Hoe gevaarlijk is lekken Nederland Vrouw ontdekt slang in toilet ANWB waarschuwt voor nieuwe Franse benzine Eio waarom zou je meer betalen 4 Donderdag 9 juli 2009 amsterdam - Een vrouw trof gisterochtend in Amsterdam in de wc-pot van een bedrijfspand een 50 centimeter lange slang. De bu ren bleken de eigenaar van het rep tiel te zijn. Dat was al sinds dins dagavond zoek. Waarschijnlijk is het beest door het riool gekropen. den haag - Met het oog op de ko mende grote vakantie-uittocht waarschuwt de ANWB op zijn website voor Eio, de nieuwe Fran se benzine. Bij steeds meer pomp stations in Frankrijk vervangt Eio de Euro 95 loodvrij. Bij auto's van voor het bouwjaar 2000 kan E10 schade opleveren aan leidingen en pakkingen, aldus de ANWB. De naam E10 staat voor ethanol 10 procent. Uit milieuoverwegingen heeft de Franse overheid besloten gewone benzine te mengen met de biobrandstof ethanol. E10 kan - bij structureel gebruik - behalve lei dingen en pakkingen, ook de mo tor op zich beschadigen. Overigens kunnen automobilisten in Frank rijk ook Euro 98 tanken. PETER TRAATEN Onder het mom van staatsveiligheid luistert inlichtingendienst AIVD Telegraafjournalisten af. In werkelijkheid probeert de dienst slechts een lek binnen de eigen organisatie te dichten, stellen critici. De krant stapt naar de rechter. door Hanneke Keultjes en Jan Salden Als een krant of week blad heult met terreur organisaties als Harnas of Al Qaida, is het 'vol strekt begrijpelijk' dat telefoons van verslaggevers worden afgetapt. Maar om nou gesprekken van Tele graafjournalisten te volgen om een intern lek bij de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) te 'dichten', daar kan Else vier- hoofdredacteur Arendo )ou- stra niet bij. „Het is de taak van de journalistiek om misstanden aan de kaak te stellen. Dat is de zuur stof van de democratie." Joustra, voorzitter van het Genoot schap van Hoofdredacteuren, steunt met de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) een kort geding dat De Telegraaf aan spant tegen de staat. Het dagblad wil dat de AIVD on middellijk stopt met het afluiste ren en volgen van journalisten. De inlichtingendienst zou daarmee zijn begonnen nadat Telegraaf-ver- slaggever Jolande van der Graaf verhalen publiceerde over AIVD-rapporten die ten grondslag lagen aan de politieke steun voor de inval in Irak. Op die stukken zou een staatsgeheim rusten. Twee (ex-)AIVD-medewerkers die van het lekken van de informatie wor den verdacht, zitten vast. Van der Graaf is vrij, maar wordt wel als verdachte aangemerkt. Uit een veertien pagina's tellend ambtsbericht van de AIVD aan het Openbaar Ministerie kan De Telegraaf'opmaken' dat de AIVD via de telefoons van vier journalis ten maandenlang informatie heeft verzameld. De krant zegt aanwij zingen te hebben dat drie van hen zijn afgeluisterd. Van de vierde, hoofdredacteur Sjuul Paradijs zelf, is alleen bepaald waar die zich be vond. De AIVD is bevoegd om iedere Ne derlander af te luisteren en te ob serveren. Maar de dienst mag dat niet zomaar. Voorwaarde is dat de staatsveiligheid of de democrati sche rechtsorde in gevaar is. Boven dien heeft de AIVD toestemming nodig van de minister van Binnen landse Zaken. De commissie van toezicht van de AIVD vindt datjournalisten niet mogen worden afgeluisterd, enkel om hun bronnen te achterhalen', zegt jurist Bert van Delden, die lid is van de commissie. „Welke klok kenluider of tipgever wil anders nog met hen praten? Pas als de staatsveiligheid acuut in het ge ding is, bijvoorbeeld bij een drei gende aanslag, is het aftappen van de telefoon van een journalist ge rechtvaardigd." Minister Guusje ter Horst (Binnen landse Zaken) is het daar niet mee eens. Volgens haar komt dat er op neer dat de geheime dienst nauwe lijks nog bijzondere bevoegdheden kan inzetten tegen journalisten, ad vocaten, artsen en andere beroeps groepen met verschoningsrecht, het recht om vragen van de rech ter niet te beantwoorden. Dat kan in haar ogen de nationale veiligheid ernstig schaden. Een journalist of arts kan immers zelf ook een gevaar vormen. De AIVD luisterde al eerder jour nalisten af: in 2006 in een zaak over crimineel Mink K. Toen span de De Telegraaf ook een zaak aan wegens het 'onrechtmatig' afluiste ren van verslaggevers. In eerste in stantie kreeg de krant gelijk, maar de Hoge Raad oordeelde anders: de AIVD mocht de journalisten tappen 'gelet op het gevaar dat dreigde als gevolg van een lek in de veiligheidsdienst'. Achter dat argument