'We weten niet hoe erg het daar is' Nederland vergoedt schade ambassade Chinese bevolking van Urumqi gaat op straat Oeigoeren te lijf □2 Oud-SS'er Heinrich Boere kan terechtstaan 6 Woensdag 8 juli 2009 Jurat Barat trommelde maandag zoveel mogelijk Nederlandse Oeigoeren op voor de demonstratie bij de Chinese ambassade. foto Phi! Nijhuis/GPD Verhagen: Nederland verantwoordelijk voor veiligheid. den haag - Nederland vergoedt de schade die maandag tijdens een de monstratie van Oeigoeren is toege bracht aan de gebouwen van de Chinese ambassade in Den Haag. Dat heeft minister Maxime Verha gen (Buitenlandse Zaken) gisteren toegezegd aan de tijdelijk zaakge lastigde van China. De minister verontschuldigde zich namens Ne derland voor het gebeurde, zo meldde zijn woordvoerder. De Oeigoeren zijn bezorgd over het geweld in de provincie Xinjiang dat zo'n 140 islamitische Oeigoeren het leven heeft gekost. China had er bij Nederland op aan gedrongen te zorgen voor de veilig heid en waardigheid van Chinese diplomaten en instellingen. Neder land moet garanderen dat diploma ten normaal kunnen werken, voor komen dat dit nog een keer ge beurt en de daders aanpakken, al dus een woordvoerder in Peking. Verhagen erkent dat Nederland verantwoordelijk is voor de veilig heid en bescherming van de am bassade en het personeel. Hij be treurt het dat dit voor de tweede keer verkeerd is gegaan. Vorig jaar maart liep de ambassade ook al schade op tijdens een demonstra tie over de situatie in Tibet. Toen werd Nederland in Peking op het matje geroepen en bood staatssecretaris Frans Timmer mans (Europese Zaken) namens Verhagen de excuses aan voor de schade aan het hek van de ambas sade in Den Haag. Maandag liep de ambassade forse schade op door stenen waarmee demonstranten gooiden. Het is on bekend hoe groot de schade is. De politie verrichtte 142 aanhoudin gen. Nog 39 van de aangehouden demonstranten zitten vast. Oeigoeren in Nederland kunnen niet bellen met familieleden. door Floor Ligtvoet den haag - Het is dinsdagochtend vroeg en hij heeft een zeer korte nacht achter de rug. Een paar uur eerder is hij vrijgelaten door de po litie. Jurat Barat, een 37-jarige Amster dammer en Oeigoer van geboorte, vindt het lastig om de juiste woor den te vinden voor zijn verbazing over de massale arrestaties, maan dag, bij de Oeigoerse demonstratie voor de Chinese ambassade in Den Haag. Urenlang werd hij met medestanders vastgehouden in een bus. „Ik moet respect hebben voor de politie, maar ik demon streerde alleen maar." Op de achtergrond buldert bij hem thuis alweer het tv-journaal met de laatste berichten uit Noord-West China. „Oh nee!", klinkt het ineens verschrikt door de hoorn: „Er staan allemaal vrou wen en kinderen op straat in Xinjiang en ze huilen." Vol afschuw bekijkt Barat de beel den uit zijn Chinese geboortepro vincie, ook wel bekend als Oost-Turkistan. „Waar zijn alle mannen?", vraagt hij zich panieke rig af „Ik zie er geen één meer." Hij vreest het ergste. Zijn de man nen afgevoerd door de Chinese overheid? Zijn stem klinkt plots hoog en iel. „Ik heb drie zusjes daar en een moeder." Hoe het hen vergaat, weet Barat niet. Vrij telefoneren is door de Chinese staat onmogelijk gemaakt. Maar dat de situatie ernstig is in de Chinese provincie is helder, ver telt hij. „Maar hóe erg weten we niet. Wij weten niet meer dan wat we op het nieuws zien of op radio Asia horen." In Nederland wonen naar schat ting een kleine driehonderd Oei goeren. In hun geboorteland Chi na zijn de Oeigoeren, een islamiti sche minderheid in Noord-West China, in veel opzichten niet te be nijden, legt China-kenner Susan- ne Kamerling van Instituut Clin- gendael uit. „Ze worden sociaaleco- nomisch achtergesteld, mogen maar beperkt hun religie uitoefe nen en mogen niet les geven in hun eigen taal." De Chinese overheid sluit soms ook hun moskeeën, zegt Kamer- 'Waar zijn alle mannen? Ik zie er geen één meer' ling, of bemoeilijkt de pelgrims tocht van Oeigoeren door hen een uitreisvisum te weigeren. Barat trommelde