moet Veere nog wel overeind staan O www.pzc.nl/ zomerkrant Snorkelen Strandrugzak Fotoproject brengt een nieuw Nederland in beeld MIDDELBURG - Nederland is niet al leen het land van kaasdragers, mo lens en tulpen. 'Dutch design', jeugdculturen, Vinex-wijken en nieuwe folklore hebben ons land door de jaren heen grondig veran derd. En die verandering moet in kaart worden gebracht. Foam Fotografiemuseum Amster dam, het ANP Historisch archief en het Nationaal Museum zijn daarom begonnen met het met 'Nieuwe groeten uit...', een project om het Nederland van nu op de kaart te zetten. Naast deze organi saties wordt de tentoonstelling mo gelijk gemaakt door de Bankgiro lo terij. Iedereen kan iedereen kan daarom een foto insturen van de plekken die zij typerend vinden voor Ne- hebben we aandacht besteed aan de kleinste details", wenst pen ningmeester Jan Mosmans nog eens te benadrukken. „En denk niet dat dit alleen maar een feestje van de ondernemers is. We leggen er dik geld op toe om het allemaal rond te krijgen. Maar het is wel een feestje waar zowat de hele stad enthousiast aan meewerkt, jong en oud, dik en dun... Bijna tachtig vrijwilligers doen er aan mee." 's Middags, als de 'Engelse vloot' voor de Rede van Veere ligt, wordt een vaarverbod ingesteld. „Want stel je voor dat iedereen straks met z'n bootje naar Veere komt". De derland anno 2009. De organisato ren hopen dat er zo een nieuw beeld van het land ontstaat, gezien door de ogen van de Nederlan ders. Een vakjury kiest eind juli per provincie een winnaar. De winnende foto's zijn niet alleen in 2010 te zien in de eerste tentoon stelling van het nieuwe Nationaal Historisch Museun, maar de foto graven krijgen ook een nieuwe di gitale camera. Naast deze wedstrijd trekt 'Nieu we Groeten uit...' in de zomer van 2009 ook met een mobiel opblaas baar paviljoen langs alle provin cies. Het paviljoen is gratis toegan kelijk en staat 25 augustusop de Markt in Middelburg. Q www.nieuwegroetenuit.nl stadshaven is dan voor passanten gesloten. Die kunnen dan nog wel in de buitenhaven terecht. Tenmin ste, als daar dan nog plaats is. En mocht het nodig zijn, dan ligt een politieboot klaar om hoogwaardig heidsbekleders, als de Franse en Engelse ambassadeurs, zo snel mo gelijk te evacueren. Voor de 'soldaten'is niet al leen zwartkruit ingekocht. Zo moeten 150 balen stro en 20 kuub stookhout naar de bi- vakkementen worden gebracht. En voor idere vijftig soldaten een toilet. Jawel, echte toiletten graag, en natuurlijk ook voldoende - Vesting voor 1500 Romeinen - Betoverd door de vele gezichten van Zeeland - Stuur uw lezersfoto op! - Stem op de Zomerhit! douches. Zelfs een 'living histo ry'-soldaat gaat niet in alles twee eeuwen terug. Als de Engelse invasie losbarst, is zowat de hele stad het podium voor één groot openluchtspel. Om de parkeermogelijkheden te verrui men zijn van boeren extra terrei nen gehuurd. Al met al is er ruim te voor 1700 auto's. Eerst in de stad zelf: de Gedempte Haven, de Kanaalweg en Marina Veere. Daar na op terreinen buiten de veste: het oude voetbalveld met naastge legen weide. En als die vol zijn, is er nog ruimte in Zanddijk, Sanden- burghlaan, terrein Poppe, buiten de Veste, Oostwatering en Veerse COLIJNSPLAAT - Kinderen tot 14 jaar kunnen op woensdag en zater dag snorkelen in Colijnsplaat. Eerst wordt met sleep- en schep net naar planten en dieren ge zocht langs het Oosterschelde- strand. De vondsten worden verza meld in een aquarium en een bio loog geeft uitleg. Hierna is het mo gelijk om zelf snorkelend de bedrij vige onderwaterwereld te bewon deren. Mee doen kan op 4, 8, 18 en 22 juli, 1 en 15 augustus en 2 en 5 september. De leuke ervaring kost 5 euro en het is een vereiste om in het bezit te zijn van een zwemdiploma B. De groep verza melt bij het strandje ten westen van de jachthaven in Colijnsplaat en voor het snorkelmateriaal wordt gezorgd. Aanmelden kan op 0113-226431 en 06-23242083 of per email naar info@oceanus.nl. bos. „We gaan Veere groter maken dan het is", zegt Mosmans. Maar er is een limiet. Mochten al die plekken vol raken, dan wordt het hele gebied voor auto's afgesloten. En dan is er nog het plan B. Als parkeerterreinen door regenval in moddervlaktes veranderen, wor den bussen ingezet. Die pendelen dan vanaf de Veerse Gatdam, goed voor 350 bezoekers per uur. Maal ais het even kan, adviseert Mos mans, doen bezoekers er goed aan de auto thuis te laten. „We roepen mensen op zo veel mogelijk met de fiets te komen." www.veere1809.nl OUDDORP - Kinderen die meer wil len doen met hun dagje strand dan alleen zandkastelen bouwen kunnen bij de VW Ouddorp een leerzame strandrugzak kopen. De rugzakken, die worden aange boden in samenwerking met de Zeeuwse afdeling van het IVN, zijn bedoeld voor kinderen vanaf acht en bevatten genoeg materiaal voor zes deelnemers. In de zakken zitten speeltjes zoals loeppotjes en thermometers. Voor 2,50 euro per persoon ontvangt iedereen een op drachtkaart. In combinatie met de spullen in de rugzak kunnen kin deren de hele middag lang onder zoek zelf doen en meer te weten komen over het strand en de dui nen. Aangezien er maar een be perkt aantal rugzakken beschik baar is, wordt het wel aangeraden om er een vooraf te reserveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81