'Zwembad onmisbaar voor regio' 'Belang zwembad is een politieke keuze' Veel kelen nat voor zwembad Sluis kan door met sauna van de reepe Excursie door de Braakman z Vrijdag 10 juli 2009 I 29 Honderen actievoerders maken hun punt in belfort Sluis. door Frank van Coaten sluis - De felle acties tegen de slui ting van het zwembad in Aarden burg beleefden gisteravond het voorlopige hoogtepunt in het bel fort in Sluis. Honderden inwoners van Aarden burg en daarbuiten, van wie 328 op de fiets, lieten met toeters, vlag gen, spandoeken en verbaal ge weld weten dat 'de politiek af moet blijven van ons zwembad'. „Als Sluis oorlog wil, dan kan het oorlog krijgen", sprak verenigings man Mare Moens, een van de vele insprekers in de vergadering van de raadscommissie Middelen. „Geen enkel raadslid zal het nu aandurven voor de sluiting van het zwembad te stemmen. Maar waag het niet om ons bad na de ge meenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar alsnog te slui ten. U bent gewaarschuwd." In de roemrijke geschiedenis van het monumentale belfort waren er nog nooit zo veel mensen aanwe zig. „Zelfs wij kregen dat niet voor elkaar", zei oud-wethouder Juliën du Fossé van Sluis. De stevige fundamenten, die in de loop der eeuwen heel wat oorlogs geweld hebben meegemaakt, den derden letterlijk op hun grondves ten. Gezien de drukte was op de eerste verdieping een groot scherm neergezet. Het publiek op de eerste verdieping stampte met de voeten als blijk van instem ming of juist afkeuring. Afkeuring kreeg wethouder Maria le Roy, de brenger van de bood schap in de krant van eind juni en daarom de gebeten hond in Aar denburg, die vanwege de diplo ma-uitreiking van haar dochter op het Reynaertcollege in Hulst, niet aanwezig was. „Voor haar zwemdi ploma zeker", brieste een toehoor der. Zo'n beetje iedere inspreker had dezelfde boodschap. Blijf af van ons zwembad. Een paar duizend handtekeningen onderstreepten het enorme draagvlak voor be houd van het buitenbad. „Wethou der Le Roy heeft geen respect en inlevingsvermogen voor wat er speelt in Aardenburg. Ze is met een diepe onvoldoende gezakt als wethouder en als vertegenwoordig ster van de PvdA", zei Germen Modde. Veel insprekers verwezen naar de motie twee jaar geleden waarin de raad uitsprak het zwembad tot in lengte van jaren open te houden. Sluis zit echter financieel aan de grond en heeft geen geld voor de exploitatie en de eerste stap in een grootschalige restauratie (bij elkaar vier ton) volgend jaar. Daarom is sluiting van het zwembad als be zuinigingsmaatregel in de kaderno ta opgenomen. Aardenburg heeft begrip voor de fi nanciële problemen maar smacht naar overleg met het gemeentebe stuur om samen creatieve oplossin gen te bedenken. „Wees niet onze vijand", sprak Patricia Hinneman, na ruim 25 jaar terug in Zeeuws-Vlaanderen en specifiek Aardenburg, vooral vanwege het zwembad. „We kunnen en mogen onze ogen echter niet sluiten voor de penibe le situatie", zei wethouder Ben Hennekam (financiën). „Sluiting van het zwembad is inderdaad een weinig sympathiek voorstel. Een prachtig bad. Heb er vanmiddag nog in gezwommen. Met de rug te gen de muur moeten we echter pijnlijke keuzes maken. Behalve de vier ton volgend jaar kost het bad de gemeente vanaf 2011 structureel twee ton per jaar." Toch beschouwt de wethouder sluiting van het zwembad niet als iets onherroepelijks. Als een parti ng Geen enkel raadslid zal het nu aandurven voor de sluiting van het zwembad in Aardenburg te stemmen. De actiebereid van te genstanders is enorm groot. culier of een groep via een stich ting bereid is het zwembad te ex ploiteren blijft Sluis het bad, welis waar zeer gering, financieren. „De ze constructie wordt door andere gemeenten met succes toegepast." De komende maanden wil hij ge bruiken voor gesprekken met geïn teresseerde partijen. In november maakt hij dan de resultaten be kend. Zo lang wil een aantal frac ties niet wachten. Die komen vol gende week bij de behandeling van de kadernota zelf met voorstel len. Deze discussie ging echter aan veel actievoerders voorbij. Die wa ren weer naar huis. Hun punt was gemaakt. door René