slag en de oorlog valpartij Strangers in the night Pieter Weening wint zwaarste bergetappe Oostenrijks Kriminal Ambt is voorlopig klaar met renners Rabo Woensdag 8 juli 2009 31 de Pyreneeën of in de Alpen. „De eindzege is minder realistisch dan bij het begin van de ronde, maar we blijven een topklassering na streven." Lance Armstrong meent dat na gisteren de Tour voor heel veel renners ('Ik noem geen na men') al voorbij is. Breukink hoor de het aan met een glimlach. „Bij Astana willen ze dat de rest zich nu al uitgeschakeld voelt, maar zo is het natuurlijk niet. De bergen moeten nog komen en daar zullen ook Armstrong en Contador nog overheen moeten. Ze moeten niet denken dat wij on ze koffers al aan het pakken zijn." Even verderop lachte Mentsjov al weer toen iemand hem vraagt naar zijn gehavende schouder. „Of het erg is? Nee. Het is alleen maar erg als het gebroken is." Hij blijft opvallend ontspannen. Bin nenkort in de bergen wordt duide- Kamikazewerk De Belg Stijn Devolder (Quick Step) vond het parkoers van de ploegen tijdrit 'onverantwoord'. Silence-ploegleider Henrik Redant noemde het zelfs 'kamikazewerk'. Rabo-kopman Denis Mentsjov was niet de enige rijder die een uitglijder maakte. In dezelfde bocht als Mentsjov gleed ook Alessandro Ballan (Lampre) onderuit. Bij de Bouygues-ploeg vlogen vier rijders tegelijk uit de bocht. Jurgen Van den Broeck van Silence kwam hard in aanraking met het asfalt, maar kon in tegenstelling tot weer een andere 'valler' Piet Rooijakkers (Skil) wel zijn weg vervolgen. kend hem dit moet overkomen. Piet is al zo lang bij deze ploeg en nu krijgt hij in de Tour niet eens een berg te zien", aldus De Kort, die kritiek uitte op het verraderlij ke parcours. „We wisten van te voren dat dit een gevaarlijke onderneming zou worden. We wilden daarom geen enkel risico nemen. Het heeft he laas niet geholpen. Als je ziet hoe veel valpartijen er vandaag zijn ge weest, moet je concluderen dat het parcours van de ploegentijdrit misschien wel onverantwoord was." Skil-Shimano zette in de ploegentijdrit uiteindelijk de slechtste tijd neer van alle ploe gen. Skil finishte in 51.52 minuten, ruim vijf minuten na winnaar Astana. door Mart Smeets Zo heel soms kom je ze te gen: de volkomen Tour- vreemden, zoals ik ze maar zal noemen. Men sen dus die geen idee hebben, die met grote, verbaasde ogen naar het fietsspel kijken.cn die absoluut niet weten wat er rond hen ge beurt. Twee dagen geleden had ik (weer) zo'n ontmoeting. Ze waren met zijn tweetjes, Brit ten van klassieke, goede snit. Hij reed, bij het inparkeren, een tame lijk dure wagen een flinke kras op de voorbumper en zij droeg kleren die je nog wel eens in mooi ge maakte Britse films ziet: smaakvol, zichtbaar duur met een vleugje van modern. Hugh Grant voorbij dus. Zij vroeg me wat er gaande was en ik legde uit. Hij knikte, zij bleek ook geïnteresseerd. „O really", kraaide ze en hij vroeg of'that Bel gium winner, Eddy Merckx' nog steeds meereed. Dat was zijn kader. Of was er meer? Hij vertelde dat hij eens in Afrika een wielerwed strijd had gezien' allemaal zwarte renners en twee blanken. De witte jongens hadden gewonnen'. Ze vroegen me geïnteresseerd wat ik deed en ik legde uit: televisiepro gramma's maken rond de Tour. „Is that so?", zei hij met een stem die een dagelijkse hoeveelheid gin and tonic deed vermoeden. „How lovely", vulde zij aan en ze vroeg of ze de 'players' ook van