gde voort Ruud is verzot op ridderzuring 'De agro-sector is arbeidsintensief. Als steeds minder mensen het werk willen doen, hebben we een probleem' Professor Eldert van Henten Vrijdag 10 juli 2009 13 Precisielandbouw is meer dan alleen de in het oog springende robots, legt Blackmore uit. Er moet bijvoorbeeld één Europees informatiesysteem voor boeren komen, zodat die veel minder last hebben van de bureaucratie als ze geld uit Brussel nodig hébben. De con sument moet straks kunnen zien waar zijn voedsel vandaan komt. Met name de wereldwijde bevolkingsgroei en de opwarming van de aarde nopen ons er toe de landbouw nog efficiënter te ma ken, betoogt Blackmore. „Overal ter wereld trekken jonge mensen van het platteland naar de stad. Het platteland vergrijst, terwijl daar het voedsel van daan moet komen." De boef zal niet verdwijnen, maar wel steeds meer een manager worden, voorspelt Blackmore. Hij heeft op drie plaatsen in China gedoceerd. „Als er ér- gens ter wereld veel goedkope arbeids krachten zijn, dan is het in China. Maar zelfs daar willen jonge mensen geen boer meer worden. In Japan is de gemiddelde boer inmiddels 65 jaar. De regering wil daar robotisering stimule ren om landbouw weer aantrekkelijk Zijn naam is Ruud en hij is verzot op ridder zuring in weilanden. Als hij die tenminste kan vinden, want volgens een van de biologi sche veehouders die hem aan het werk heb ben gezien, ziet Ruud het verschil tussen gras en zuring niet altijd als er plots een wolk voor de zon schuift. Maar als Ruud de zuring wél ziet, snijdt hij het onkruid met wortel en al uit de wei. Ruud is een robot, 1,5 bij 2 meter groot, 600 kilo zwaar, aangedreven door een diesel motor. Ontwikkeld door Wageningen Univer siteit. Volgens onderzoeker Jan Huijsmans van de universiteit 'is iedereen hartstikke en thousiast' over Ruud. Het was de biologische veehouderij die om Ruud heeft gevraagd. Daar mag de boer immers niet spuiten, en handmatig verwijderen van het onkruid is erg arbeidsintensief. Volgens Huijsmans zoekt Wageningen Uni versiteit inmiddels partners in het bedrijfsle ven om Ruud door te ontwikkelen en uitein delijk op de markt te brengen. „Dat gaat luk ken", is Huijsmans' overtuiging. De geschatte prijs: om en nabij de anderhal ve ton. Niet direct een bedrag dat de gemid delde biologische boer op tafel kan leggen. Maar misschien wel een robot die hij af en toe wil huren. Ruud is voortgekomen uit het Field Robot Event, deze week voor de zevende maal ge- Bedrijf: Lely Gevestigd in: Maassluis Aantal werknemers: 1.200 jaaomzet: 389 miljoen euro Producten: Discovery en Juno Melken, voeren en afval opruimen. Dat zijn de drie werkzaamheden in het gemiddelde Nederlandse melkveebedrijf waarbij via robo tisering veel arbeidstijd en dus loonkosten te besparen zijn. Het Zuid-Hollandse bedrijf Lely maakt al ja ren geavanceerde melkrobots. Daarnaast heeft het bedrijf twee robots ontwikkeld die de boer vele uurtjes werk in de stal kan be sparen. Met de Juno automatische voer- schuif hoeft nog maar één keer per dag het droogvoer te worden uitgereden. De rijden de ton, die wel wat weg heeft van een robot uit Star Wars, schuift vervolgens steeds een beetje vers hooi aan waar het nodig is. Alle 'dames' hebben op deze manier 24 uur per dag eten voor het voerhek liggen. Aan de achterkant van de koe doet een an- Bedrijf: Schuitemaker Machines Gevestigd in: Rijssen Aantal werknemers: 160 Jaaromzet: circa 25 miljoen euro Product: Voederrobot Innovado Een robot die op het boerenerf zelf kuilvoer opgraaft, hakselt, mengt en volautomatisch naar de juiste groep