Beelden vrolijken boulevard Dorpsraad Sluiskil hoopt op Peijs Raadslid SP Hulst loopt weg Leliedagen in Just Wa'k Wou Coco (2) 26 Vrijdag 10 juli 2009 Z Gemeenteraad werkt niet mee aan debat over situatie bij Morres. door Harold de Puysseleijr HULST - SP-gemeenteraadslid Ger van Unen is gisteravond boos weg gelopen uit de gemeenteraadsver gadering in Hulst. Van Unen wilde een interpellatie debat houden over de gang van za ken rond het faillissement van meubelbedrijf Morres Wonen, maar geen enkele andere raadsfrac tie voelde daar voor. Dat was voor Van Unen aanleiding om direct de gemeenteraadsvergadering te verla ten. „Ik schaam me diep voor deze raad", aldus een boze Van Unen. „Er zijn verschrikkelijke dingen aan de hand bij Morres en dan doen wij dat af met een taart." Denis Steijaert (CDA) had die kort daar voor aangeboden aan burge meester Jan-Frans Mulder met het verzoek die namens de gemeente raad zo snel mogelijk bij Morres af te leveren. Die manier van felicite ren was volgens Steijaert op zijn plaats, nu Morres is overgenomen door De Mandemakers Groep en de meeste werknemers van Mor res hun baan hebben behouden. Richard Bertram (Progressief Hulst) en ook Steijaert vonden de reactie van Van Unen 'ongepast'. Luc Mangnus (Groot Hontenisse) verklaarde waarom zijn fractie een interpellatiedebat over Morres niet nodig achtte. „Het is een interne aangelegenheid van het bedrijf De rol van de gemeente is alleen facili- terend. Natuurlijk is het pijnlijk voor alle mensen die hun werk wel verloren hebben, maar moe ten wij het daar in de vergadering van de gemeenteraad over heb ben?" Die mening waren ook de andere fracties toegedaan. „We moeten met zijn allen blij zijn dat het bedrijf overgenomen is", zei Ronnie Roctus (Algemeen Belang Groot Hulst). SCHOONDIJKE - Kijktuin Juust Wa'k Wou in Schoondijke staat za terdag en zondag in het teken van de daglelie (Hemerocallis). Er zo'n ISO verschillende exemplaren te zien. De daglelie wordt veelvuldig gebruikt in borders. De kijktuin aan Tragel Oost is zowel zaterdag als zondag open van 10.00 tot 17.00 uur. Er is ook kunst te zien van tuineigenaar Kees Jacobse. Hij was al eerder hoofdfiguur in dit hoekje, de sprekende speelgoed papegaai op de Schouwse redactie van deze krant. Tot een paar we ken geleden reageerde Coco alleen op aanrakingen. Nieuwe batterijen hebben nu extra leven in het dier geblazen. Op commando begint Coco te dansen of laat een flinke scheet. Het beest blijkt nog iets te 'Beelden op de Schelde- boulevard' horen na tien jaar bij Terneuzen. De kwaliteit van de expositie moet nog omhoog om (inter)nationaal aandacht te trekken. door René Hoonhorst De beeldhouwerstent heeft meer weg van een mausoleum. De grote blokken hard steen zijn nog niet door kunste naars onder handen genomen en lijken een herdenkingsring te vor men voor de Vlaamse kunstenaar Chris Ferket. Ferket - die naast beeldhouwer ook schilder, dichter en voor drachtskunstenaar was - overleed aan de vooravond van de tiende editie van 'Beelden op de Schelde- boulevard'. Hoewel hij de acht kruisjes net was gepasseerd, werd nog niet echt rekening met zijn verscheiden gehouden. Wel had Ferket zijn 'leerling' Joseph Panne- coucke, die ook lid was van de Oost-Vlaamse kunstenaarsgroep Art pro Art, al enigszins betrokken bij de werkzaamheden voor de zo merse, Terneuzense beelden route. V kunnen: hij reageert op veranderin gen van licht. Dat heeft schrikba rende gevolgen voor degene die 's avonds als laatste het licht op de re