dichtbij kon meemaken. Players! Wat een heerlijke opmer- king. Maar wacht. Waar had ik nog zo'n fraaie ontmoeting? Ik wist het weer. In Parijs. Op de Champs Elysées. Het was de laatste zondag van de Tour 1990 en een statige da me hield me ineens aan. „Mijn heer Smeets", zei ze en wees op een parkje met hoge statige huizen daarachter. „Kijk toch eens wat een prachtige bouwstijl", riep ze verheugd. Ik liep die middag zwetend en al mijn benen uit mijn lijf om film pjes te maken en commentaar te geven. Ik had geen enkel oog voor de bouwwerken achterin het park. Ineens stelde de vrouw zich voor: „Ik ben overigens de moeder van Erik Breukink", zei ze lachend. Ik stond perplex. Haar zoon was net derde geworden in de Tour en zij kuierde rustig over de beroem de boulevard om naar gebouwen te kijken. „Gefeliciteerd met Eriks prestatie", zei ik wel gemeend en zij ant woordde: „Kijk toch eens naar die mooie daken...werkelijk heel spe ciaal." lijk waarom. Is hij nog altijd zelf verzekerd en strijdbaar, of zit de oorlog al niet meer in het hoofd van de man die de Giro toch al ge wonnen heeft? montpellier - Het Oostenrijkse Bundes Kriminal Ambt (BKA) ziet voorlopig geen aanleiding om Ra- borenners te horen in de doping- zaak rond de Weense bloedbank Humanplasma. De Raboploeg bevestigt dat Pieter Weening, [oost Posthuma en De- nis Mentsjov in Wenen een verkla ring hebben afgelegd. Het drietal heeft gezegd op geen enkele ma nier betrokken te zijn bij de affai re. Het BKA heeft de ploeg laten weten nu geen concrete aanleiding te hebben de renners nogmaals te ondervragen. „We hebben het vol ste vertrouwen in onze renners", zei ploegbaas Knebel gisteren. „Duidelijk is dat de ploeg een strikt antidopingbeleid voert en dat we onmiddellijk zullen optre den mochten we met belastende feiten worden geconfronteerd." Voormalig Raborenners Michael Boogerd, Thomas Dekker en Mi chael Rasmussen moeten nog een verklaring afleggen in de zaak die draait om illegale bloedtransfusies. pragraten - Pieter Weening heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. De renner uit de Rabobankploeg had na een zware bergrit over 183,7 kilometer van Kitzbühel naar Pragraten am Grossvenediger vier seconden voorsprong op de Itali aan Leonard Bertagnolli. Het peloton was op dat moment al over vier serieuze bergen ge stuurd, waaronder de Grossglockner (Fuscher Törl). Koos Moerenhout werd uitgeroe pen tot 'Glocknerkönig'. I11 het al gemeen klassement leidt de Zwit ser Michael Albasini nog altijd. Hij heeft nu elf tellen voorsprong op de Italiaan Gianpaolo Caruso. Weening klom door zijn ritzege naar de zevende plaats, op 2.02. Naast Weening was vooral Moe renhout, die al in 1994 debuteerde in de Oostenrijkse ronde, de meest besproken renner. De 35-ja- rige routinier, gepasseerd voor de Tour, bleek op de Grossglockner de beste van een kopgroep. Moe renhout reed tijdens de 13 kilome ter lange beklimming na acht van de veertien haarspeldbochten weg bij zijn medevluchters. Boven werd hij tot Glocknerkoning ge kroond, als tweede Nederlander na de jong overleden Wim Prin sen in 1969. Het Raboteam eindigde teleurstellend als tiende in Astana. de ploegentijdrit, op 2 minuten en 20 seconden van winnaar foto Nicolas Bouvy/EPA Albert Timmer (links) verloor in de ploegentijdrit zijn evenwicht, waardoor Piet Rooijakkers (rechts) ten val kwam en zijn arm brak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41