G8: niet meer dan twee graden erbij Ruime winst tekent zich af Front tegen het stierengevecht Eurocommissaris Kroes ontdekt problemen in medicijnensector CORSICA, SARDINIË en ELBA BOEK ONLINE of bel 0900-9697 waarom zou je meer betalen J 6 Donderdag 9 juli 2009 Geïndustrialiseerde landen eens met beperken temperatuur. L'AQUILA - Leiders van de acht gro te geïndustrialiseerde landen steu nen het streven de gemiddelde we reldwijde temperatuurstijging bin nen de twee graden Celsius te hou den. Ook president Barack Obama stemde gisteren bij aanvang van de G8 in met de verklaring, die zijn voorganger, George Bush, een stap te ver was. De steunbetuiging wordt gezien als een betekenisvolle stap in de in spanningen het broeikaseffect te beteugelen. Er wordt evenwel al leen gesproken van een streven. De president van de Europese Commissie, José Manuel Barroso, zei voorafgaand aan de top in het Italiaanse L'Aguila te hopen dat de leiders met de drempel van twee graden zouden instemmen. Barro so wees er op dat eind dit jaar in Kopenhagen een beslissende kli maattop zal plaatsvinden. Deskundigen zeggen dat een be perking tot twee graden Celsius het risico van drastische klimaat verandering niet elimineert. Wel wordt de kans op grote klimaatver anderingen verminderd. De VS en andere landen verzetten zich tegen een verdergaande belof te, om de uitstoot van CÜ2-gassen door geïndustrialiseerde landen voor 2050 met 80 procent te beper ken. Het voorstel paste in het raam werk van een wereldwijd streven de wereldwijde emissie voor 2050 met 50 procent terug te dringen. De G8-leiders begonnen gisteren aan driedaags overleg over uiteen lopende zaken als economie het klimaat. Volgens de ontwerpslot- verklaring zijn zij het erover eens dat de wereldeconomie het nog niet toelaat financiële reddingspak ketten terug te draaien. Verschillende landen, en met na me Duitsland, zijn uitermate be zorgd over negatieve effecten van uit de pan rijzende begrotingste korten, zoals inflatie. Zij dringen aan op matiging van overheidsuit gaven. Andere landen, zoals Groot-Brittannië, Japan en de VS, willen niet uitsluiten dat zij meer geld in de economie pompen. Een Nederlandse journalist met zijn cameraploeg is gisteren vlakbij L'Aquila aangehouden. De vier Ne derlanders hadden een gasmasker, helmen en twee knuppels bij zich. Na controle van de NVJ-perskaart van de journalist, werd de groep vrijgelaten. Het gasmasker en de helmen had de groep naar eigen zeggen bij zich uit voorzorg in ge val van rellen. Niet bekend is voor wie de groep werkt. BRUSSEL - Merkloze medicijnen, waarop geen patent meer rust, ko men te traag op de markt. Het aan tal nieuwe medicijnen dat toegang krijgt tot de markt neemt af Dat blijkt uit een rapport over concur rentie in de farmaceutische indus trie van eurocommissaris Neelie Kroes (Concurrentie). Vertraging van de markttoegang kost de pa tiënten en belastingbetalers vol gens haar alleen maar geld. Beheerders van stembureaus brengen op brommers volle stembussen weg naar een kantoor bij Jakarta om daar de stembiljetten te laten tellen. De huidige president, Susilo 'Bambang' Yudhoyono, lijkt volgens peilingen af te steve nen op een forse overwinning. foto Mast Irham/EPA Rivale Megawati Soekarnoputri spreekt van verkiezingsfraude. JAKARTA - De Indonesische presi dent Susilo 'Bambang' Yudhoyono lijkt te zijn herkozen bij de giste ren gehouden verkiezingen. Uit peilingen na sluiting van de stem lokalen blijkt dat het 59-jarige staatshoofd met tussen de 59 en 60 procent van de stemmen een duidelijke zege heeft behaald. De rivalen van kudhoyono, vice- president Jusuf Kalla en oppositie- leidster Megawati Soekarnoputri, bleven in de