dactie uitdoet. Die wordt, in het verder lege gebouw, enorm toege- krijst door Coco en slaapt vervol gens een halve nacht niet van schrik.Toch maar eens bekijken of het beest ook een uit-knop heeft. Pannecoucke en coördinator Bram Stoffels van de Terneuzense onder nemerskoepel Coördinatie en Ma nagement gaan er dan ook vanuit dat Beelden op de Scheldeboule- vard elke zomer naar de Wester- schelde zullen blijven trekken. „Hoewel ik nog niet weet of de ge meente ook de komende jaren geld uittrekt voor de openluchtten- toonsteling", zegt Stoffels - die on der meer de contacten met de kun stenaars door het jaar heen onder houdt - voorzichtig. Jaap Bos wil die vrees direct weg nemen. De wethouder kunst en cultuur heeft nog immer de ambi tie om de beeldenroute verder op te stoten in de vaart der volkeren. „We hebben al een mooie tentoon stelling, maar we willen kwalita- s* door Conny van Gremberghe SLUISKIL - De dorpsraad van Sluis kil doet een beroep op Commissa ris van de Koningin Karla Peijs om haar contacten bij Rijkswaterstaat zover te krijgen dat er alsnog wordt ingestemd met verruiming van het aantal vaarten van het Sluiskilse rijkspontje. Staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat wees vorige maand uitbreiding van de tief nog beter worden. De regiona le roem die we nu hebben, willen we graag verder uitbouwen tot lan delijke en internationale bekend heid." Dat voor die ambitie meer geld nodig is, schrikt de wethou der niet af. „We hebben contact met de provincie en die is bereid mee te betalen als we onze doel stellingen verwezenlijken." Bos kondigt aan dat hij binnen kort met de kunstenaarsgroep in gesprek gaat over de toekomstige opzet. Hij voegt er overigens aan toe dat hij zeker niet ontevreden is over de huidige tentoonstelling. De omvang van de beelden maakt gebruik van sommige materialen moeilijker. Het aantal (hard)ste nen beelden - witsteen, graniet, marmer - is dan ook nog steeds in dienstregeling af. Dorpsraadvoor zitter Adrie de Bruijne: „Als raad blijven we van mening dat de fre quentie van het aantal vaarten om hoog moet. Voor werknemers van de fabrieken, maar ook voor scho lieren. Daarnaast denken we met een aparte route naar de Axelse Vlakté, voor het nieuwe kassen complex, heel wat mensen een dienst te bewijzen. Ik geef toe dat ons verhaal tot nu toe niet onder de meerderheid. Bos: „Maar er zijn ook beelden in diverse meta len en polyester te zien. Ik ben er van overtuigd dat de rondleidin gen aan de hand van een kunste naar veel bezoekers zal plezieren." Joseph Pannecoucke wil die rond leidingen eventueel tijdens drie koopzondagen geven. Hij bena drukt dat niet alle kunstenaars zich beperken tot hardsteen. Zo combineert Nand Huyghe (P. Nand R. als kunstenaar) in zijn twee tentoongestelde werken gra niet met keramiek, jolly Roger is een keramieken kabouter op een hoge granieten zuil en Zeus toont de Griekse god als zwaan met kera mieken wielen. Veerle de Smedt laat een polyester vrouw aan een verroeste ijzeren zuil hangen. De vrouw heeft geen ledematen en handen. Ze is dus niet gekruisigd, maar haar hoofd hangt er even ge knakt bij als Christus aan de kruis jes in katholieke huishoudens. Of die parallel door de kunstenares is gezocht, verraadt Zonder titel niet. Dat De Smedts beeldhouwwerk - net als veel andere werken op de Scheldeboulevard - geen armen heeft, verwijst niet direct naar de Venus van Milo, betoogt Panne coucke. „Het is bij grote beelden al tijd gevaarlijk om lange, smalle uit steeksels te