Tour de France niet verliezen' stuk op Voeckler Gekkenwerk Donderdag 9 juli 2009 31 door Mart Smeets Het is dat ik het met ei gen ogen zag en met ei gen gevoel meemaakte, maar dit was weer eens zo'n typische Tour-ontsporing. Het gebeurde ruim een uur na het binnenkomen van de laatste plbeg bij de ploegentijdrit. Bij een stoplicht: drie auto's, schuin achter elkaar. Een ploeglei derwagen van Astana, waarschijn lijk met Kazakken aan boord. De tweede wagen is een grote, vette Mercedes met een nummerbord uit Moldavië' aan het stuur de chauffeur van André Tsjmil, de oud-kampioen zit rechts voorin zit en schreeuwt verwensingen in het Russisch naar de andere wagen. Schuin daarachter een vette, zwar te Lamborghini met een Duits nummerbord en blijkbaar ook een Russische oud-renner aan boord. Rond hen staan vooral Franse wa gens, vol vakantiegangers en men sen die een leuke sportdag gehad hebben bij de aankomst van de Tour. Als het stoplicht op groen springt, lijkt het op een ongecontroleerde autorace. De drie wagens scheuren op volkomen idiote manier tussen het verkeer door, mensen springen verschrikt van de oversteekplaats en stoepen weg, een fietser schreeuwt een Franse verwensing uit, balt zijn vuist' ze hebben hem van de weg geblazen. Tweehonderd meter verder moe ten de drie wagens ernstig inhou den' een kruispunt met veel ver keer en een rood licht. Wederom roepen de mannen uit de drie wagens elkaar van alles toe. Ik kan onderscheiden dat het Rus sisch is. Er klinkt hard gelach en er worden ordinaire handbewegingen naar elkaar gemaakt. De Sovjet Unie blijkt ineens ver weg en het stoplicht springt op groen. Stof, geraas en angstig kijkende an dere weggebruikers. Drie wagens stuiven weg, je hoort het opschake- len en daarna het hoge piepen van de remmen' weer een rond punt in de weg, weer een stoplicht. Het ruikt naar warm rubber. De bijna wrede dans van wagens gaat verder, wij volgen op korte af stand en schuiven steeds weer aan. Aan de kant van de weg kijken mensen verschrikt en angstig toe' dit is volkomen gekkenwerk. Wat bezielt deze mannen? Zijn ze gek geworden? Ja. Het gedrag van de drie chauffeurs is schandalig en erger, maar dit is ook de Tour. Hier gelden andere dan mensenwetten, hier wint de sterkste en in dit geval de rijkste (Rus). Misschien een afrekening van vroeger? Wie zal het zeggen? Nog een dodemansact maken we mee. Dat er geen ongelukken ge beuren is een Gods raadsel. Be vend kijken we toe. Wat nou ontwapening? 2005 afscheid nam, kon de wieler sport eindelijk vooruit kijken. Wint Lance de Tour vier jaar later opnieuw dan zou dat een ongelofe lijke prestatie zijn, maar voor de wielersport is het een terugkeer in de tijd." Hoewel Andreu onder de indruk was van Armstrong in de ploegen tijdrit, gelooft hij niet in een acht ste Tourzege van de Amerikaan. De freelance reporter van Versus verwacht dat Alberto Contador het laken morgen al naar zich zal toetrekken in de bergrit naar An- De Amerikaanse ex-profwielrenner Frankie Andreu doet dagelijks verslag in de Ronde van Frankrijk. Hij heeft niet veel met de sterrenstatus die zijn voormalige ploeggenoot Lance Armstrong geniet. foto Wessel van Keuk/CPD Oud-wielrenner Frankie Andreu van de Amerikaanse zender Ver sus juicht een eventuele Tourze ge van zijn voormalige ploegge noot Lance Armstrong niet toe. dorra. „Als ik Contador was zou ik meteen voor de aanval kiezen. Ik denk niet dat Armstrong hem kan volgen. Wie een maand geleden in de Giro bergop bij de beste vijftien renners hoorde, kan een maand la ter in de Tour niet de beste klim mer ter wereld zijn. Dat is bijna on mogelijk", meent ervaringsdeskun dige Andreu. De voormalige prof uit Michigan reed de Tour negen keer. Als knecht bij US Postal hielp hij Armstrong in 1999 en 2000 aan zijn eerste twee Tourzeges. De Armstrong van toen is volgens Andreu niet te vergelijken met de renner die in de huidige Tour zélfs bij de Fransen respect afdwingt. exacte cijfers ken ik nog niet, maar door de terugkeer van Lance kij ken er veel meer Amerikanen naar de Tout. Dat is ook goed voor Ver sus", aldus Andreu. „Lance was ooit een wielrenner, maar nu is hij vooral een filmster. Zelf heb ik niet zoveel met dat ster rendom, maar het Amerikaanse publiek vindt het geweldig. De Paspoort De Amerikaan Frankie (Francisco) Andreu (Dearborn, 26 september 1967) werd in 1989 profwielrenner bij 7 Eleven. Hij reed zijn hele carrière als knecht. In 1999 en 2000 maakte Andreu deel uit van de Tour-equipe van winnaar Lance Armstrong. Zijn belangrijkste zeges zijn de West Virginia Classic (1994), de First Union Invitational en de vierde etappe van de Ronde van Luxemburg (allebei in 1998). Andreu stopte als prof in 2000. Alle negen keren dat hij meereed in de Tour de France haalde hij Parijs. Zijn beste eindklassering was de 58e plaats in 1998. Een ultieme poging van Timmer om in zijn eentje naar Voeckler toe te rijden, strandde op zeven se conden. „Ik heb gegokt en verlo ren", reageerde Timmer sereen. „Normaal ben ik iemand die op al les reageert, maar van ploegleider Rudie Kemna moest ik bij Igna- tiev blijven. Hij was de sterkste man in de kopgroep. Toen hij niks deed, heb ik het zelf nog gepro beerd, maar Voeckler terughalen zat er niet meer in", sprak Tim mer, die in de laatste rechte lijn nog werd voorbij gesneld door de voorwacht van het sprintende pe loton. In plaats van teleurstelling om de gemiste ritzege was er in het kamp van Skil-Shimano eerdersprake van opluchting. Ploegleider Rudie Kemna vond dat Timmer op gepas te wijze had afgerekend met het fiasco van de ploegentijdrit. „Al- bert voelde zich schuldig over de val van Piet. Die twee hebben een heel erg goede band met elkaar. De manier waarop hij vandaag (gisteren) heeft gereden, verdient een groot compliment." Volgens Kemna heeft Timmer tac tisch geen steken laten vallen. „Ik vind het knap van hem dat hij in de finale niet als een kip zonder kop heeft gereden. Hij kon naar Voeckler toespringen, maar op dat moment was het verstandiger om Ignatiev te laten werken. Het is jammer dat we niet hebben ge wonnen, maar Skil-Shimano heeft zich wel weer getoond", aldus Kemna. Albert Timmer (rechts) en etappewinnaar Thomas Voeckler (blauw shirt) voeren de kopgroep in de vijfde rit van de Tour aan. foto Koen van Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39