Roep om jeugdleden zwelt aan bij D iu Kaaie naar gemeente Top drie Zeeuws-Vlaanderen neemt het op tegen toppers Zuid-Beveland Geslaagd Zomerjurkje Bekijk de video van de Zeeuwse Zwemtocht! www.pzc.nl/video Donderdag 9 juli 2009 Sint Sebastiaan in Koewacht telt 24 leden. In Zeeuws-Vlaanderen zijn tien schuttersverenigingen. Met Zuid-Beveland erbij telt Nederland vierhonderd schutters 'Jongeren zetten eerder de stap om lid te worden van een schuttersvereniging als ze met een groepje zijn' Er zijn maar weinig verenigingen zo oud als de schuttersverenigingen. Toch neemt het aantal clubs en leden af. De roep om nieuwe jeugdleden is groot. door Paul Begijn Alleen in Zeeuws-Vlaan- deren en Zuid-Beve land wordt de sport nog beoefend in compe titieverband. Zaterdag is het Nederlands Kam pioenschap staande wipschieten op het terrein van Schuttersmaat- schappij Sint Sebastiaan Koe wacht. De vereniging werd in 1762 opgericht en is dus hard op weg naar het 250-jarig bestaan. Chris Vermandei, secretaris van Sint Se bastiaan, beoefent de sport al van kleins af aan. Generatie op genera tie wordt de sport overgenomen bij de familie Vermandel. „En nu probeer ik ook mijn dochter en thousiast te maken voor de sport. Want zelfben ik één van de jong ste leden van de vereniging. Een beetje verjonging zou goed zijn." Of zijn dochter de sport ook daad werkelijk gaat beoefenen, is overi gens nog een vraagteken. Onder vrouwen is er maar weinig belang stelling voor de eeuwenoude tradi tie. „Vaak zit het schieten in het bloed." Het wipschieten als sport stamt van eind achttiende, begin negentiende eeuw. Schutters die wer den ingezet ter ver dediging van Ne derland kwamen uit kameraadschap samen en richtten diverse vereni gingen op. Naast schuttersmaat- Schappijen waren er ook gildes, die voornamelijk bestonden uit schutters die vroeger de stad verde digden. Om de sport onder de aandacht van de jeugd te brengen, nodigt de schuttersmaatschappij zo nu en dan schooljeugd uit om eens erva ring op te doen met het schieten. Hoewel die dagen met de jeugd vaak een groot succes zijn, krijgt de vereniging geen nieuwe jeugdle den. Voorzitter Willy Verschrae- gen denkt dat jongeren alleen lid willen worden als ze met groepje zijn. „Dan zetten ze eerder de stap om gezamenlijk lid te worden. Voor de contributie moeten ze het niet laten. Die is maar 25 euro op jaarbasis en aspirant leden, jonger dan zestien jaar, betalen geen con tributie." Waar de oorzaak dan ligt, durft hij niet te zeggen. Is het 'Geef een goede schutter een goedkope boog en hij schiet ook raak. Het gaat om tactiek' het stoffige imago van de sport die nu vooral bekend staat als ouderen- sport of zien de jongeren te weinig uitdaging in de sport? En is het nou eigenlijk sport of hobby? Ook daar zijn de meningen over verdeeld. Volgens Chris Vermandei komt het sportieve element regelmatig terug. Naast de wedstrijden in competitieverband is er ook een bepaalde mate van conditie ver eist. Zeker bij de staande wipschie ting, waarbij de pijl richting de vo gels geschoten wordt die zich op een hoogte van zo'n 28 meter be vinden. „De pijl gaat soms zo hoog dat die aan het zicht van de schutter onttrokken wordt. Je kunt je wel voorstellen dat de pijl tientallen meters van de wip be landt. Als schutter ben je dus voortdurend in beweging." Het schieten van de pijlen is overigens niet zonder gevaren, weet ook Chris. „Hoewel de pijl slechts hon derd gram weegt, kunnen schutters door de valsnel heid flinke ver wondingen oplopen. Ik houd mijn hart vast voor er eens een kind do delijk gewond raakt. Kinderen zijn zo kwetsbaar, ouderen kunnen wel een stootje hebben." Hij kan zich twee gevallen herinneren waarbij deelnemers verwondingen opliepen. In één geval raakte een deelnemer zelfs een oog kwijt. „Maar als de deelnemers zich ge woon aan de regels houden en zich onder het loopdraad begeven, zijn er weinig gevaren." Chris Vermandei in actie. De kosten voor een boog lopen uiteen van 250 euro tot 1500 euro voor hoogwaardige kwaliteit. foto Wim Kooyman e top drie van de schut tersverenigingen uit Zeeuws-Vlaanderen, be staande