in China het mikpunt Obama en Medvedev vinden elkaar Spektakel voor de wereld op dag van begrafenis Jackson McNamara (93) overleden waarom zou je meer betalen Dinsdag 7 juli 2009 7 auto's in brand staken. Ook wer den beelden uitgezonden van een vrouw die werd mishandeld. Er wordt nog gezocht naar tien 'sleu telfiguren' die de mensenmassa van duizend tot drieduizend Oei- goeren zouden hebben opgehitst. De Chinese autoriteiten geven WUR de schuld van de onlusten. „De onrust was een voorbereide, georganiseerde en gewelddadige misdaad", staat in een verklaring. Volgens Peking heeft WUR de laat ste dagen via internet opgeroepen tot actie. De WUR wees de aantij gingen direct van de hand. In Den Haag en in Istanbul von den gisteren protesten plaats tegen het Chinese optreden in Xinjiang. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Ban Ki-moon, riep de Chinese autoriteiten gisteren op tot terughoudendheid. Hij pleit te voor de bescherming en de vei ligheid van burgers. China slaat rellen neer Bij bloedige rellen in de regio Xinjiang tussen Oeigoeren (een moslim- minderheid) en de oproerpolitie zijn minstens 156 doden en meer dan 800 gewonden gevallen. KAZACHSTAN RUSLAN Urumqi MONGOLIË XINJIANG Peking CHINA Shaoguan Oeigoerse demonstranten beklimmende hekken bij de Chinese ambassade in Den Haag. Daar demonstreerden gisteren enkele honderden mensen uit protest tegen het Chinese beleid in Xinjiang. De politie arresteerde zeker 60 demonstranten, omdat die weigerden instructies van de politie op te vol gen en omdat zij het gebouw met stenen bekogelden. Ze werden met bus jes afgevoerd. foto Ed Oudenaarden/ANP Het snelle, harde optreden van de autoriteiten tegen de demonstran ten is niet verrassend. Begin dit jaar al zei de regionale partijbaas dat het meer moeite zal gaap kos ten om de rust te bewaren. Kort daarop wees het Chinese leger ex pliciet naar de Oeigoeren als bron van gevaar voor de eenheid van China. Vorige maand riep minister van Openbare Veiligheid Jiangzhu de politie in Xinjiang op om resulta ten te boeken in de strijd om de so ciale rust en etnische eenheid bin nen de Volksrepubliek te bewaren. De autoriteiten hebben, net als de Dalai Lama voor Tibet, ook voor Xinjiang een gevlucht boegbeeld tot zondebok gemaakt. Rebiya Ka- deer, Oeigoers zakenvrouw, zou het brein zijn achter de onlusten. Kadeer is voorzitter van het We reld Oeigoeren Congres. Ze werd in 1999 in Xinjiang opgepakt we gens het doorspelen van staatsge heimen. In 2005 kwam ze vrij en ontvluchtte China. Ze woont nu in de Amerikaanse hoofdstad Was hington. Alleen nog geen overeenstemming over raketschild. MOSKOU - De Verenigde Staten en Rusland zijn erin geslaagd een nieuwe start te maken in hun rela tie, die was aangetast door een reeks crises. Dat stelde de Ameri kaanse president Barack Obama gisteren na een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Dmitri Medvedev in Moskou. Ze kwamen onder meer overeen hun militaire samenwerking te hervatten. Die werd vorig jaar augustus onderbro ken na de Russische steun aan op standelingen in Georgië. Obama en Medvedev onderteken den een intentieverklaring over vermindering van hun kernwapen arsenalen tot 1500 kernkoppen voor elk land. Obama zei dat de VS en Rusland het voorbeeld moe ten geven 'en dat is wat wij hier vandaag doen'. De intentieverkla ring betekent dat beide landen zeg gen serieus bereid te zijn te zien of het mogelijk is hun voorraden aan kernwapens te brengen op het laag ste niveau ooit. De verklaring kwam tot stand na drie uur van be sprekingen in het Kremlin. Medvedev zei dat er aanzienlijke meningsverschillen resteren over het door de VS geplande raket- schild in Oost-Europa. Obama liet er zich niet over uit, maar gaf ook niet aan dat het plan is opgegeven. Medvedev zei dat de wereld er niet veiliger op wordt door 'de intro ductie van nieuwe nucleaire spe lers, of spelers die daar openlijk of in het geheim voorbereidingen voor treffen'. Die opmerking leek een verwijzing naar Amerikaanse zorgen over een Iraans atoompro gramma. Ook mogen de Amerikaanse strijd krachten voortaan over Russisch territorium troepen en wapens haar Afghanistan vliegen. WASHINGTON - De Amerikaanse oud-minister van defensie Robert S. McNamara is gisteren op 93-jari- ge leeftijd overleden. Zijn overlij den is bekendgemaakt door zijn vrouw Diana, die zei dat hij al eni ge tijd een slechte gezondheid