'Een mini-gemeente, zo zou je ons Asfalteerders zetten klanten af Vlissingen even in beeld bij de ministeries Bekijk de video van de Zeeuwse Zwemtocht! www.pzc.nl/video 18 I Donderdag 9 juli 2009 Nieuw Bonedijke. De buurt moet hét hart van Vlissingen worden. En scepsis of niet, l'Escaut-directeur Jan van Beekhuizen beweert dat het nog gaat lukken ook. door Wendy van den Hurk Het is een moeilijk spel, branding, zegt Van Beekhuizen. „Als je be woners ergens bij be trekt, moet je een stukje van jezelf loslaten. Dat begint intern. Als er iets aan de hand is, wat kunnen wij daar als corporatie aan doen? Pappen en nathouden is welis waar goedkoop, maar wij willen verder. Inzoomen op hoe het is ontstaan. Vragen aan mensen: wij zien dat en dat, ziet u dat ook? Mis schien hebben wij zaken over het hoofd gezien, of juist verkeerd ge signaleerd. Niet l'Escaut bepaalt of een wijk slaagt, maar zij die er wo nen. Dus hup, de wijk in!" Nou hebben de branding-bijeen komsten met bewoners en belang hebbenden nog uitsluitend buiten de Bonedijke plaatsgevonden. En heel lovend zijn die bewoners ook weer niet. Het was toch allemaal maar vaag, vonden veel van hen. Zeker toen ze moesten verbeelden wat voor gevoel hun buurt bij ze oproept. Hoezo, positieve punten benoemen? Moet je dan soms net doen of er niets negatiefs te mel den valt? Zorg nou maar dat de boel er keurig bij ligt, gaven ze de corporatie mee. Toch hebben de brainstormsessies wel degelijk iets opgeleverd. Om te beginnen een andere naam. De toevoeging 'Nieuw' moet de oude Bonedijke nieuw elan geven. Maar er zijn ook initiatieven geboren, aangewakkerd en in gang gezet. Een theetuin bijvoorbeeld, en een vergaderruimte. Mensen hebben elkaar enthousiast gemaakt, om te investeren in de buurt met mis schien wel het slechtste imago van Vlissingen. En l'Escaut doet mee. „Elke wijk heeft zijn cyclus. Dat be gint bij nieuwbouw en gaat over in opknapbeurten. De huizen in de Bonedijke zijn heus wel met hun tijd mee gegaan, maar vergis je niet: een blok woningen blijft een blok woningen. Of je de kozij- GerechtsDei/rwflarc/ersKantoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 29 juni 2009 blijkt, dat t.v.v. Esther Karelse, wonende te Vlissingen aan JAMIE ARP zonder bekende woon- of ver blijfplaats, is betekend het door de Voorzieningenrechter van de recht bank te Middelburg gewezen vonnis van 22-06-2009. Bij dit exploot, waarvan J. Arp een afschrift kan krij gen op één van onderstaande adres sen, is ondermeer bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 Boekhoudcursussen starten weer in September: MBA en SPÖ mondeiing/schri ft el ijk www. degroot-adviesentips. nl Olll 671828//06 51218126 MIDDELBURG - Volgens de politie zijn al enkele weken Engelse asfal teerders actief in Zeeland die hun klanten afzetten. De mannen rij den in een gele asfalteermachine en gaan langs de deuren. Ze bie den 'op zeer opdringerige wijze' hun diensten aan. Aan deze niet al tijd goed uitgevoerde werkzaamhe den hangt 'een heel hoog prijs kaartje', waarschuwt de politie. VLISSINGEN - Minister Eberhard van der Laan (rechts) en delegaties van het ministerie van Vrom en het ministerie van OCW hebben gisteren Vlissingen bezocht. Grote belangstelling dus vanuit Den Haag en de bestuurders in Vlissingen houden daar een 'goed gevoel aan over' zoals wethouder Piet Polderman het verwoordde. Van der Laan had 's ochtends een volgens Polderman 'constructief gesprek' met het Stedennetwerk Zeeland. Daarna bekeek hij het Middengebied en het Scheldekwar- tier. „We staan nu tenminste op het netvlies en dat is belangrijk," concludeerde Polderman. foto Ruben Oreel l'Escaut-directeur Jan van Beekhuizen wil aan lager wal geraakte huurders helpen en is bereid daar geld voor uit te trekken. foto's Ruben Oreel (dit is de laatste aflevering in een se rie over het imago van de Bonedijke) www.pzc.nl nen nou vervangt of niet. Boven dien