Zeehond spotten vanachter computer 'Vangkooi moet weg' O Het gaat goed én minder goed met de zeehond in de Zeeuwse wateren I jjjj 1 Welkomdienst in Nieuwerkerk Molenaar moet reclamebord snel opruimen Bekijk de video van de Zeeuwse Zwemtocht! www.pzc.nl/video 1 8 Donderdag 9 juli 2009 'Bij strandpaviljoen Zuid-zuid-west kunnen bezoekers met een sterke verrekijker Zon driekwart van de nieuw geboren zeehonden Vanaf het terras naar de zeehonden kijken Walter Tiemessen, congrescentrum De Zeeuwse Stromen Spoelt aan. Dat is Veel. Jaap van der Hiele, EHBZ Vanachter de computer thuis spelende zeehonden voor de Schouwse kust bespieden. Dat kan vanaf zaterdag via de tele-webcam van project Seal Watch. door Piet Kleemans Met een beetje geluk kunnen strandgasten ze vanaf het Schouw se strand ter hoogte van strandpaviljoen Zuid-zuid-west met het blote oog zien: zonnende zeehonden op de zandplaten voor de kust. Dat bracht de mensen van het strandpaviljoen op het idee om sa men met hun collega's van De Schorpioen en Blasa Bloesa, het hotel-congrescentrum De Zeeuw se Stromen en camping luliana- hoeve als service voor toerist en re creant project Seal Watch op po ten te zetten. De recreatieonderne mers kunnen daarbij rekenen op Zeehondentelling de steun van Deltapark Neeltje lans dat hen met raad en daad ter zijde staat. Aan strandpaviljoen Zuid-zuid-west is een van een tele lens voorziene webcam geplaatst. Lenie 't Hart van de alom bekende zeehondencrèche in Pieterburen stelt die webcam zaterdag in wer king. De beelden zijn te zien via www.zuid-zuid-west.nl. Het in schakelen van de webcam is ook meteen de officiële start van het project Seal Watch. Een pro ject dat meer in houdt dan alleen het plaatsen van een webcam. Wal ter Tiemessen van De Zeeuwse Stromen: „Bij strandpaviljoen Zuid-zuid-west kunnen bezoekers gebruik maken van een sterke ver rekijker om vanaf het terras in de zon naar de zeehonden te kunnen kijken. Het lijkt ons een leuke ma nier om mensen attent te maken op de zeehonden in de Zeeuwse Delta. Om project Seal Watch extra onder de aandacht te brengen besloten de samenwerken de recreatieondernemers de start van ervan een officieel tintje te ge ven en aan te kleden met nevenac tiviteiten tijdens een Seal Watch Beach Party. Op het Wester- schouwse strand wordt zaterdag onder meer een beach-volleybal- toernooi gehouden, met aanslui tend een barbecue. De opbrengst komt ten goede aan Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ), een vrijwilligersorganisatie die zich be langeloos inzet voor het wel en 'Dit lijkt ons 'n leuke manier om mensen attent te maken op de zeehonden Walter Tiemessen, Zeeuwse Stromen wee van onder meer zeehonden. De EHBZ is zaterdag present en verzorgt een presentatie. Beeldend kunstenaar Berrie Mar tens maakt ter plaatse een schilde rij dat de titel Happy Seal mee krijgt. De Seal Watch Beach Party is tevens de start van de Zeehon den Kunstwerken.-wedstrijd. De organisatoren roepen eenieder op een foto van het eigen zeehonden kunstwerk te maken. Dat mag ge woon een foto van een zeehond zijn, maar het kan ook een foto van een zandsculptuur, een schel penmozaïek, tekening of schilderij zijn. Lenie 't Hart komt overigens niet met lege handen naar het Schouwse strand. De zeehonden Dinie en Skipper - opgevangen in de zeehonden crèche en inmiddels voldoende hersteld om weer zelf hun kostje bij elkaar te scharrelen - worden zaterdag vrijgelaten op het strand bij Zuid-zuid-west. Waarna het voor hen een koud kunstje is zich bij hun soortgenoten op de zandplaat te voegen. Inschrijven voor een beachvolley- baltoernooi kan via info@zuid-zuid-west of www.zuid-zuid-west.nl. Wie mee wil doen aan de zeehonden kunst werken wedstrijd dient de foto ver gezeld van de persoonlijke gege vens, van de maker te mailen naar info@zuid-zuid-west. De foto's worden in een op www.zuid-zuid-west.nl te bekij ken digitaal fotoboek geplaatst. Op 9 mei 2009 vond de 1e simultane zeehondentelling van de Voordelta, Ooster- en Westerschelde plaats. In totaal werden er 311 zeehonden geteld, waarvan 265 in de Voordelta en Oosterschelde en 46 in de Westerschelde. Willem Adriaansens Aantal zeehonden Hinderplaat: 30 Bollen van de Ooster: 120 Brouwerhavense gat: 44 Verklikkerplaat (Jan Van Renesseweg): 35 Roggenplaat: 3 17 Neeltje Jans, buitenhaven: 1 Onrustplaat: 15 door Dewi Gigengack Vrijwilligers van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) telden