Als de kruitdampen zijn opgetrokken T Een mooi ideaalbeeld voor Waterdunen 2 I Dinsdag 7 juli 2009 In een openluchtspel dat zo'n beetje het hele stadje omvat, wordt Veere twee eeuwen teruggebracht: naar de Engelse invasie van 1809. In Veere wordt komend weekeinde de Engelse invasie van Walcheren in 1809 nagespeeld. Zowat de hele stad is het podium voor één groot openluchtspel. door Henk Postma wee eeuwen geleden lag Veere een etmaal onder Engels vuur. En wat er daarna van het stadje over was? 'A most me lancholy spectacle of ruins!', meld de een ooggetuige aan het thuis front. Zoiets kan je naspelen. Maar als de kruitdampen zijn opgetrok ken, moet het stadje natuurlijk nog wel overeind staan. Er zijn in Veere dan ook strenge veiligheids maatregelen getroffen voor de her opvoering van de Engelse invasie door vijfhonderd 'living histo- ry'-soldaten van De Napoleonti sche Associatie der Nederlanden (NAN). Zo is het niet de bedoeling dat ie mand in Veere gaat leuren met de 500 kilo zwartkruit die er speciaal voor is besteld in Zuid-Duitsland. „Wij moeten voor bunkeropslag zorgen", zegt woordvoerder Adri Franke van de organiserende Stich ting Veere 1809. „En de NAN is verantwoordelijk voor de verde ling: per soldaat niet meer dan 300 gram. En die mogen dan niet met honderd man bij elkaar gaan staan. Want dan heb je alsnog een bom." Als Veere komend weekend vol loopt met maximaal 12.000 bezoe kers - 'meer kunnen er niet in' -, gelden voor de strijdende partijen strenge regels van 'militaire disci pline en gezagsstructuur, veilig heid en authenticiteit', meldt het draaiboek. De vijfhonderd 'solda ten' die in het stadje hun tenten opslaan, marcheren straks in histo risch tenue naar het slagveld. Maar de normen waaraan ze moeten voldoen, zijn van deze tijd. De deelnemers moeten te allen tijde hun wapenvergunning aan de be voegde instanties te kunnen to nen. En het afvuren van de wa pens is slechts op gezette tijden toegestaan: op zaterdag van 10.30. tot 18.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Aan dat alles is vele maan den overleg vooraf gegaan. Met instanties, met deelne mers, vrijwilligers en figuranten. „Om de kwalitet te waarborgen, V door Chiel Jacobusse Het kleinst van Zevenho ven.' Fanatieke vogelaars weten direct wat met deze term bedoeld wordt. Sinds enige tijd zit in het natuurgebied de Groene jonker bij Zevenhoven in Zuid-Holland een paartje van het zeer zeldzame kleinst waterhoen. U moet zich voorstellen een water hoentje ter grootte van een mus met een felrood oog en een gifgroe ne snavel. Het kleinst waterhoen staat te boek als een schuwe vogel die uiterst teruggetrokken leeft. In de Groene Jonker echter laten de vogels zich ongehinderd tot op drie meter afstand zien. Het kleinst waterhoen is niet de enige bezienswaardigheid. Op meer plaatsen in het gebied hui zen porseleinhoentjes. Iets minder zeldzaam, maar even teruggetrok ken levend als het kleinst water hoen. Veel fanatieke vogelaars heb ben deze soort nooit in hun leven gezien. Verder wemelt het langs de wandelpaden van allerlei andere watervogels. Lepelaars, purperrei gers, kemphanen, geoorde futen, zwarte sterns en bosruiters. De Groene Jonker is een net inge richt nieuw natuurgebied met vol op wandelmogelijkheden. Wat is het succes? Een aantal factoren is van doorslaggevend belang. Om te beginnen ligt het gebied op een kansrijke plek, vlakbij natuur gebieden als de Nieuwkoopse plas- sep en het Groene hart. De vogels daar hoeven als het ware maar even te buurten om het gebied te ontdekken. Vogels als lepelaars en kemphanen laten zich op een afstand van enke le tientallen meters of nog dichter bij bewonderen. Ze zijn gewend aan veel passanten. En ze hebben door ervaring geleerd dat ze van hen niks te duchten hebben. Een bezoek aan 'het kleinst van Zeven hoven' is buitengewoon leerzaam. Het biedt veel inzicht hoe je na tuurgebieden mensvriendelijk en voor iedereen aantrekkelijk kunt inrichten, zonder dat ze ook maar iets aan kwaliteit inboeten. Een mooi ideaalbeeld ook wat er in het Plan Waterdunen allemaal moge lijk is. Een schitterend project voor mens en natuur in plaats van al dat oeverloze gemor en gemop per. West-Zeeuws-Vlaanderen: pak je kans. Het vrouwtje kleinst waterhoen. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80