als bestuurder van de stichting Uyghur, die op komt voor de rechten van de Oei goeren, zoveel mogelijk Nederland se Oeigoeren op voor de demon stratie bij de Chinese ambassade, afgelopen maandag. Het zit hem daarom goed dwars dat vrijwel alle demonstranten door de politie zijn opgepakt en nu een boete krij gen. Zelfheeft hij absoluut geen stenen naar de ambassade gegooid, zegt hij. Maar hij kan zich de woede en frustratie van de jongeren die dat wel deden, wel indenken. „Zij zijn gewoon boos en ongerust. Ze we ten niet hoe het met hun familiele den is. Die lopen gevaar of zijn misschien wel dood, daarom verlo ren ze hun zelfbeheersing." Al bijna 1500 arrestaties sinds uitbreken rellen in Xinjiang. urumqi - In de hoofdstad Urumqi van de Chinese regio Xinjiang was het gisteren nog steeds chaos. Na twee dagen onlusten tussen tus sen Oeigoeren en oproerpolitie, gingen gisteren de Chinese inwo ners van Urumqi de straat op. Honderden Han-Chinezen trok ken gewapend door de stad om Oeigoeren te lijf te gaan. Voedsel- kramen van Oeigoeren die zij te gen kwamen gooiden ze omver. De politie riep de demonstranten per megafoon op hun mars te sta ken, maar zo'n driehonderd met knuppels, messen, loden pijpen, scheppen en schoffels gewapende Chinezen trokken zich daar niets van aan. Toen de menigte op een moskee afstevende, klonken explo sies, vermoedelijk van traangasgra naten die de politie afvuurde om de groep te verspreiden. Dit gebeurde dicht bij het plein waar zondag een demonstratie van Oeigoeren, de oorspronkelijke moslimbewoners van Xinjiang, uit de hand liep. Volgens het persbu reau Xinhua vielen bij de onlusten van de afgelopen twee dagen zeker 156 doden en 1080 gewonden. Er zijn al bijna 1500 mensen gearres teerd. Eerder gisteren brak opnieuw een schermutseling uit tussen proteste rende Oeigoeren en de politie. Dit maal waren het vooral vrouwen die de straat op gingen om de vrij lating te eisen van hun man of Honderden etnische Chinezen gingen gisteren gewapend de straat op in de stad Urumqi om hun woede te koelen op hun Oei goerse medeburgers. zoon. Nadat de politie enkele char ges had uitgevoerd, trokken de vrouwen zich terug. Gisteren waren er ook demonstra ties van Oeigoeren in verscheidene andere plaatsen in Xinjiang. In Urumqi is een avondklok inge steld. Het uitgaansverbod geldt tus sen 21.00 uur tot 08.00 uur en is nodig om 'verdere chaos' te voor komen, zei het hoofd van de com munistische partij in de autonome regio, Wang Lequan. De Chinese autoriteiten hebben ook de toe gang tot het internet afgesloten in Urumqi omdat ze de stroom infor matie die daardoor bij de bewo ners komt gevaarlijk vinden. Onbekenden hebben gisternacht drie molotovcocktails gegooid naar het Chinese consulaat in de Duitse stad München. Door de ac tie vielen geen gewonden. Wel ont stond rookschade. De daders zijn onbekend. berlijn - De Nederlandse voorma lige SS'er Heinrich Boere kan voor een Duitse rechtbank terechtstaan voor zijn aandeel in de dood van drie Nederlandse burgers in de Tweede Wereldoorlog. Dat heeft een rechtbank in Keulen gisteren bepaald. Eerder oordeelde een lagere recht bank in Aken dat de 87-jarige Boe- re wegens zijn slechte gezondheid niet terecht hoefde te staan. Na raadpleging van rapporten over de toestand van Boere oordeelde de rechtbank in Keulen dat de ge zondheid van de oud-SS'er door een proces geen ernstig gevaar zal lopen. Boere werd na WOII in Nederland eerst bij verstek ter dood en vervol gens tot levenslang veroordeeld. Hij was toen al uit zijn gevangen schap ontsnapt. Hij woont sinds 1954 in Duitsland. Omdat hij door een wet uit de oorlogsjaren be scherming genoot, kwam niets van uitlevering. Ook een verzoek om hem in Duitsland zijn straf te laten uitzitten, ging de mist in. Boere wordt verdacht van het doodschieten van drie mannen in 1944 uit wraak voor aanslagen op NSB'ers. Hij deed dat als lid van het Silbertanne-commando. Boere bekende ooit zijn betrokkenheid. Heinrich Boere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6