Marineduikers leren Vissers willen kreeften redden van dood door steenbestortingen Duikopleiding duurt een half jaar PZC Straf De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Vrijdag 10 juli 2009 ONDINE VAN DER VLEUTEN Mijn planten hebben nog steeds niet getwitterd. Die plant twitter kit waarover ik vorige week schreef - een stukje elektronica dat planten een stem geeft - heb ik namelijk toch niet gekocht. Op de dag dat ik mijn Botanicall wilde bestellen, ging de telefoon. Mijn wederhelft belde. „Ik ben hier in de Mediamarkt en daar hebben ze zó'n goed toet senbord! En zo goedkoop, ook!" Normaal zou ik hem aangemoedigd hebben uit te weiden over de kwaliteiten van het toetsenbord, maar dat kon ik even niet opbrengen. Een maand geleden kreeg ik namelijk ook zo'n te lefoontje en sindsdien liggen er op ons bureau twéé toetsen borden. Eén lichtgevend (blauw) en één eenvoudig zwart, maar wél met een volu meknopje. Waarmee direct ver klaard is waarom ze er per se alle bei moeten liggen. Dat we nog een derde toetsenbord nodig hadden, leek me onwaarschijnlijk. Trouwens, daar was hele maal geen plek meer voor. „Maar daaróm juist! Daaróm moet ik nóg een toetsenbord kopen!", klonk het vanuit de Media markt. „Dit toetsenbord is verlicht én heeft een volumeknop je!" Ik hing veelzeggend op. Een paar uur later maakte ik in de parkeergarage een foutje. Daarna reed ik naar de merkdealer om een lakstift te halen. De mevrouw aan de balie lachte vrolijk en zei: „Een lakstift?! Maar daar gaat u het niet mee redden! Daar moet een nieuwe deur in! Jahaa, dat is zeker voor 3000 euro schade!" Thuis verdween mijn man naar de computerkamer, om even later triomfantelijk te melden dat de lakstiften voor een luttel bedrag via internet te bekomen waren. „Heb ik toch mooi, eh, 2950 euro uitgespaard. Nou, ik ben even naar de Mediamarkt!" Hij heeft nu drie toetsenborden. En ik mag géén Botanicall, voor straf. Maar daaróm! Daaróm moet ik nóg een toetsenbord kopen! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het Nederlandse kustwater ligt bezaaid met oude mijnen en bommen. De marine leidt in Zeeland duikers op om het gevaarlijke wapentuig op te ruimen. door Marcel Modde Instructeur Arjan Slaghekke onderwerpt zijn pupil in de rubberboot aan een laatste in spectie. De jonge marinedui ker zit klaar om zich over de rand te laten zakken. Twee klopjes op zijn luchtsysteem en weg is hij. Binnen drie minuten zit de duiker op 48 meter diepte op de bodem van de Oosterschelde. Met alleen nog een oranje seinlijn als verbin ding met de bovenwereld. Op volle stroom in het pikkedon ker worden de marineduikers ge traind om oude zeemijnen of ge dropte bommen uit de Tweede Wereldoorlog op te sporen en on schadelijk te maken. Zeeland is ide aal om te wennen aan grote diep tes, leggen duikmeester John van den Nieuwendijk en de Vlissingse gezagvoerder Christo Janse van de Nautilus uit. De afgelopen weken heeft het klasje van negen man in de Grevelingen langzaam de druk van 20, 30 en 40 meter diepte bij stilstaand water ervaren. In de Oos terschelde ter hoogte van de Schouwse Schelphoek wacht ver volgens het zware werk en wordt op stroom de 50 meter opgezocht. Anders dan de gemiddelde sport- duiker werken marineduikers met zogeheten rebreathers. Het kastje op hun rug hergebruikt een be langrijk deel van de uitgeademde lucht. Daardoor produceren ze na genoeg geen luchtbellen en gebor- rel. Geen overbodige luxe wanneer een mijn wordt benaderd, want zelfs het geringste geluid onder wa ter kan al voldoende zijn om een ontploffing te veroorzaken, vertelt (anse. Om die zelfde reden is het luchtsysteem van marineduikers ook a-magnetisch gemaakt. De duiker die zojuist is afge daald, heeft een achttien kilo zwaar kistje meegeno men. Nu nog gevuld met lood, maar straks met een lading spring stof waarmee het oorlogstuig op af stand tot ontploffing wordt ge bracht. Na zes minuten op de bo dem keert de leerling in éen ruk te rug aan de oppervlakte. Dan be gint een race tegen de klok. Bin nen vier minuten moet hij in de decompressietank liggen aan boord