veranderen eisen. Ineens is een wijk niet meer hot. Treedt de vervalspiraal in werking. Mensen zijn niet langer geïnspireerd, doen hun gordijnen niet meer open en laten hun tuintje verslonzen. Elke keer als er iemand vertrekt, komt er een jong, vaak gebroken gezin terug. Ouderen blijven verbijsterd achter. Dat is in Paauwenburg pre cies zo gegaan, en dat gebeurt nu ook in de Hercules Segherslaan. En dan kun je er wel een grote on derhoudsbeurt tegenaan gooien; het product blijft hetzelfde. Het imago is niet te keren, tenzij je fors ingrijpt. Dat is niet altijd gemakke lijk voor een corpo ratie. Vaak zien wij eerder dan be woners of een wo ning nog toekomst waarde heeft. In Souburg bijvoor beeld, roepen mensen dat ze fijn wonen. Dat zijn huurders van het eerste uur. In de Bonedijke vond gelukkig bijna iedereen dat het tijd was voor sloop. Het was niet moei lijk die woningen leeg te krijgen." l'Escaut profileert zich de laatste tijd niet langer louter als woning corporatie, maar noemt zich graag 'wijkregisseur'. Dat doet ze onder meer met containerdagen, waarbij bewoners de kans krijgen hun rot- mmm Dossier Kan l'Escaut er niet ook een beter plaatsingsbeleid op na houden? „Nee. In Nederland mag je niets meer zeggen; bewoners bepalen zelf waar ze gaan wonen. Daar ben ik het ook mee eens, want waarom zouden Marokkanen niet bij elkaar mogen wonen? Dat zou den wij toch ook willen als we in het buitenland zouden wonen? Te gelijkertijd ervaar ik dat, als je alles aan de mensen overlaat, er wanor de ontstaat. Alles woont door el kaar. Dan krijg je van die Vogelaar- wijken. En ik zie ook, dat als de concentratie te groot wordt en er vanuit geloofsovertuiging bepaal de weerstand ontstaat tegen de maatschappij, dat Tegelijkertijd ervaar ik dat, als je alles aan de agressief wor- - den. Zoals bij jon- zooi in één keer weg te kieperen. Van Beekhuizen: „Zo laten we ook aan onze bewoners zien dat er aan leefbaarheid wordt gewerkt. Die tussengroep krijg je achter je, ter wijl de kleine groep notoire over lastveroorzakers zichtbaar wordt. Die blijken vaak zo ongelofelijk arm, en soms zelfs zielig, dat wij mensen overlaat, er wanorde ontstaat' ze hogerop de ladder moeten zien te krijgen. Ja, wij, l'Escaut. Omdat wij de enige zijn die bij ze binnen kunnen komen. We moeten ze uit hun isolement trekken en in trajec ten brengen. Als ze maar weer rit me krijgen, perspectief in het le ven. Ja, dat kost ons geld en nee, rijk zijn wij écht niet. Maar het blij ven onze klanten. Wij zijn er niet meer alleen voor de woningen. Ei genlijk zou je ons kunnen zien als een mini-gemeente." i Marokkanen. Dat moet binnen het gezin beteugeld worden. Niet door l'Escaut." Toch is Van Beekhuizen ervan overtuigd dat het in de Bonedijke best meevalt. „Toen het eerste deel van de Bonedijkestraat moest wor den uitverhuisd, stond iedereen in Vlissingen op zijn achterste poten. Maar mijn medewerkers zeggen: als er tussen die 220 vijf slechteri ken zaten, is het veel. En ik weet zeker dat huurders zich ook an ders gaan gedragen, zodra hun om geving vebetert. Natuurlijk levert nieuwbouw zichtbaar iets op, maar het heeft ook een mentale kracht. Als mensen de tuin van hun koophuis bijhouden, dan doet de rest dat ook. In Bossen- burgh heb je soms situaties... schut tingen die er niet uitzien, afgetrap te fietsen, ingeslagen ruiten. Maar bel je bij ze aan om te helpen, dan zijn mensen enthousiast. Het is taai om bewoners erbij te betrek ken, en in de Bonedijke is dat extra moeilijk, maar wij zetten door." „Nu we zeker weten dat de brede school doorgaat, weet ik ook zeker dat het goedkomt met de Bonedij ke. Nieuw Bonedijke. Die school heeft alles wat de wijk nodig heeft. Geloof mij, die wijk wordt hot. Al tijd, als je energie stopt in een diep dal, dan staat het daarna in de spotlights. En dat heeft de Bonedij ke aan zichzelf te danken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62