effeweg.nl Straatgevechten Na Tibet zijn Oeigoeren supervoordelige busreizen Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 en de Spaanse kust J: - Effe Weg, Postbus 23, 7710AA Nieuwleusen. _r, WsL (ook groepsreizen mogelijk) yj Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten a €15, |Xceurmerk entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden W BtoRrff 6 1 Dinsdag 7 juli 2009 Hoogtepunten: 3 wandelingen o.l.v. gids, Kitzbüheler Alpen, Gerlospas, Watervallen Krimml, bezoek kaasmakerij, glasfabriek Rattenberg, vele muzikale optredens! 7 overnachtingen in een 4* hotel, 7 maal ontbijt buffet, 7 maal diner, drankjes bij het avondeten, muziekavonden, 3 wandelingen o.l.v. gids, vervoer per Comfort Class touringcar. Zeker 140 doden bij onlusten tussen Oeigoeren en politie. URUMQI/DEN HAAG - China is opge schrikt door zeer ernstige etnische onlusten in de provincie Xinjiang. Zeker 156 mensen kwamen om het leven toen leden van de Oei- goerse moslimminderheid in het westen van het land slaags raakten met de Chinese oproerpolitie. Chinese media meldden dat er ruim 800 gewonden zijn gevallen. Honderden mensen zijn opgepakt tijdens de rellen in de stad Urumqi. Er zouden ruim 260 au to's in brand zijn gestoken en ruim tweehonderd winkels bescha digd. Ook in twee andere steden in Xinjiang kwam het tot ongere geldheden. De rellen begonnen zondag en le ken gisteren in de kiem gesmoord door keihard politieoptreden. Een Oeigoerse leider in Kazachstan, Kacharman Chozamberdi, zei dat de hele nacht salvo's van machine geweren waren gehoord. Een oog getuige vertelde hem dat hij in de bazaar tien lijken had gezien, waar onder vrouwen en kinderen. Gistermiddag patrouilleerde para militaire politie in de Oeigoerse wijk van Urumqi. Mobiele tele foons konden niet worden ge bruikt, internetverbindingen wa ren afgesneden of vertraagd. Het Wereldcongres van Oeigoeren (WUR), dat wordt voorgezeten door Rebiya Radeer, meldde giste ren dat agenten willekeurig op de menigte betogers hadden gescho ten. „Ook overreden politievoertui gen bewust demonstranten." WUR is een organisatie van in het buitenland levende Oeigoeren. De Chinese staatstelevisie toonde juist beelden van relschoppers die China grijpt naar geweld om minderheid in toom te houden. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Als de aantallen klop pen, was het neerslaan zondag van de protesten in de Chinese mos limregio Xinjiang het bloedigste optreden van politie en leger sinds het Plein van de Hemelse Vrede, in 1989. Dat is nauwelijks verras send: de spanning tussen de oor spronkelijke bewoners van Xinjiang, de Oeigoeren, en de Chi nese autoriteiten die er sinds 1949 de baas zijn, is het afgelopen jaar nog intenser geworden dan die al was. Peking vreest Xinjiang, waar 45 procent van de bevolking uit de is lamitische Oeigoeren bestaat. Vol gens de Chinezen zijn terroristen in de immense, afgelegen regio er op uit de eenheid van China te on dermijnen. Het is dezelfde drei ging die Peking in Tibet ziet, waar het vorig jaar tot de bloedigste on lusten kwam in vijftig jaar. Slechts een klein deel van de acht miljoen Oeigoeren wil onafhanke lijkheid. Zij strijden onder de noe mer 'Oost Turkestan Bevrijdings front' en plegen sporadisch aansla gen op Chinese doelwitten in Xinjiang. De meeste Oeigoeren wil len vooral een eind aan wat zij zien als een continue aanval op hun eeuwenoude levensstijl. De Oeigoeren zijn een volk van Turkse origine. Diverse Turkse vol keren leidden ooit een nomadisch bestaan in Turkestan, het immen se gebied dat zowel Xinjiang als de voormalige sovjetrepublieken ten westen van China omvat. De Chinese staat streeft naar tota le controle over Xinjiang. Dat houdt ook verband met de rijk dom aan olie in deze streek. De af gelopen decennia zijn daarom gro te groepen Han-Chinezen aange moedigd naar de regio te verhui zen. In Urumqi, een stad met twee miljoen inwoners, bestaat 70 procent van de inwoners inmid dels uit Han-Chinezen. Volgens mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch houden de autoritei ten in Xinjiang scherp toezicht op de religieuze activiteiten van de moslims. Op scholen mogen reli gieuze feestdagen niet langer wor den gevierd. Het bestuderen van religieuze teksten is verboden, net als het dragen van kleding die ie mands godsdienst aantoont. Oeigoeren zijn het zat als tweederangs burgers te worden behandeld. De Chinese overheid beslist ook wie imam in Xinjiang mag zijn, welke Koran-versie wordt ge bruikt, waar gelovigen mogen sa menkomen en wat daar mag wor den gezegd. Vorig jaar verbood China het dragen van hoofddoe ken door Oeigoerse vrouwen, iets wat tot grote protesten leidde. Kort daarop zette een lokale over heid in de regio mannelijke Oei goerse ambtenaren onder druk om hun snor af te scheren. Net als Tibetanen zien de Oeigoe ren hun eigen cultuur zo steeds meer in het gedrang komen. Frus traties hierover bouwen zich nu al decennia op. Dat maakt het moge- <1fy lijk dat een gevecht tussen Oeigoe ren en Han-Chinezen, duizenden kilometers verderop in een fabriek in de Zuid-Chinese stad Shaogu- an, leidde tot de protesten van zon dagavond in Urumqi. De Oeigoe ren zijn het zat te worden behan deld als tweederangs burgers. Hoogtepunten: stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, Dom Severikerk, Kramerbrücke, tuinen van Erfurt, Thüringer Woud, Rudolstadt, Mariënglashöhle, Weimar, Buchenwald. 5-4 3-4 maal dinerbuffet, 1 drankje tijdens dinerbuffet, stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, vervoer per Tourist Class touringcar. GRATIS COMFORT CLASS j GRATIS EXTRA BEENRUIMTE'. 8 dagen Barcelona Vertrek: 14 augustus, 4,18 september, 24 oktober Hoogtepunten: stadsrondrit Barcelona o.l.v. een gids, Eixample, Sagrada Familia, Casa Battlo, Casa Mila, Plaga d'Espanya, Montserrat, Olympisch stadion, Pare Güell, Ramblas, Pueblo Espanyol. 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner, stadsrondrit Barcelona o.l.v. een Nederlandstalige gids, vervoer per Comfort Class touringcar. Rebiya Kadeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6