uit Zuiddorpe, Aardenburg en Sint Jansteen, neemt het zaterdag op tegen de top drie uit Zuid-Beveland. De winnaar van die middag mag zich Nederlands kampioen staande wipschieting noemen. Het terrein van Schuttersmaatschappij Sint Se bastiaan staat de hele middag in het teken van de schieting op de staande wip. Er is er ook een indi vidueel kampioenschap waarbij de drie best geklasseerde Zeeuws-Vla mingen het opnemen tegen de bes te Bevelanders, inclusief de titelver dediger van vorig jaar. Voorzitter Willy, Verschraegen hoopt dat ook de jeugd het terrein zaterdag weet te vinden. „Op het terrein staan drie wippen. Wip één en twee zijn bestemd voor het Nederlands kampioenschap indivi dueel en teams. Op wip drie mag de jeugd zich uitleven. We hopen zaterdag een hoop jeugd enthou siast te kunnen maken voor deze tak van sport." Bij de staande wip schieting vallen in totaal vijftig punten te behalen. Op de wip staan 36 kleine vogels, die elk een punt opleveren. Daar boven staan twee kallen, ieder goed voor twee punten. De zijvogels leveren ieder drie punten op. En wie de hoofd vogel afschiet, die zich op het hoogste punt van 28 meter be vindt, mag zich rijk rekenen met vier punten. Een goede schutter word je niet zomaar. „Behalve aan leg is veel oefenen en doorzettings vermogen nodig", beaamt secreta ris Chris Vermandel. De wedstrijden op het schutters- terrein zijn voor iedereen toegan kelijk en beginnen om 13.00 uur. Boekhoudcursussen starten weer in September: MBA en SPD mondeling/schriftelijk www. degroot-adviesentips. nl Olll 671828//06 51218126 HULST - In de lijst van geslaagden op het Hulster Reynaertcollege ontbreken de namen van Janniek de Schrijver (VMBO-T) en Adinda Biesbroeck (Atheneum). Een tikkeltje aan de late kant spoedde dat echtpaar zich vorige week naar een Onderstroom voorstelling in Vlissingen. De man pufte in de drukkende warmte een eindje vooruit om kaartjes te kopen. De vrouw had zich vanwege de weersomstandigheden en de gele genheid in een luchtig zomerjurkje Tip? redactie@pzc.nl gestoken. Dat leverde haar vanuit een passerende auto een bewonde rende blik en het commentaar 'Sexy' op. „Hoor je dat", riep ze naar haar man, „en dat op mijn vijfenzestig ste." Hij keek even over zijn schouder, monsterde zijn vrouw en riep te rug: „Slechte ogen." GerecttfsDeurwaardersKaritoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 29 juni 2009 blijkt, dat t.v.v. Esther Karelse, wonende te Vlissingen aan JAMIE ARP zonder bekende woon- of ver blijfplaats, is betekend het door de Voorzieningenrechter van de recht bank te Middelburg gewezen vonnis van 22-06-2009. Bij dit exploot, waarvan J. Arp een afschrift kan krij gen op één van onderstaande adres sen, is ondermeer bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 Raad met tegenzin akkoord met aankoop gemeenschapscentrum. door Conny van Gremberghe terneuzen - Burgemeester en wet houders van Terneuzen mogen van de raad de voorgenomen aan koop van gemeenschapscentrum De Kaaie in Philippine van Wisker- ke Beheer verder afhandelen. Maar dit besluit werd gisteren met een zekere tegenzin genomen. Die weerzin komt vooral voort uit het feit dat ondernemer Wiskerke bij de stichting van het centrum in 1990 bijna een half miljoen gulden beurdeTvoor de grond en het ge bouw) aan gemeenschapsgelden en nu - bij de verkoop - nog eens kan rekenen op 312.500 euro uit de gemeentekas. Volgens wethoud Cees Liefting spelen oude senti menten voor het college geen rol. „Het gaat nu om de aankoop. We kunnen met deze overname de ex ploitatie en het beheer van wel- zijnsaccommodaties in Philippine goed regelen", hield Liefting de raad voor. De Schotse Hoek, het oude gemeentehuis, nu nog wel- zijnsaccommodatie, zal in de toe komst voor ceremoniële zaken worden gebruikt. Een renovatie gaat een kwart miljoen euro kos ten. Vanuit de raad kwam het drin gend advies om het monument vooral in stand te houden. Wat er met de andere voorziening, De Meerpaal, moet gebeuren is nog niet duidelijk. Sloop is vooralsnog de meest voor de hand liggende optie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20