan ern stige verkeersongevallen in deze re gio liep daarmee terug van 44 in 2006, naar 36 in 2007 tot 29 afgelo pen jaar. Op provinciaal niveau zien de cijfers er anders uit. Na een daling in 2007 (tot 20) ging het aantal verkeersdoden in 2008 (28) weer omhoog. Dit jaar vielen tot en met 30 juni al tien dodelijke slachtoffers in Zeeland. Het ROVZ trekt een aantal conclu sies uit de slachtoffercijfers van 2001 tot en met 2008. Dertig pro cent van het aantal ernstige onge vallen wordt veroorzaakt omdat er geen voorrang wordt verleend. Nog eens dertig procent ontstaat doordat de bestuurder de controle over zijn/haar voertuig verliest. Van de Zeeuwse verkeersslachtof fers is een kwart jong (16 t/m 24 jaar en vijftien procent ouder (50-pius). BURGH-HAAMSTEDE - Een verkoper prijst zijn zelfmaak- koffiepads aan op de Ringpromotiedag, die de onderne mersvereniging Burgh-Haamstede dit jaar voor de 29ste keer houdt. Op acht donderdagen is er deze zomer markt en muziek, en zijn er attracties rond de kerk en in de Noordstraat in Burgh-Haamstede. Gisteren was de eerste Ringpromotiedag van het seizoen. Het weer werkte helaas niet mee. Jazzband The Old Dixie Street- paraders, die eigenlijk al spelende over de markt zou lo pen, is daarom verschoven naar volgende week. Een jazzband is overigens een heel verschil met de muziek die in de beginjaren bij de Ringpromotiedagen was te horen: toen waren het radioprogramma 50 pop of een envelop van Tom Mulders, en het televisieprogramma Avro's Toppop nog in Burgh-Haamstede om live-uitzen dingen op locatie te maken. foto Ronald den Dekker WONFfl Pres, Rooseveltlaan 772 - Vlissingen - T: 0118-416188 - E: info@vanbellewonen.nl ZIERIKZEE - De Lange Blokweg in Zierikzee wordt vanaf maan dagochtend half 7 even echt afge sloten. Dat is nodig omdat onder meer rijbaan en rotondes een defi nitieve asfaltlaag krijgen en het fietspad van een rode deklaag wordt voorzien. Ook verkeer rich ting ziekenhuis wordt via de Ca- iandweg gestuurd. Fietsers kunnen via de Oudeweg. De afsluiting duurt tot donderdagochtend 7 uur. Daarna wordt tot 31 juli weer een richtingsverkeer ingevoerd. Hij was al eerder hoofdfiguur in dit hoekje, de sprekende speelgoed papegaai op de Schouwse redactie van deze krant. En het beest blijft de gemoederen bezighouden. Tot een paar weken geleden rea geerde Coco alleen nog op aanra kingen. Nieuwe batterijen in zijn afstandsbediening hebben nu extra leven in het dier geblazen. Op com-, mando begint Coco te dansen, geeft kusjes of laat een flinke scheet. Tip? redactie@pzc.nl Het beest blijkt sindsdien nog iets te kunnen: hij reageert op verande ringen van licht. Dat heeft schrik barende gevolgen voor degene die, vermoeid en ingedommeld, 's avonds als laatste het licht op de re dactie uitdoet. Die wordt, in het verder lege gebouw, enorm toege- krijst door Coco en slaapt vervol gens een halve nacht niet van schrik. Toch maar eens bekijken of het beest ook een aan/uit-knop heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41