Turkse woede over lot van 'broeders' heers De Turkse verontwaardiging over het Chinese geweld tegen de Oeigoeren is groot. Er wordt al gepleit voor een boycot van producten uit China. Turken voelen zich nauw verwant aan de Oeigoeren, een van oorsprong Turks nomadenvolk. door onze correspondent Jessica Maas De meeste bloedige foto's uit het Chinese Xinjiang staan op de voorpagina's van de Turkse kranten. 'Genoci de', staat er met dikke zwarte let ters boven. De woede over het Chinese ge weld tegen de Oeigoeren, groeit met de dag. Een Turkse consumen tenorganisatie riep gisteren al op tot een boycot van Chinese pro ducten vanwege de 'massamoor den op de Oeigoeren'. En ook de invloedrijke islamitische onderne mersorganisatie kwam met een veroordeling en riep Turkse onder nemers op hun zakenrelaties met China te heroverwegen. Politici van de nationalitische par tij MHP lieten weten uit een Chi nees-Turkse vriendschapsgroep te stappen en partijleider Devlet Bah- celi veroordeelde in felle bewoor dingen het geweld tegen de 'Oei- goerse broeders'. En zowel bij de Chinese ambassa de in Ankara als het consulaat in Istanbul is de afgelopen dagen ge demonstreerd door woedende Tur ken en Oeigoeren. Turkije telt een aanzienlijke gemeenschap van Oei goeren die in de loop der jaren uit China zijn gevlucht. Ook de Turkse regering volgt de ontwikkelingen op de voet. Zo riep de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken Ahmet Davutog- lu de Chinese diplomatieke verte genwoordiger op het matje en zo wel hij als premier Erdogan riep China op zo snel mogelijk een eind te maken aan het geweld en de schuldigen te berechten. Erdogan zei zich ernstig zorgen te maken over de schending van de mensenrechten in de Chinese re gio Xinjiang. Turkije gaat er vol gens de premier binnen de VN-Veiligheidsraad ook op aan dringen deze kwestie zo snel mo gelijk te bespreken en te zoeken naar manieren om het geweld te stoppen. Veel Turken voelen zich nauw ver want met de acht miljoen Oeigoe ren, een van de vele volkeren die een op het Turks lijkende taal spre ken en die zich in de loop der eeu wen van Centraal-Azië in westelij ke richting hebben verspreid. Xinjiang, waar de meeste Oeigoe ren wonen, heette tot 1949 Oost-Turkestan, de naam die de Oeigoeren in het buitenland nog steeds gebruiken. Uit de nationalistische hoek in Turkije komen dan ook de felste reacties op het geweld in China. Verschillende nationalistische en islamitische organisaties in Turkije steunen de Oeigoeren in China ook financieel. Tien dagen geleden was de Turkse president Gül nog met een grote zakendelegatie in China om de handelsrelaties tussen beide lan den te verbeteren. Over de Oeigoeren zei Gül toen dat zij een belangrijke functie heb ben als bruggenbouwers tussen de twee landen, maar de Turkse Oei goeren hadden liever gezien dat hij zich duidelijk had uitgesproken over de benarde positie van hun volksgenoten in Xinjiang. De spanning loopt op in Urumqi, de hoofdstad van de Chinese moslimregio Xinjiang. Leger, Oeigoeren en Han-Chinezen kunnen elk moment weer slaags raken. De overheid dreigt: protest wordt met executie bestraft. door onze correspondent Remko Tanis foto Oliver Weiken/EPA Chinese leger Rond de moskee in de Jiefangstraat is de sfeer om te snijden. Een woedende menigte Han-Chinezen gilt om wraak op de Oeigoerse gemeen schap. Ze dreigen de moskee aan te vallen, het belangrijkste gebouw van de islamitische Oeigoerse ge meenschap in Urumqi, de hoofd stad van de Chinese moslimregio Xinjiang. Van alle kanten komen grote aan tallen militairen aangerend, bewa pend met dikke houten knuppels en automatische vuurwapens. Ze willen de Han tegenhouden. Een half uur duurt de confrontatie tussen het volksleger en de Han-Chinezen. De laatsten zwaaien met Chinese vlaggen en schreeuwen in het gezicht van de militairen. Ze kunnen niet verkrop pen dat hun eigen leger tegen hen wordt ingezet om een gewelddadi ge Oeigoerse minderheid te be schermen. Dan drijven de solda ten de menigte uiteen. Drie dagen na het uitbreken van de gewelddadigheden in Xinjiang heeft het Chinese leger bezit geno men van het centrum van Urumqi. Vanuit de hele regio is een overweldigende troepenmacht naar de stad gedirigeerd die nieu we onlusten probeert te voorko men. Maar de bevolking in de stad lijkt alleen maar kwader te worden. De sfeer wordt grimmiger. Een com munistische partijsecretaris be looft dat bloed met bloed zal wor den vergolden, wat nog meer olie op het vuur gooit. De Han, hoewel in de meerderheid in Urumqi, voe len zich niet langer veilig. Er zijn geruchten dat gewapende groepen Oeigoeren uit andere de len van de regio Xinjiang naar de hoofdstad willen komen om hun broeders daar bij te staan. Maar volgens de burgemeester van Urumqi is de zaak in de stad nu 'onder controle'. De hele dag rijden er geluidswa gens rond van de politie, die de ste delingen oproept zich gedeisd te houden. Internet is in de hele stad afgesloten, om te voorkomen dat groepen zich via mail of chatsites opnieuw mobiliseren. Legerhelikopters werpen pamflet ten af, waarin de overheid belooft de onruststokers te straffen. De re gionale overheid zegt dat zij de doodstraf kunnen verwachten. Duidelijk is dat de vlam elk mo ment weer in de pan kan slaan. De Chinese president Hu Jintao brak zijn bezoek aan de G8-top in Italië af en keerde spoorslags terug naar Peking om zich direct te kun nen bemoeien met de gang van za ken in Xinjiang. Het hoofd van de nationale politie zou inmiddels in Urumqi zijn om de operatie in de stad zelf te leiden. Etnische conflicten worden door Peking als grootste bedreiging voor de stabiliteit gezien. Er zijn 56 minderheden in het land. De ruim acht miljoen Oeigoeren vor men een van de grootste minder heden. Ze voelen zich, net als de Tibetanen, door de over heid onderdrukt. Urumqi verkeert in een staat van be leg en het is onmogelijk in te schatten hoe lang dit nog duurt. Militairen hebben de Oeigoer se wijken afgesloten om te voorkomen dat Han-Chinezen er hun wraakexpedities kun nen uitvoeren. In veel straten heerst een gespannen stilte. Winkels, restaurants en ban ken zijn gesloten. Bijna nie mand van de ruim 700.000 Oeigoeren in de stad laat zich op straat zien. De regionale autoriteiten heb ben de onlusten al bestem peld als de hevigste en meest gewelddadige sinds de stich ting van communistisch Chi na in 1949. Ze rekenen daar bij het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vre de (Tiananmen) in Pe king, in 1989, niet mee. Oeigoeren noemen de gebeurtenissen van de af gelopen dagen al hun ei gen 'Tiananmen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8