maken. Bij het trans port sneuvelen die nogal eens." bouwd is mer cijfers over kosten en gebruik. Voor zo'n onderbou wing gaan we binnenkort toch maar zorgen, omdat ons verhaal dan.een stuk sterker wordt." Verder heeft de raad in samen spraak met het gemeentebestuur van Terneuzen besloten een be roep te doen op Karla Peijs. „We hopen dat zij iets voor ons dorp en onze pont kan betekenen", zegt De Bruijne. Tiende beeldenroute verenigt oud en nieuw Chris Ferket en Joseph Pannecoucke dachten eerst aan een retrospectief overzicht, maar veel 'oude' kunstwerken hebben al een vast onderdak. Door, voor vaste bezoekers, bekende beelden af te wisselen met nieuw werk is een verrassende openluchttentoonstelling ontstaan. De ateliertent wordt morgen (zaterdag) in gebruik genomen door kunste naars, die er vervolgens tot oktober elk weekeind aan het werk zijn. De tentoonstelling Beelden op de Scheldeboulevard duurt tot en met zondag 4 oktober, tijdens de laatste (koop)zondagen van de maand zijn er, bij voldoende belangstelling, rondleidingen. Naast de beelden die altijd op en om de dijk zijn te vinden, waaronder' het beeld van Thom Puckey, is ook de Westerschelde met schepen en vo gels een bijzondere, extra attractie. Joseph Pannecoucke is een wielerliefhebber. Onder zijn kunstenaarsnaam J. Pan maakte hij het beeld Wielersport. Dat staat terwijl de Tour de France wordt verreden, op de Scheldeboulevard. Terneuzen zal het beeld na de jaarlijkse boulevardtentoonstelling niet kun nen behouden. Want Pannecoucke heeft het beeld al verzegd. „Het krijgt een plek langs het parkoers van de Ronde van Vlaanderen, waarschijnlijk bij het museum in Oudenaerde." Wielersport is net als andere beelden van Pan opgebouwd uit meerdere voorstellingen. Zo is aan de ene kant van de sculptuur een krom over zijn stuur gebogen renner te zien, terwijl aan de andere kant een wiel is uitgebeiteld. Als bekroning van het beeld plaatste Pan er een miniatuurwielrenner op. Zijn beeld Oorsprong, dat eerder in de Beeldenroute figureerde, is volgens hetzelfde principe gemaakt. Het laat een ongeboren vrucht in foetushou ding zien, terwijl aan de andere kant de buik van een zwangere vrouw uit het witsteen puilt. „Ik maakte me de techniek in de loop der jaren eigen, wat door 'meester' Ferket sterk werd gestimuleerd." foto Wim Kooyman Naxos is het eerste beeld dat in de route van 2009 aan de Scheldeboule vard is te vinden. Net als het laatste beeld op de Scheldeboulevard - Koning Nobel op de troon - een sculptuur van Chris Ferket, de Vlaamse kunstenaar die als initiatiefnemer en inspirator van de beeldenroute 'Beelden op de Scheldeboulevard' kan worden gezien. Net vóór het plaatsen van de beelden overleed Ferket plotseling, waarmee het eerste en laatste beeld van de route een onbedoeld, maar gepast eerbe toon aan Ferket als beeldhouwer zijn. 'Koning Nobel' is, evenals het ook in de beeldenroute opgenomen Tybeert, ontleend aan Van den Vos Reynaerde. Dat middeleeuwse epos was Ferkets grootste inspiratiebron, in elk geval als sculpteur. Maar niet het enige bewijst onder meer het beeld Naxos. Naxos verwijst naar het Griekse eiland waar Ferket met zijn kunstenaarsgroep Art pro Art regelmatig heenging om inspiratie op te doen, aan technieken te schaven en - natuurlijk - beelden te maken. Naxos is een - half - vrouwen hoofd, dat in wit, oranje en zwart kristalmarmer als het ware de verschillen de gezichten van de mens laat zien. foto Wim Kooyman Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28