kan de AIVD zich nu ook verschuilen, zegt advo caat Victor Koppe, die Tele- graaf-journaliste Jolanda van der Graaf bijstaat. Ten onrechte, stelt hij. „Het gaat hier om publicaties over misstanden binnen de AIVD. Niet om verhalen over dreigende aanslagen." Inlichtingenexpert Roger Vleugels stelt. „Er is nu niets geregeld. Het is één groot hellend vlak. De AIVD kan onbelemmerd zijn gang gaan." Vleugels raadt journalisten aan 'een front te vormen' met andere verschoningsgerechtigden om te ijveren voor een protocol met waterdichte afspraken. De telefoon van Telegraaf-hoofdre- dacteur Sjuul Paradijs werd enkel 'gepeild'. Hierdoor kon de AIVD zien waar hij was en wanneer. Zo zag Paradijs in de gegevens dat hij in juni op de Nationale Haringpar ty in Breukelen was. Hij kan daar nog wel om lachen. „Maar eigenlijk is dit zó extreem. Straks moeten we constant oplet- ten of James Bond niet achter een boom staat." Regels rond aftappen telefoongesprekken Een telecomaanbieder kan verplicht worden alle communica tie via een bepaald telefoonnum mer of van een bepaalde persoon af te tappen, zonder dat de betrokkene het merkt (geen klikken of vertragingen). Opsporingsdiensten mogen met zelf tappen. Meerdere taps op één persoon zijn mogelijk, zonder dat instanties als Justitie of AIVD dit van elkaar weten. De afgeluisterde gesprekken moe ten bewijsbaar ongewijzigd zijn. Nummers van af te luisteren perso nen zijn door gebruik prepay- telefoons niet altijd bekend bij telecomaanbieder. Via analyse van gebruikte nummers door mensen in de omgeving van de af te lui steren persoon (moeder, vriendin) mag nummer opgespoord worden. Telecomaanbieder moet zelf benodigde apparatuur voor aftap pen betalen. Overheid betaalt alleen directe personeels- en administratiekosten van een tap. Aanbieders zijn verplicht commu nicatiegedrag van klanten een jaar lang te bewaren. Aftappen telefoons Aantal taps* over de tweede helft van 2007:12.491 telefoon: 1.999 '63/32 ^Ifjl 3/416Ï mobiele n: 10.492 In deze periode liepen er dagelijks gemiddeld 1.681 taps opdracht gegeven door het OM infographic: AA bron: Ministerie van Justitie Nederland is internationaal koplo per als het om afluisteren gaat. Bijna nergens wordt zo veel ge tapt. In de tweede helft van 2007 werden 12.491 telefoonnummers getapt, gemiddeld 1681 gesprekken Verdachte Puttense Nederland beheerst moordzaak blijft in cel Franse drugsmarkt zutphen - De rechtbank in Zut- phen heeft gisteren het verzoek van advocaat Ruud van Boom tot het opheffen van de voorlopige hechtenis van zijn cliënt, verdach te in de Puttense moordzaak, afge wezen. Er zijn nog steeds ernstige bezwa ren aanwezig waardoor van een vrijlating nu nog geen sprake kan zijn, oordeelden de rechters. De man wordt ervan verdacht de Puttense stewardess Christel Am- brosius op 9 januari 1994 te heb ben omgebracht. parijs - Nederland is voor een groot deel verantwoordelijk voor de flinke stijging in het aantal ton nen drugs dat de Franse douane vorig jaar onderschepte. Vooral de vangsten van heroïne en hasj, waarvan Nederland de belangrijk ste leverancier of afnemer is, zijn fors toegenomen. De douane ving in 2008 in totaal 66 ton drugs, een stijging van 32 procent ten opzichte van 2007. Meer dan de helft van de onder schepte heroïne was afkomstig uit Nederland. Roertunnel A73 drie maanden dicht roermond - De Roertunnel van de A73 in Roermond gaat drie maanden dicht. Tussen 1 september en 1 december wordt in die tunnel een nieuw vei ligheidssysteem aangelegd en ge test. Dat maakte minister Camiel Eur- lings van Verkeer gisteravond be kend. Ook Swalmertunnel van dezelfde snelweg gaat dicht, maar pas vanaf 1 oktober. Op 1 december moeten beide tunnels, die op 1 januari 2008 deels open gingen, af zijn. Hotel gelegen in het centrum, op loopafstand van het strand! Zie www.kras.nl/50832 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 3-/4-/5-daagse autovakantie België OOSTENDE Deze badplaats heeft een strand, een brede boulevard, een grote jachthaven en een ge zellig oud centrum met terrasjes en winkels. Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht). Aankomstdata: ma. van 13/7 t/m 26/10 en op vr. en za. van 4/9 t/m 31/10 MONDO HOTEL OOSTENDE**** Dit 3-sterren-plus hotel ligt in het centrum op loopafstand van het strand met boulevard en dichtbij winkels, restaurants, bars en musea. Het hotel beschikt o.a. over receptie, fitnessruimte, bar en overdekte parkeerplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4