prognoses hangen op respectievelijke 12 a 15 en 26 a 27 procent van de stemmen. Om in de eerste ronde te worden geko zen, heeft een kandidaat landelijk meer dan 50 procent van de stem men en in elk van de 33 provincies minstens 20 procent nodig. Toen duidelijk begon te worden dat zij de gang naar de stembus leek te verliezen, veroordeelde Me gawati de verkiezingen als pseudo- democratie. Volgens de ex-presi dente zijn er aanwijzingen dat er fraude is gepleegd. Zij zou nog een dag voor de verkiezingen meldin gen hebben ontvangen dat onge veer 10 miljoen mensen hun stem recht niet konden uitoefenen om- Organisatie voert slim actie in noordoostelijke regio. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Als de grote held, de conquistador, werd José Tomas zon dag op de schouders door de grote poort naar buiten gedragen. Uren lang danste hij de paso doble met de toro onder aanhoudend olé-ge- roep in het met bloed besmeurde zand van de arena Monumental in Barcelona. De meest gevierde tore ro van Spanje velde in zijn eentje zes stieren van meer dan vijfhon derd kilo. De stad die zich in 2004 'anti-stie- renvechten' verklaarde stond één zondagmiddag lang in het teken van wat de echte Spanjaarden 'ho gere kunst' noemen. Hoewel Tomas voor zijn optreden in Ma drid onlangs nog 400.000 euro vroeg, kwam hij voor niets naar Barcelona om de Catalanen te her overen voor zijn kunst. De op brengst van deze middag ging naar de stichting met zijn eigen naam die het stierenvechten promoot. De 19.000 plaatsen waren binnen vijftig minuten verkocht en wissel den later via internet voor 3300 eu ro van eigenaar. Terwijl het publiek zijn held toe juichte, demonstreerden buiten de arena honderden tegenstanders. Met leuzen die met bloed waren Tegenstanders maken zich op voor doodsteek van eeuwenoude traditie geschilderd eisten ze een definitief einde aan de eeuwenoude traditie. En het lijkt er sterk op dat het dit keer gaat lukken. Het front maakt zich op voor de doodsteek om maar in de terminologie van het stierenvechten te blijven. De die renbeschermingsorganisatie Plata- forma Prou! (Het is Genoeg!) heeft in een paar maanden 180.000 handtekeningen verzameld waar mee ze de deelregering van Catalo- nië wil dwingen het stierenge vecht te verbieden. De activisten hebben de noordoostelijke deelre- gio van Spanje uitgekozen als speerpunt. Een slimme keuze om dat Catalanen zich sowieso afzet ten tegen alles wat Spaans is. Al in 1988 kwam er een wet die de bouw van nieuwe arena's ver bood. Later kwam er een verbod voor kinderen onder de twaalf jaar om naar het stierenvechten te gaan. En inmiddels hebben 69 Ca talaanse gemeenten, net als Barce lona, zich officieel tegen het stie renvechten uitgesproken. Met de handtekeningen wil Plata- forma Prou! de regering dwingen om een wet aan te nemen die het stierenvechten verbiedt. Wettelijk zijn er 50.000 handtekeningen no dig om een 'volksinitiatiefwets- busreis 1/ 11 x ontbijt en diner verblijf in goede hotels excursieprogramma Zie www.kras.nl/35520 12-daagse busreis Italië Frankrijk Vertrekdata: ma. van 7/9* t/m 5/10. 'Gegarandeerd vertrek. Dag 1. naar Duitsland of Frankrijk. Dag 2 aankomst Livorno Dag 3 met de veerboot naar Bastia Dag 4: prachtige tocht door Cap Corse. Dag 5 mooie natuurroute naar Ajaccio Dag 6 met de ferry naar Sardinië. Dag 7' vrije dag op zonnig Sardinië. Dag 8: facultatieve excursie naar de Co.sta Sme- ralda en het havenstadje Porto Cervo. Dag 9. overtocht naar de havenstad Livorno of het eeuwenoude Piombino Dag 10: per boot naar het verrassende en bijzondere eiland Elba. Dag 11: naar Zuïd-Duitsland of Frankrijk. Dag 12: terug naar Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6