in mei dit jaar 311 zeehonden in de Voordel ta, Oosterschelde en Westerschel de. Ongeveer de helft waren grijze zeehonden, en de andere helft wa ren gewone zeehonden. Vooral die laatste soort zie je veel vanaf de Zeeuwse kust. „Gewone zeehon den zijn kustvissers. Die blijven veel dichterbij dan de grijze zee hond", zegt Jaap van der Hiele van de EHBZ. Maar wat betekent dat aantal precies? „Er leven hier tussen de driehon derd en vierhonderd zeehonden", zegt Van der Hiele. „Dat aantal blijft de laatste vier, vijfjaar rede lijk op peil." Normaal gesproken is er rond de tien procent uitval. „Dat betekent dat wij elk jaar zo rond de dertig a veertig dode zee honden vinden." Daar moet tegen over staan, dat er genoeg zeehon den worden geboren. „Om de po pulatie stevig te houden zouden er twee keer zoveel zeehonden gebo ren moeten worden als dat er ster ven." Dat zouden er dus rond de tachtig moeten zijn, maar dat wa ren er vorig jaar 22. Dat lijkt niet veel. „Maar in de zestien jaar tijd dat ik dit werk doe, zijn er nog nooit zo veel geboortes geweest in één seizoen", zegt Van der Hiele. Het probleem met de jonge zee honden is: niet alle zeehonden red den het. Van der Hiele: „Zo'n drie kwart van de nieuwgeborenen spoelt aan. Dat is veel. Gelukkig le ven de meeste kleine zeehondjes nog als ze gevonden worden. Die sturen wij naar de zeehonden crèche in Pieterburen. Het groot ste deel overleeft en wordt nader hand hier ook weer teruggezet." Op het Westerschouwse strand zijn eerdei Boekhoudcursussen starten weer in September: MBA en SPD mondeling/schriftelijk www. degroot-adviesentips. nl 0111 671828//06 51218126 NIEUWERKERK - De protestantse kerk van Nieuwerkerk houdt zon dagavond een welkomdienst voor vrienden en bekenden van ge meenteleden en iedereen die nooit in de kerk komt, maar wel eens een dienst wil meemaken. Gospelkoor Together werkt mee aan de dienst, die om 18.30 uur be gint in de Johanneskerk aan de Kerkring. BURGH-HAAMSTEDE - Een reclame bord aan de voet van de Ooster- scheldekering aan Schouwse zijde, moet binnen een week worden verwijderd. Op het bruine bord staat de tekst: 'Schouwen-Duive- land. We leven in een Wereldre gio. Aangeboden door de 30-jarige Pannekoekenmolen'. Volgens de provincie staat het bord er in strijd met de landschapsverordening. De molenaar moet het nu op last van een dwangsom van 500 euro per dag verwijderen. „Waarom mag de ANWB wel bruine borden plaat sen en ik niet," reageert de mole naar. „Op de pijlerdam staan 144 borden en dan reken ik de ver keersborden niet eens mee." Provincie laat duin desnoods op kosten Renessenaar herstellen. door Ton van den Nouweland RENESSE - Een 62-jarige man en zijn 94-jarige moeder uit Renesse krijgen een half jaar de tijd om een vangkooi voor damherten en een container, gebruikt als scha penstal, te verwijderen uit het duingebied van Renesse. Doen zij dat niet, dan laat de provincie de zaak opruimen op kosten van de 62-jarige. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren voor bei de bouwwerken een 'bestuurs- dwangbeschikking' afgegeven. De moeder is eigenaar van het stuk grond in de duinen, de zoon is be heerder van het terrein. Op het ter rein, deels grenzend aan camping Julianahoeve, staat zeshonderd me ter hekwerk, dat volgens de provin cie zó is ingericht dat het kan wor den gebruikt als vangkraal. Bij een controle in maart dit jaar is vastge steld dat er zeven damherten en twee schapen in de vangkooi za ten. De provincie beroept zich bij de bestuursdwang op de Natuurbe schermingswet. De kraal is in haar visie schadelijk voor de natuurwe tenschappelijke betekenis van het gebied. Dat geldt ook voor de scha penstal. Die moet ook afgebroken. De Renessenaar kreeg hiervoor al eerder een dwangsom van tien keer duizend euro opgelegd. Er zijn ongeveer 200 grondbezitters in het Schouwse duingebied. Dé provincie wil voorkomen dat zij ook schapenstallen bouwen. GerechtsDeuwaardersKantoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 29 juni 2009 blijkt, dat t.v.v. Esther Karelse, wonende te Vlissingen aan JAMIE ARP zonder bekende woon- of ver blijfplaats, is betekend het door de Voorzieningenrechter van de recht bank te Middelburg gewezen vonnis van 22-06-2009. Bij dit exploot, waarvan J. Arp een afschrift kan krij gen op één van onderstaande adres sen. is ondermeer bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32