Provincie houdt hand op de knip Uitgangspunten voor krimpbeleid verrassen Staten van Zeeland Op weg naar de laatste herdenking Al een beetje nazomer in Middelburg Donderdag 9 juli 2009 25 s Gedeputeerde Staten willen reflexen over groei ombuigen. door Ben Jansen MIDDELBURG - „Superknap." WD- Statenlid Carla Schönknecht- Vermeulen is wel vaker enthou siast, maar gisteren beleefde haar geestdrift een hoogtepunt in de Statencommissie bestuurlijke en fi nanciële zaken. Aanleiding: de manier waarop de NieuwsZeeland-discussie over de krimpende bevolking in uitgangs punten voor maatregelen is ver taald. De Statenleden somberden aanvankelijk enigszins over het re sultaat van de gedachtenwisselin- gen die de afgelopen maanden zijn gehouden. Er hebben weinig gewone burgers aan meegedaan en veel bruikbare suggesties heeft dat NieuwZeeland-circus niet op geleverd, vonden ze. De manier waarop het dagelijks provinciebestuur er aanknopings punten voor een krimpbeleid uit had gehaald, verraste de Statenle den dan ook aangenaam. Uitgangspunt is dat de reflexmati- ge reacties op de voorspelde terug loop van de bevolking moet wor den omgebogen. Bevolkingsgroei moet niet langer als doel worden gezien, maar verbetering van kwa liteit. Steden en dorpen moeten el kaar geen vliegen atvangen als het gaan om wonen, werken en voor zieningen, maar samenwerken. Goede bereikbaarheid van min of meer centrale voorzieningen is be langrijker dan zoveel mogelijk voorzieningen op korte afstand. In plaats van bouwen voor groei moet volgens het dagelijks provin ciebestuur worden gestreefd naar behoud van de vastgoedwaarde van woningen door sloop, opknap pen en selectief bijbouwen. De uitgangspunten voor een krimpbeleid worden verder uitge werkt. Zaterdag 26 september is in het Abdijcomplex in Middelburg een manifestatie waarop over de maatregelen kan worden gediscus sieerd. De NieuwZeeland-discussie over de gevolgen van de krimpende bevolking in Zeeland heeft meer aanknopingspunten opgeleverd dan Provinciale Staten dachten. Pas op de plaats nodig in verband met financiële tegenvallers. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie geeft; de rest van het jaar geen euro méér uit dan strikt noodzakelijk is. Op deze manier wil het dagelijks provinciebestuur zich schrap zet ten voor de onzekere financiële tij den die in aantocht zijn. Volgens gedeputeerde Toine Pop- pelaars (CDA, financiën) komen drie donkere wolken aandrijven: verlaging van het bedrag dat het Rijk jaarlijks aan de provincies be taalt, herverdeling van dit geld tus sen de provincies en een lager divi dend van energiebedrijf Delta. Ook voor de gemeenten is het zwaar weer in financieel opzicht. Poppelaars schat dat de provincie en de gemeenten samen 50 mil joen euro per jaar minder in de Zeeuwse samenleving kunnen stoppen. „Dat zal niet onopge merkt voorbij gaan." Het dagelijks provinciebestuur was gewend in deze tijd van het jaar voor sinterklaas te spelen. Het is de laatste jaren niet vaak voorgeko men dat de provincie neen hoefde De provincie doet het de rest van het jaar zo zuinig mogelijk aan in verband met de onzekere financiële tijden die in aantocht zijn. te verkopen op verzoeken om een bijdrage. De komende maanden zal een kerntakendiscussie worden ge voerd. Nieuwe subsidieaanvragen worden in principe niet gehono reerd, op onderhoud van provin ciale gebouwen wordt beknibbeld, er worden minder opdrachten uit besteed en vacatures worden, an ders dan door interne verschuivin gen, niet vervuld. Poppelaars: „De provincie gaat niet op slot, maar we maken wel pas op de plaats." Deze maatregelen moeten leiden tot een sluitend huishoudboekje van de provincie. Bij het opmaken van de staat van inkomsten en uit gaven wil het dagelijks provinciebe stuur geen rekening houden met het dividend van Delta. Poppe laars: „Pas als de financiële plan ning klopt, kijken we naar die winstuitkering. Daar kunnen nieu we wensen van worden betaald." Hoe groot die ruimte is, hangt in sterke mate af van het resultaat van Delta. Dat staat als gevolg van de economische crisis ook onder druk. Twee jaar lang garandeert Delta de provincie nog een divi dend van 25 miljoen euro, maar de provincie had stilletjes op 4 mil joen meer gerekend. Wanneer de dividendgarantie is verstreken, kan de winstuitkering fors lager worden. Het dagelijks provinciebe stuur houdt er daarom al rekening mee dat 2011 een financieel ramp jaar wordt. MIDDELBURG - De zomer is nog maar net begonnen, maar het Zee land Nazomer Festival is al promi nent in het straatbeeld aanwezig. Ar tistiek directeur Alex Mallems (I) en algemeen directeur Henk Schoute van productiehuis Zeelandia onthul den gisteren het nieuwe logo van het festival op de gevel van De Druk kerij in Middelburg. Het festival duurt van 25 augustus tot en met 6 september. foto Lex de Meester door Ben Jansen middelburg - Nog één keer zijn ze in groten getale aanwezig. Hon derd Canadese, honderd Engelse en Schotse en enkele tientallen oorlogsveteranen uit andere lan den wonen eind oktober en begin november de 65ste herdenking van de Slag om de Schelde bij. Een bijzonder feest, zei commissa ris van de koningin Karla Peijs die de Staten van Zeeland gisteren in de commissie bestuurlijke en fi nanciële zaken om 80.000 euro voor de herdenking kwam vragen. Centraal in het programma staat de opening van het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp door prinses Margriet op vrijdag 30 ok tober. Een dag later is de herden king op de Sloedam, gévolgd door een bevrijdingsfeest in Middel burg. Op 1 november wordt de lan ding in Westkapelle herdacht. De Staten deden niet moeilijk over de extra uitgave. Arjan Beek man (CU) verwoordde het zo: „We hebben veel aan die mensen te danken. Dit is wel het minste wat je terug kunt doen." 3é20i Ontdek we Ike meubelen in de opruimingcollectie zitten op: www.interieur-paauwe. nl 0111 401318 11 1 m Vraag naar de uooruiaarden in de winkel. nAl A-013-1-0 jo"" In de opruiming: 3B, Baan, Bench, Byisma, Leolux, Montis, Rolf Benz, Schuitema, Van Rossum, Wade enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69