van de Nautilus. De instruc teur stuurt de Zodiac recht op de golven en stampt met volle kracht naar het duikvaartuig. De stop watch loopt: „1\vee minuten!", klokt de duikleider wanneer zijn pupil langs de reling omhoog klau tert het achterschip op. Onderweg heeft hij zijn spullen al afgedaan, om geen tijd te verliezen. „Alles goed?" „Ai!", klinkt het bevesti gend. In een razend tempo wordt hij uit zijn duikpak geholpen, de deur hermetisch gesloten en de duiker in de tank 'teruggebracht' naar een veilige diepte van twaalf meter. Via een masker krijgt hij pu re zuurstof toegediend. Een stan daardprocedure om de stikstofbel letjes in zijn bloed kwijt te raken en weefselbeschadiging te voorko men. Van den Nieuwendijk: ,Je kunt ook in het water de noodza kelijke decostops maken, maar dat duurt achttien minuten. Een dui ker is veel veiliger hier in de tank, dan dat hij onder water nog een beetje aan een touw hangt te wap peren in de stroming, met scheep vaart boven je hoofd. Zo kunnen we hem tenminste zien en heb ik alles onder controle." Zes minuten later keert de leerling onder een hoog gesis weer terug op aarde en rookt hij ontspannen een sigaret. „Ging goed!" Na volgende week krijgen de ne gen hun brevet, zegt Slaghekke te vreden. „Dan zijn ze klaar voor het echte werk." pi zie ook de film op VL www.pzc.nl/video COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T.0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren .Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goedi T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nB/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u'dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De opleiding tot marineduiker duurt een half jaar, waarvan de laatste weken in Zeeland worden doorgebracht. In die hele période maken ze zo'n 160 duiken. Om te worden toegelaten tot de duikploeg, moeten eerst een psychologische test en een pittige zwemtest worden doorstaan. De specialisten worden ook ingezet voor het opsporen van drenkelingen en het inspecteren van schepen in havens bij speciale evenementen. Daarnaast kent de Concentratiegebieden explosieven ENGELAND O O NEDERLAND marine een categorie B-duikers die tevens bergings werkzaamheden kunnen uitvoeren. Het duikbedrijf van de Koninklijke marine beschikt momenteel over 160 duikers. En dat is krap, wijst Janse op de dagelijk se ruimingsoperatie van explosieveh die sinds 2005 in de Noordzee aan de gang is. Naar schatting liggen alleen al voor de Nederlandse kust nog 10.000 tot 300.000 bommen en mijnen in het water, die met na me een gevaar vormen voor vissers. •Schelphoek •Zoutelatide BELGIË 1 Concentratie van bommen Gebied vliegroutes 2e wereldoorlog O Munitiestortplaats pzcFelixBinicewicz,Donjaodijk De laatste duikaanwijzingen. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAM) P een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Kreeften dreigen op nieuw het slachtoffer te worden van steenbestortingen langs dijken in de Oosterschelde, als er niet wordt ingegrepen. Twee bedrijven die zich met kreef tenvisserij bezighouden, Van den Hoek uit Kerkwerve en Schot uit Zierikzee, hebben daarom het mi nisterie van Landbouw aangeschre ven. Zij willen ontheffing om ook nog na 15 juli, na het einde van het officiële visseizoen, kreeften in de bedreigde visvalcken te mogen vangen en naar veilige plekken ifi de Oosterschelde te brengen. Vorig jaar is dat niet gebeurd. Rijks waterstaat heeft toen slakken op een vistuigenvak langs de kust van Schouwen-Duiveland laten stor ten, waarbij volgens vissers 'een fors kreeftenbestand ter plaatse verloren is gegaan'. Van den Hoek en Schot willen zo'n slachting dit jaar voorkomen. Tot 2015 is Rijkswaterstaat nog be zig met steenstortingen langs dij ken van de Ooster- en Westerschel- de. Rijkswaterstaat zou er, volgens visserijbestuurder Jaap Geleijnse, ook goed aan doen geen slakken meer te gebruiken. „Het is een af valproduct. Die slakken zijn ook zo fijn, dat ze een slechte onder grond vormen voor kreeften."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2