koeien in de stal rijdt. Even later bedient de robot een andere groep melkvee met een eigen dieet. De In novado van Schuitemaker Machines heeft geen boer meer nodig. De inmiddels meer voudig bekroonde vinding komt naar ver wachting eind 2010 op de markt. De Innovado werkt een beetje zoals geauto matiseerde containerverwerking in moderne havens. Het zeven ton zware voertuig rijdt via vaste punten op het erf over zogenaam de transponders, die de robot aangeven of hij nog exact de juiste koers volgt. Staldeu ren en andere doorgangen worden onder weg automatisch geopend en gesloten. Dreigt er iets mis te gaan, bijvoorbeeld door een loslopende hond, dan stopt de robot au tomatisch. te maken door allerlei voor jongeren interessante apparaten te introduce ren. Het is een hele interessante tijd waarin we leven." Onderzoeker Jan Huijsmans van Wage ningen Universiteit spreekt van twee fasen in de tijd. „De eerste is wat al op grote schaal gebeurt: bestaande machi nes met sensoren uitrusten waardoor ze beter werken. Bijna iedere boer die een nieuwe trekker koopt, kiest tegen woordig voor gps-navigatie. Die trek kers zouden zelfs zonder chauffeur kunnen rijden, die kan nu al bij wijze van spreken de krant gaan zitten le zen. Maar de tweede fase, autonoom opererende machines, is nu nog een stap te ver. John Deere heeft al zo'n trekker die zonder bestuurder kan. Maar die mag nog niet rijden." „Dat heeft te maken met aansprakelijk heid en de betrouwbaarheid van de machines", legt Van Henten uit. „Want wie is aansprakelijk als een ro bot op hol slaat en iemand overrijdt? Daar moeten eerst wetten en regels voor komen. Dan pas gaan we ze op grote schaal op de boerderij zien." houden, ditmaal in Wageningen. In 2003 maakten studenten uit Wageningen robot Sietse, waarmee ze een jaar later tweede werden in deze studentenwedstrijd voor landbouwrobots. Nog een jaar later kreeg Sietse een camera en software om aardap pelplanten tussen de maïs te kunnen herken nen. Dat leverde een eerste prijs in de cate gorie free style op. Biologische veehouders benaderden 'Team Sietse' daarna om hem om te bouwen tot ridderzuringbestrijder. Toen dat lukte, kreeg hij ook een nieuwe naam. Afgelopen dinsdag won een team van de Technische Universitat Braunschweig het Field Robot Event. Met Helios, een high-tech 'speelgoedvrachtwagen', die als beste tussen rijen maïsplanten kon manoeuvreren. der volautomatisch karretje z'n werk, de Discovery mobiele stalverzorger. Deze volau tomatische 'stoffer en blik' houdt de stal- vloer en -roosters schoon zonder de koeien zenuwachtig te maken. „Het is niet de be doeling op deze manier de boer of boerin uit de stal te houden", zegt directeur Els Versluis van Lely, „Maar dankzij de Juno en de Discovery blijft er meer tijd over om aan dacht te besteden aan het individuele wel zijn van elk beest." De Juno kost ongeveer 12.000 euro, de Discovery circa 9.500 euro. Met een aanschafprijs van naar schatting 200.000 euro, is de robot een rendabele in vestering voor middelgrote boerenbedrijven. „Grote trekkercombinaties kosten ook al snel anderhalve ton en dan moet je nog al les zelf doen als boer. Een robot is uit oog punt van loonkosten zeer aantrekkelijk, dat merken we aan de grote belangstelling die er nu al voor de Innovado is", zegt Paul te Boekhorst, hoofd techniek van Schuitema ker. Volgens directeur Martin Westerbeek is er ook al buiten de agrarische sector interes se voor de Innovado. Zo bekijkt een Duitse biogascentrale of de robot kan worden ge bruikt voor brandstoftransport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13