PZC De kurken knallen bij Skil Armstrong heeft het geel voor het grijpen m 28 25 28 Een dag te vroeg Sampras en Becker voorspellen Federer nóg grotere toekomst Dinsdag 7 juli 2009 Het geld is goed in de wielerronde van Westdorpe Tip? sport@pzc.nl Astana rijdt mee om voorsprong Cancellara groter te laten worden. Nederlandse ploeg ziet dat het in de Tour thuishoort. door Ad Pertijs la grande motte - Er werd gister avond niet alleen champagne ge dronken in het hotel van Colum bia, de ploeg van ritwinnaar Mark Cavendish. Maar ook bij Skil knal den de kurken. „Dat mag wel na zo'n dag", vond ploegleider Rudi Kemna. De debutant liet gisteren in de winderige Camargue zien dat het thuishoort in de Tour de France. Met zes renners was de ploeg ver tegenwoordigd in een spectaculai re waaiercoup, die bijna.alle klasse mentsrenners verraste. „Voor ons was het niet eens een tactische zet", zei Cavendish. Zijn ploeg reed gewoon met alle negen ren ners keihard op kop om de kop groep van de dag terug te halen. Voor Skil was het wel degelijk een doordachte zet. Nederlandse ploe gen weten hoe ze moeten spelen met de wind. „Tot op de minuut konden we de renners aangeven wanneer het ging gebeuren", glun derde Kemna. „Tiet was alleen jam mer dat onze sprinter Kenny van Hummel op dat moment aan de verkeerde kant van de weg reed." Het was een koersfeit dat de pret eigenlijk niet mocht drukken. Skil was er gewoon. Tot verrassing ook van de grote ploegen. Bij de start Koen de Kort meldde zich gisteren opnieuw in de voorste gelederen na mens Skil-Shimano. foto Koen van Weel van de Tour in Monaco was dat zelfde Skil nog bang vermorzeld te worden door ProTour-teams. Zo als iedere kleinere ploeg die via een wildcard het grootste wielercir- cus op aarde mag betreden, bang is als een grijze muis mee te moe ten hobbelen in het peloton. In de proloog scoorde de beste Skil-renner (de Fransman Hu- pond) de 96e tijd. Het maakte de renners angstig en nerveus voor wat er nog komen zou. Twee da gen later ziet de wereld van Skil er heel anders uit. Het begon zondag met de negende plaats van Koen de Kort. Kemna: „Ik was in dit rit vooral blij met het voorwerk. Met de teamspirit om Kenny goed af te zetten." Het gaf de ploeg het ver trouwen om gisteren mee te sprin gen met een ontsnapping. Koen de Kort deed het. „Zo snel kan het gaan in de bovenkamer van jonge De Nederlandse Tourdebutant Skil-Shimano is met zes renners vertegenwoordigd in de voorste groep die zich in de finale af scheidt. renners. De twijfel van zaterdag is al omgezet in motivatie", stelde teammanager Iwan Spekenbrink trots vast. En toen kwam hét moment. Een bocht naar rechts. Columbia trok hard door. Twintig renner beten zich vast in de trein van Caven dish. Onder hen vijf coureurs van Skil. „We knepen ons bij de finish in de arm", zei Spekenbrink. Ook de man die Skil langzaam opbouw de tot een Tourploeg, kon zijn ogen niet geloven. Skil, dat zondag nog als een lastige vlieg werd weg geslagen door de grote Cavendish, hielp diens ploeg nu mee de coup tot een goed einde te brengen. Da vid en Goliath vonden elkaar in een vlucht, die van beide win naars" maakte. Rudi Kemna probeerde nuchter te blijven. „Dit zijn onze kansen. In de bergen zul je ons misschien niet met zes renners in een kop groep van 30 man zien." Na afloop kreeg hij een sms-je van zijn broer. „Hij heeft in de Tourtoto alle Skil-renners gespeeld en pakt nu heel veel punten. Prachtig toch." Het had echter nog 'prachtiger' kunnen zijn als ook Van Hummel mee was geweest. Spekenbrink (la chend): „Ja, hallo. Wacht nog even een uurtje met het stellen van kri tische vragen." Hij en de ploeg wilden eerst genie ten van de dag waarop de wereld duidelijk werd dat Skil thuishoort in de Tour. door Ad Pertijs LA GRANDE MOTTE - Lance Armst rong haalde er zijn schouders bij op. „Je hoeft geen raketgeleerde te zijn om te kunnen weten wat er na die bocht kon gebeuren." Als enige klassementsrenner zat de Amerikaan gisteren op 32 kilome ter voor de finish mee in de verras sende waaiervlucht, die Cavendish de zege bracht en de gele trui bin nen het bereik van hemzelf. Als Astana vandaag in de ploegen tijdrit rond Montpellier 41 secon den sneller rijdt dan het Saxoteam van leider Fabian Cancellara, mag Lance Armstrong zijn 84e gele trui ooit gaan ophalen bij het podium. De Texaan wilde er nog niet aan denken. „Saxo zal sterk zijn, maar aan de andere kant: zeg nooit nooit." Astana-ploegleider Johan Bruy- neel zegt zelfs te hopen dat Cancel lara in het geel blijft. „Dat was ook de reden dat we op een gegeven moment besloten om vooraan mee te gaan rijden met Popovitsj en Zubeldia. Cancellara was er ook bij en we dachten dat het voor ons een goede zaak zou zijn als hij wat meer tijd zou pakken op de klasse mentsrenners. Zijn ploeg zal de koers nu nog wat langer gaan con troleren", verklaarde Bruyneel de voor velen opmerkelijke keuze om de vlucht te steunen. Daardoor 'wipte' Armstrong im mers over zijn eigen kopman Con- tador heen. In Spanje werd het ge zien als een volgende schoffering in de richting van hun oud-Tour winnaar, maar volgens Armstrong zelf was het zo zeker niet bedoeld. Armstrong: „Noem het ervaring, noem het goed positie kiezen, maar feit is ook dat iedereen had kunnen weten dat het peloton ge zien de wind na die bocht naar rechts kon breken. Dat Alberto er niet bij zat, is echter ook weer geen fout. Niemand van zijn con currenten was mee. Het was ook geen 'hinderlaag' van Columbia. Die ploeg reed gewoon hard op kop om de kopgroep terug te pak ken." Ook de gehele Rabobankploeg mis te de slag. Even voor de beruchte bocht naar rechts reed Robert Ge- sink lek en wachtte een aantal ren ners op hem. LA GRANDE-MOTTE - Alsof de ploegentijdrit een maakte het werk van zijn ploeggenoten opnieuw posteerde zijn acht knechten op kop en maakte dag vervroegd is, voert Team Columbia de regie voorbeeldig af. Team Columbia forceerde op het karwei uiteindelijk op de hem bekende wijze in de etappe. De ploeg boekte gisteren het twee- ruim 30 kilometer van de finish in La Gran- af. De Brit reed al zijn concurrenten uit het wiel. de dagsucces. De Britse sprinter Mark Cavendish de-Motte een breuk in het peloton. Cavendish foto Bas Czerwinski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69