had. McNamara diende als.minister van defensie onder zowel presi dent John F. Kennedy als diens op volger Lyndon B. Johnson. Zijn mi nisterschap bestrijkt het tijdvak van 1961 tot 1968. Daarna was hij tot 1981 president-directeur van de Wereldbank. McNamara gaat de geschiedenis in als de man achter de voor de Verenigde Staten desas treus verlopen Vietnamoorlog. In 1995 verschenen zijn memoires onder de titel In retrospect: the tra gedy and lessons of Vietnam over de oorlog in Vietnam. Hij zegt daarin dat hij al in 1967 tot de overtuiging was gekomen dat de guerrillaoor log in Vietnam door de Amerika nen niet viel te winnen. LA poogt fans zonder kaartje voor herdenking te ontmoedigen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het moet een spek takel van allure worden. Miljoenen mensen zullen het vandaag wereld wijd via de televisie volgen, live vanuit LA, de hoofdstad van de showbusiness: de herdenkings dienst voor Michael Jackson. Ongeveer 1,6 miljoen personen schreven zich de afgelopen dagen via internet in voor tickets voor de herdenking van wijlen de King of Pop, maar een loterij wees uitein delijk slechts 8750 gelukkigen aan. Zij kregen allemaal twee tickets. De overgebleven plaatsen in de muziek- en sportzaal Staples Cen- 'Met 25.000 dollar voor een doodskist, kunnen ze ook wel iets bijdragen aan fans' ter (maximale capaciteit: 20.000 bezoekers) gaan naar familie, vrien den, zangers en artiesten. De politie van Los Angeles vreest dat nog eens honderdduizenden fans zonder tickets naar het cen trum van LA afreizen. Het ont moedigingsbeleid is in volle gang. De directe omgeving rond het Staples Center wordt volledig afge sloten. Er zijn geen televisiescher men waarop fans buiten het evene ment kunnen volgen. Het stadsbe stuur, dat krap bij kas zit, hoopt zo haar uitgaven binnen de perken te houden. Enkele politici riepen de familie Jackson al op mee te betalen aan de kosten van het evenement. „Als ze 25.000 dollar uitgeven aan een doodskist van goud, kunnen ze ook wel iets bijdragen aan een vei lige en kalme omgeving voor de rouwende fans in LA", zei gemeen teraadslid Dennis Zine. Hij verwees daarbij naar internet- geruchten dat Jackson ter aarde wordt besteld in een kist van veer tien karaats goud en een interieur van blauw zijde. De kist zal niet te zien zijn tijdens de herdenkings dienst. Jermaine Jackson liet we ten dat zijn broer kort voor de her denking al in besloten kring begra ven wordt, op een begraafplaats in Hollywood. Het programma van de herden kingsdienst is geheim, maar vast staat dat enkele wereldsterren zul len optreden. De sensatiepers zal de ceremonie met argusogen vol gen, omdat de familie en mensen uit de voormalige entourage van (ackson zijn verwikkeld in een hoogoplopende strijd om het nala tenschap van de zanger. Zo verloor moeder Katherine Jackson gisteren de zeggenschap over de nalatenschap van haar zoon. Dat bepaalde een rechter. Het beheer is nu in handen van twee voormalige zakenpartners van de King of Pop, overeenkom stig zijn testament uit 2002. lacksons ex-vrouw en moeder van twee kinderen, Debbie Rowe, zal vandaag ook aanwezig zijn bij de herdenkingsdienst. Er zijn aanhou dende speculaties dat zij de voog dij wil over de 11- en 12-jarige erf genamen van haar voormalige echtgenoot, hoewel de popster in zijn testament juist zijn 79-jarige moeder Katherine heeft aangewe zen om de opvoeding op zich te nemen. Als zij daar niet meer toe in staat is, moet Diana Ross de taak overnemen. Rowe wordt in het testament niet genoemd. Het onderzoek naar de doodsoor zaak van de zanger hangt ook nog steeds als een schaduw over de her denkingsdienst. De familie ver moedt dat de entourage rond Mi chael Jackson heeft bijgedragen aan diens medicijnverslaving. INCLUSIEF Aankomstdata: maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 13/7 t/m 31/10 MERCURE NOORDWIJK* A Dit 4-sterren hotel ligt direct aan het strand en de boulevard. Het hotel beschikt o.a. over een terras, bar, brasserie, overdekt zwembad met bubbelbad en een ont spanningsruimte met o.a sauna en solarium. NOORDWIJK Deze levendige badplaats telt twee boule vards met gezellige restaurants en cafeetjes Ook kunt u hier heerlijk winkelen. Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50642 BOEK ONLINE of bel 0900-9697] 4-sterren hotel direct aan het strand en de boulevard!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7