Zeeland Monumentaal bad Delta plaatst duizend slimme energiemeters in Groningen PZC Dit is een monument Eindelijk rust De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 8 juli 2009 Gouden kist open en hup, Michael doet de moonwalk Meer dan een miljard mensen zaten gisteravond aan de buis gekluisterd voor de herdenking van Michael Jackson. Ik ook. Nieuwsgierig, net als iedereen, en ook een beetje sensatiebelust. Hoe gek zou het worden? Want zo keken we de laatste twintig jaar toch tegen Michael Jackson aan, als de overtreffende trap van knettergek. Had-ie ons gisteren mooi weer te pakken, met een verrassend ingeto gen plechtigheid. Misschien was dat zijn grootste tragiek. Dat hij altijd moest voldoen aan de overspannen verwachtingen van zijn publiek. Op zijn vijfde was hij daardoor zijn jeugd kwijt, op zijn dertigste was hij over zijn hoogtepunt heen en op zijn veertigste was hij zelf zo'n zombie geworden als uit de clip van 'Thriller', een van zijn grootste' hits. Heimelijk hield ik er een beetje rekening mee dat hij op de dag dat hij als een god heid werd bewierookt uit de dood zou opstaan. Ineens de klep van die gouden kist open en hup, Michael doet de moonwalk. Maar juist dat zou betekenen dat er helemaal niks is veranderd. Wellicht leeft hij inderdaad nog, dacht ik opeens. Heeft hij ook dit allemaal keurig geregisseerd. Werd niet door iedereen benadrukt dat gisteren niet de dood van Michael werd be treurd, maar dat zijn leven werd gevierd? Een hint? Ineens staat de man die geen hit meer kon scoren overal ter wereld weer op één. Kunnen zijn torenhoge schulden worden afge lost met de bakken geld die binnen stromen. Hikt hij niet meer aan tegen een marathon van vijftig concerten in Londen. Zag u hem dansen, twee dagen voor zijn dood? Als bevrijd. Misschien zat ook hij gisteren gewoon ergens tv te kijken, zijn hoofd in verband, vanwege een laatste operatie om zijn neus weer rond te maken en zijn huid Obamakleurig. Heeft hij ein delijk rust. Voor het eerst. Ik zou het hem van harte gunnen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Zwembad al jaren een zorgenkindje Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van 'de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (nai4) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar- PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In he: cololon tref: u nadere informatie 14 juli 1951 augustus 2004 april 2007 Zwembad in gebruik genomen B&W Sluis overwegen het onrendabele zwembad te privatiseren. Oud-wethouder Jan de Ridder biedt samen met regionale ondernemers gratis opknapbeurt van zwembad aan. 24 mei 2007 Dagelijks gemeentebestuur krijgt via een motie van de gemeenteraad de opdracht om alles te doen om het zwembad tot in lengte van jaren te behouden. april 2008 Gemeente wil het sportpaviljoen van voetbalclub AVC (naast zwembad) privatiseren. Het zou dan dicht gaan voor de zwemmers. Aardenburg is boos! De gemeente wil het buitenbad sluiten. Maar dat gebeurt niet, heeft 'de bevolking' zich stellig voorgenomen. door Ondine van der Vleuten en Marcel Modde Geplaagd en getergd, zo voelen 'ze' zich onder het huidige Sluise regi me. Die vermaledijde herindeling met de gemeente Oost burg zes jaar geleden heeft één van de oudste (1187) steden van Nederland niks dan financiële el lende gebracht. Hotel 's Lands Wel varen aan de Kaai herinnert aan betere tijden. Aan de toog van het cafégedeelte verzandt het gesprek over de op handen zijnde volks raadpleging vanavond daar voor de deur al snel in een lange aan klacht tegen het gemeentebestuur: 'incapabele, aan het pluche ver knochte snoevers onder leiding van een uiterst zwakke burgemees ter', zo klinkt het onomwonden. Namen voor vermelding in de krant worden in dit verband niet graag genoemd, want ondertussen moeten er ook nog wel eens zaken gedaan worden met de gemeente. Ook dat is Aardenburg ten voeten uit. Terug naar het zwembad is er nie mand die zijn vinger opsteekt vóór sluiting. Al is hoteleigenaar Joop Turk wel zo eerlijk om te zeg gen dat bezuinigen niet anders kan. „Als je ziet wat de gemeente allemaal betaalt aan sportvereni gingen. Het houdt ergens op." Maar toch, vindt ook hij, moet het buitenbad - het enige nog in de streek - blijven. „Maar dan moet de bevolking daar ook écht achter gaan staan. Wie heeft er bijvoor beeld allemaal een gezinsabonne ment? Voor 80 euro per jaar ben je klaar. Ik geloof dat er nu slechts 63 abonnementen zijn uitgege ven..." Het protest zit dan ook niet dieper dan het begin van de acties een week geleden, relativeert Turk de collectieve verontwaardiging. Verwijzend naar het aangrenzen de Park Elderschans doet hij een andere suggestie aan de hand: „Zet er een goeie horeca in en bouw het uit tot een serieuze dag- De stem van het volk attractie. Waarin het zwembad geen min is, maar plus wordt." In Aardenburg zelf is bijna geen raam zonder protestposter tegen de voorgenomen sluiting. Een paar kilometer verderop in Sint Kruis doen ze dapper mee. De mooie kreek aan de rand van het dorp is geen altefnatief, zeggen Carlos en Mario Onghenae. Do mein van de hengelsport en boven dien te onveilig voor kleine kinde ren. Vader en zoon geloven rots vast in de macht van de burger. Mario: „Ze moeten misschien wel bezuinigen, maar het zwembad gaat het niet worden. Echt niet!" Carlos: „Ze moeten het exploite ren. Er gebeurt verder niks mee. Voeg er horeca aan toe, schakel vrijwilligers Th voor het beheer. Dit is een monument. Een hele ge neratie die nu rond de 60 is heeft hier gezwommen. Ik zelf? Vroeger, soms. Ik ben niet zo'n waterrat." Woensdag 8 juli om 20.30 uur wordt op het Kaaiplein in Aardenburg een 'Volksvergadering' gehouden. Daar zullen handtekeningen worden verzameld en verdere acties worden aangekondigd. Het actiecomité vraagt de bevolking met spandoeken, Aardenburgse en Zeeuws-Vlaamse vlaggen hun ongenoegen kenbaar te maken. Donderdag 9 juli vergadert de raad over de kadernota en het zwembad. Het comité roept burgers op massaal te komen en gebruik te maken van hun inspreekrecht. Een protest-peloton van fietsers en bedrijfswagens zal die donderdag om 18.30 uur vanaf het Kaaiplein vertrekken en de acht kilometer naar het ge meentehuis in Sluis afleggen. Het kan nog teruggedraaid worden, en het zal terugge draaid worden, zegt WD' er Jan de Ridder. De oud-wethou der was in 2007 initiatiefnemer voor het Burger Initiatief Zwem bad Aardenburg, dat het vervallen zwembadgebouw in recordtijd met 100.000 euro aan particuliere giften opknapte. Daarna nam de gemeenteraad, zwaar onder de in druk, de motie aan waarin werd beloofd het zwembad tot in lengte van dagen open te houden. „Dat was een belofte. Van de volledige raad. Die moet nagekomen wor den", stelt De Ridder. Wethouder Maria Ie Roy heeft het bij hem ver bruid. „Ze heeft geen voeling met de bevolking. Te duur, moet weg, redeneert ze. Dit zwembad, het énige in heel West-Zeeuws-Vlaan- deren, heeft een emotionele waar de omdat hele generaties ermee opgegroeid zijn. Daarnaast is het van monumentale waarde, in 1952 ontworpen door de architect H. Wesselo. Andere zwembaden van deze architect zijn al tot monu ment bestempeld. Voor het Aar denburgse bad zijn we daar nog mee bezig." Jan de Ridder: „Een stichting zou de exploitatie kunnen overnemen." door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De infradivisie van energiebedrijf Delta vervangt deze zomer zo'n duizend energiemeters in de gemeente Groningen. Groningen wil de duurzaamste ge meente van Nederland worden. Delta vervangt gas- en elektrame- ters op achthonderd gemeenteloca ties, zoals bibliotheek, gemeente huis en sporthallen, maar ook bij riolen, bruggen en gemalen. Door de nieuwe meters kan de ge meente het energieverbruik op af stand elk kwartier in de gaten hou den en zo uiteindelijk energie be sparen. Het is de eerste keer dat Delta zo'n groot project buiten de provincie uitvoert. „Delta kreeg de opdracht middels een aanbesteding", zegt woordvoerder Luppo Huizenga van Delta. „De gemeente Gronin gen heeft ons uitgekozen, vanwege onze kennis van 'slimme' meters. Dat zijn energiemeters die op af stand afleesbaar zijn. Wellicht gaan we dit ook in andere gemeen ten doen." Tot en met september verblijven vier of vijf monteurs van Delta in Groningen. Huizenga: „Na de zo mer verzorgt Delta ook het beheer en het onderhoud van de meters, dus we zijn er nog een aantal jaren betrokken bij het project."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2