Hoonhorst aardenburg - Zo'n zeventig actie voerders tegen sluiting van het zwembad pakten donderdagavond na 'de volksvergadering' op het Kaaiplein een gratis Brugse Zot. Het speciaalbier werd hen aange boden door 't Klein Cafeetje. Want in Brugge mogen ze zot zijn, die van de 'Gemeente Sluis, die zijn pas echt zot', schreeuw den leuzen vanaf de ruiten van het café. Uitbater Mark la Grand had de actie samen met de brou wer op touw gezet om te laten zien dat hij als Aardenburgs onder nemer ook tegen sluiting van het zwembad is. Gesprekken met de klanten na de actie op het plein brachten hem op het idee zijn actie nog wat uit te breiden. De bierfiets van een Zeeuws-Vlaamse ondernemer werd gisteravond ook volgeplakt met leuzen en volgeladen met Brugse Zot. „Zo laten we de be stuurders in Sluis zelf nog eens zien dat het te zot voor woorden is om het zwembad te sluiten." door Frank van Cooten terneuzen - Het open houden van gemeentelijke openlucht zwembaden is een politieke keuze. Wethouder Adhemar van Waes van Terneuzen geeft deze bood schap desgevraagd mee aan de ge meenteraadleden van Sluis. De Sluise raad hakt volgende week de knoop door over het voortbe staan van het zwembad in Aarden burg. Het college wil het zwembad sluiten omdat er geen geld is om de exploitatie en de broodnodige renovatie (bij elkaar zo'n vier ton) te financieren. De gemeente Terneuzen exploi teert vijf buitenbaden in Terneu zen, Sas van Gent, Zaamslag, Axel en Koewacht. Terneuzen geeft jaar lijks een miljoen euro uit om deze zwembaden open te houden. Dat betekent twee ton per zwembad. „Onze gemeenteraad vindt de bui tenbaden essentieel voor het in standhouden van de leefbaar heid", zegt wethouder Van Waes. „Dat is dus een politieke keuze. Onze gemeenteraad heeft dat gro te bedrag over voor de vijf zwem baden, omdat hij het open hou den van de zwembaden enorm be langrijk acht." Sinds de laatste herindeling is over de reservering voor de zwemba den niet of nauwelijks discussie ge weest, wil Van Waes maar zeggen. „Een dreigende sluiting van een zwembad ligt enorm gevoelig. Dat moet je niet onderschatten." De wethouder van sportzaken refe reert aan de herindeling in 2003. Toen werd de inwoners van Koe wacht de vraag voorgelegd of ze bij Hulst of bij Terneuzen wilden horen. De zorg voor de zwemba den kon volgens Van Waes wel eens de doorslag hebben gegeven. „De voormalige gemeente Axel zorgde altijd goed voor het zwem bad in Koewacht. Dat is voor veel mensen uit Koewacht een belang rijke overweging geweest voor Ter neuzen te kiezen." door Frank van Cooten oostburg - Sluis kan verder met de voorbereidingen voor de komst van een sauna en beautycentrum in plan De Kreeke aan de Nieuwst- raat in Oostburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten deze week een verklaring van geen be zwaar af te geven. De uitbaters van een sauna in Zuidzande dienden een bezwaar schrift in. Te summier getoetst aan provinciaal beleid, onvoldoende ge toetst aan het gebiedsplan en Natu- ra2ooo gebied Groote Gat en het niet onderzoeken van de overlast die bewoners gaan hebben van het centrum zijn enkele kritiekpun ten. Ook voelen de uitbaters zich in hun voortbestaan bedreigd. GS vinden echter dat Sluis de ver wijten voldoende heeft weerlegd. De sauna sluit aan bij de recreatie- gemeente die SJuis wil zijn, de af stand tot het Groote Gat is groot genoeg (560 meter) en aan de zuid zijde komt nauwelijks bebouwing, stelt het college van Sluis. PRUIMING schoen mode i Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl braakman - De veranderingen de Braakman zijn het onderwerp van een gratis excursie van Staatsbosbe heer door dit natuurgebied op zon dag 12 juli. Van de voormalige par keerplaats aan de Savoyaardsweg van natuurreservaat Braakman- Noord - tussen Hoek en Biervliet, richting DOW - wordt vanaf t4.oo uur het gebied onder leiding van de boswachter verkend. Laarzen of stevig schoeisel zijn vereist. In formatie over deze excursie via ori7-3o6o66. Bijna heel Aardenburg ging gisteravond op de fiets naar de commissievergadering in Sluis. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31