En de robot... hij plo 12 Vrijdag 10 juli 2009 Robots kunnen het werk van de boer voor een groot deel overnemen. Aan de Wageningen Universiteit waren deze week honderden deskundigen en beleidsmakers bijeen om over 'precisielandbouw' te praten. Robots lopen niet langer op kinderschoenen, maar grootschalige toepassing is nog ver weg. door Joep Trommelen foto 1 De Deense sproeirobot rijdt keurig tussen de maïs door, maar weigert te sproeien. foto Herman Stöver foto 2 De Helios, waarmee de Technische Universitat Braunschweig deze week het Field Robot Event won. foto ANP foto 3 Wageningen Universiteit demonstreert een zelfontwikkelde schoffelrobot in een maïsveld. foto Herman Stöver procent), terwijl de landbouw maar liefst to procent van het Nederlandse bruto nationaal product voor zijn reke ning neemt. „De agro-sector is arbeidsintensief Als steeds minder mensen het werk wil len doen, hebben we een probleem", zegt Van Henten. „Robots kunnen een deel van dat werk gaan doen." Maar robots kunnen ook veel verstan diger omgaan met kunstmest, bestrij dingsmiddelen en water. Sproeien, plukken en strooien waar het echt no dig is, aangestuurd door sensoren. Er zijn zelfs al technieken in ontwikke ling om ziekten op te sporen. Van Hen ten: „Ook bij het reduceren van emis sies is precisielandbouw nodig." De schaalvergroting in de landbouw gaat gepaard met steeds grotere machi nes in het veld. Dat leidt bijvoorbeeld tot bodemverdichting. „Maar we wil len het liefst richting individuele plant- behandeling, iedere plant precies ge ven wat 'ie nodig heeft. In de toe komst zouden die grote machines best eens plaats kunnen maken voor zwer men kleintjes." Hij wil eerst niet star ten, de robot van de Universiteit Wage ningen. Dan, nadat een van de vier wie len eerst nog twee maïsplantjes plet, vindt hij zijn weg tussen de rijen maïs. De schoffel doet zijn werk. Geen mens komt er aan te pas; wel een cameraatje op de neus, een laptop en twee rada rachtige schoteltjes. Aan het eind draait de robot vanzelf om en pakt de volgende rij. Op het veld ernaast rijdt een Deense sproeirobot. Maar op het moment dat de sproeier moet gaan werken, laat 'ie het afweten. „I'm sorry, the demonstra tion can not go on", stamelt de delega tieleider. Alle begin is moeilijk. Robotisering in de landbouw gaat al veel verder dan de al breed ingevoerde melkrobot en de automatische voeder- machihe in de koeienstal. Wageningen Universiteit was drie dagen lang het to neel van de Joint International Agricul tural Conference, waar 450 deelne mers uit de hele wereld praatten over precisielandbouw en robotisering. Diverse onderzoeksgroepen van het European FutureFarm Project lieten er hun robots rijden en vijftien studen tenteams uit zes landen bonden in het Field Robot Event de strijd aan met zelf gebouwde robots van het formaat schoenendoos; wie het fraaist tussen de maïs doorreed en de meeste groene golfballetjes (onkruid!) ontdekte, won. Nog tien, twintig jaar. Dan is een ro bot op het land heel gewoon, schat professor Eldert van Henten, hoogle raar agrarische bedrijfstechnologie in Wageningen. In de glastuinbouw wer ken nu al veel robots. Daar is het mak kelijker dan op de akkers buiten omdat de planten er onder veel beter gecon troleerde omstandigheden groeien; al tijd hetzelfde weer, een mooie egale ondergrond. „Het lijkt daar op een in dustrieel proces en in de industrie zijn robots al gemeengoed", zegt de Britse professor Simon Blackmore, behalve hoogleraar ook verbonden aan het Eu ropean FutureFarm Project. Robots worden steeds slimmer. De melkrobot is al niets bijzonders meer. Maar in Wageningen is nu een melkro bot met tank op rupsbanden ontwik keld die bedoeld is voor koeien die 'vrij' door natuurgebieden scharrelen. Die tank rijdt achter de koeien aan en gaat vol melk terug naar de boerderij. De ontwikkelingen gaan snel, zo bleek in Wageningen. „En ik geloof dat dit nog maar het begin is", zegt Blackmo re. Robots zijn pure noodzaak, legt Van Henten uit. De vraag van de industrie naar voedsel, veevoer en grondstoffen uit de landbouw groeit enorm. Steeds minder mensen werken in de agrari sche sector (in Nederland nog maar 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12