van het Zeeuwse water f? Procedure voor tijdelijk dijkgraaf waterschappen Mijn van Zoutelande onschadelijk gemaakt iPiMpwjw||p - - xm MET ONS ASSORTIMENT ZOUDEN WE DEZE HELE KRANT KUNNEN VULLEN... fiets ét fitness Jeremiasse Woningmarkt Tevredenheid over aanleg contractorpark Hoe denkt u over kernenergie? Discussieer mee! www.pzc.nl/kernenergie Vrijdag 10 juli 2009 |3 •jM-; Een ploeg van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van Defensie heeft gister ochtend voor de Walcherse kust een Duitse mijn uit de Tweede Wereldoorlog on schadelijk gemaakt. De met 700 kilo springstof gevulde ton was drie weken geleden gevonden door wrakduikers, zo'n vier kilometer buiten Zoutelande. Het duikvaartuig Cerberus van de marine heeft de mijn, zwevend aan een hefbal- lon/zes kilometer verderop gebracht en daar la ten ontploffen. Om de bom te activeren, bracht een marineduiker op negen meter diep te 4,5 kilo TNT aan. Met een afvuurkabel kon de mijn daarna op veilige-afstand worden ver nietigd. De explosie veroorzaakte een vijftig meter hoge waterkolom. Het ging om een zoge heten invloedsmijn, die reageert op drukveran dering, magnetisme en geluiden, aldus EOD'er Sander Kool. „Dit type gebruikten de Duitsers speciaal tegen landingsvaartuigen." Bij de marine zijn sinds april 2005, het begin van de opruimoperatie, 1028 bommen gemeld. Daarvan zijn er nu 184 vernietigd. Het meeste oude wapentuig ligt voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust. Dat gebied lag in de drop zone van geallieerde bommenwerpers. Die mochten alleen leeg landen op de thuisbasis. foto's Jan Willem Prince Een duiker in de decompressietank wordt goed in de gaten gehouden. Ingang decompressietank Nautilus. Kom naar onze showroom om het zelf te ervaren! www.fietsplezier.nl GOES VLISSINGEN □00 middelburg - De twee Zeeuwse waterschappen willen vanaf 1 maart volgend jaar één nieuwe tij delijke voorzitter voor hun bestu ren. Dat is gisteren besloten. Het bestuurlijk overleg - waarin al le dagelijkse bestuurders van water schap Zeeuws-Vlaanderen en wa terschap Zeeuwse Eilanden zitten - stelt een concept-profiel op voor de tijdelijke dijkgraaf, die weer weggaat als na de fusie van de schappen een definitieve nieuwe dijkgraaf wordt benoemd. Dit con cept-profiel wordt eind augustus met alle fractievoorzitter van de waterschappen besproken. Op 2 september worden het profiel en de procedure voor een inte rim-dijkgraaf vastgesteld. Het bestuurlijk overleg heeft dit zo afgesproken met het provinciebe stuur. Dat zal de interimmer ook benoemen. Op 10 kilometer uit de Walcherse kust werd een oude mijn vernietigd. De explosie veroorzaakte een 50 meter hoge waterzuil. foto Koninklijke Marine COMMENTAAR Het gaat iets beter met de verkoop, maar de woningmarkt is nog lang niet in orde. De kleine voorjaarsopleving zal de handel niet openbreken. De instap is veel te hoog en de doorstroming is slecht. Iedereeen is voorzichtig. Verkopers dumpen de prijs niet, banken lenen niet zomaar geld uit, bouwers gaan pas aan de slag als de meeste huizen van een project verkocht zijn. Bovendien bouwen ze vooral te dure huizen. Om uit deze impasse te komen is de verhoging van de Nationale Hypotheek Garantie tot 3,5 ton volstrekt onvoldoende. Maar de overheid kan niet veel meer doen. Nieuw leven in de markt is wel dringend gewenst. In de eerste plaats om de vele jonge mensen die nu vergeefs zoeken naar een betaalbaar goed huis, een kans te geven. En verder omdat de bouw zeer belangrijk is voor de economie. De beste prikkels lijken goedkope nieuwbouw en een prijsdaling van bestaande woningen. Maar beide liggen gevoelig. Schrale projecten op een krap budget zijn voor bouwers niet aantrekkelijk. En wie nu met een hoge schuld in een huis zit dat in waarde daalt, hoopt op een herstel. Zo blijft het nog wel even kwakkelen. door Conny van Gremberghe terneuzen - Het plan van Dow om een onderhoudspark naast het eigen terrein aan te leggen is in goede aarde gevallen bij zeven part- nerbedrijven, onderwijsinstellin gen en overheden. Verwacht wordt dat een kleine twintig be drijven uit de regio nog zullen in haken op het initiatief, omdat Dow tegen 2012 het bestaande con tractorpark wil gebruiken voor ei gen activiteiten. Het Maintenance Valuepark Terneuzen moet, zoals W. Cnossen van planbureau Min- ase uit Tilburg het donderdag in Terneuzen zei, 'een hotspot wor den voor innovatie en ontwikke ling in de onderhoudssector'. De aanleg van de eerste fase van ter rein (15 hectare groot) gaat zo'n twintig miljoen euro kosten. Uit eindelijk kan het bedrijvenpark groeien tot zo'n zeventig hectare. De onderhandelingen over de grondverwerving van de Dienst Domeinen is inmiddels begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3