'We willen niet dat die Ik hoorde woesj en toen was het te laat Kijkje op de kaasboerderij 1 8 Dinsdag 7 juli 2009 W Een klein bericht 'Brand verwoest woning', maar de gevolgen zijn groot. door Annemarie Zevenbergen middelburg - Ontredderd kijkt hij zijn woon-slaapkamer rond. Eric Wisse (18) bewoonde tot gistera vond een appartementje aan de Oosterscheldestraat in Middel burg. Tot er brand uitbrak. Een korte, hevige brand die zijn leven volledig op z'n kop zette. Glas knerst onder zijn schoenen als hij door het halletje naar zijn kamer loopt. Een groot, donker hol op het eerste gezicht. Wanden en plafond zijn zwart uitgeslagen, de vloer is donker antracietgrijs. De duisternis wordt nog versterkt door de houten platen die voor de ramen zijn gespijkerd. Het beetje licht komt binnen door een kier tussen de planken zodat de balkon deur nog een stukje open kan. „Ik kan het nog steeds niet bevat ten. Alles weg. Het lijkt een droom. Nee, meer een slechte B-film", zegt de aangeslagen bewo ner. Hij loopt naar zijn bureau en verzucht; „Dit is mijn lievelings stuk, maar ik denk dat het nog wel te restaureren is. Het is een echt oud bureau. Weet je wat het gekke is, de meeste spullen die in de la des zaten, zijn onbeschadigd. Mijn portemonnee bijvoorbeeld, niets mee aan de hand. Maar als je om je heen kijkt..." Hij probeert de film van zondaga vond nog eens terug te draaien. „Er was niets aan de hand. Ik had gezellig kaarsjes aan op het bureau en een dinerkaars in een bolvaas. Ik was bezig om een stoel schoon te maken met terpentine. Daar za ten van die witte vlekken in. Toen dat niet lukte met een doekje, ben ik naar de keuken gelopen om een schuursponsje te halen. Op de te rugweg struikelde ik in de woonka mer over een kleedje en viel. De kaars ging om en de fles terpenti- Inzake de nalatenschap van Jacob Prohn, geboren te Rotter dam op 28 november 1950, laat stelijk gewoond hebbend te Burgh-Haamstede aan de W.G. Bootlaan 2, overleden op 27 mei 2008 te Edegem, België, wor den de schuldeisers opgeroe pen om hun vorderingen binnen vier weken na de publicatie in deze courant in te dienen bij de vereffenaar, mr. J.A. Platteeuw, postbus 1, 4330 AA Middelburg ne ook. Eerst dacht ik dat het wel meeviel, een paar kleine vlamme tjes. Ik wilde de blusdeken al gaan pakken, maar toen hoorde ik woesj en was het te laat. De vlam men waren al te hoog. Ik ben di rect de deur uitgerend, heb 112 ge beld en bij de buren aangebeld. Die waren niet thuis dus ben ik een deur verder gegaan. Samen hebben we de andere bewoners ge waarschuwd en binnen twee mi nuten stond iedereen buiten. De meeste waren erg rustig. Bij de ouderen zag ik soms paniek in de ogen, maar het bleef kalm. De brandweer was er ook snel." Hij valt stil en loopt naar de gale rij. Zijn appartement was gehuurd door AZZ en hij trok er vorig jaar november in. Alles had hij voor el kaar. „Ik voelde me al helemaal geïntegreerd hier", zegt hij met een glimlach. „Het was ook gezel lig binnen." Zijn AZZ-begeleider Reggie Spa helpt hem om de laat ste spulletjes bij elkaar te rapen en om de mannen van de verzeke ring, het schoonmaakbedrijf en van Woongoed te woord te staan. Het wordt Eric te veel. Adrie Faes van Woongoed bekijkt de geblakerde resten. Woongoed wil het appartement zo snel moge lijk weer bewoonbaar maken. Daarvoor moet het eerst leegge haald. Faes:"„Pas dan kan een aan nemer zien wat de schade is. Ik verwacht niet dat er schade aan de constructie zal zijn. Daarna wordt de boel geïsoleerd, de ramen ver nieuwd, andere keuken erin en al les wordt gesausd. De benedenbu ren hadden water op de vloer en een natte bank en bij de woning daaronder liep wat water langs de gevel, dus dat viel mee." Eric wil niet terug in zijn apparte ment, „Na wat hier is gebeurd kan ik hier echt niet meer wonen." Hij logeert nu bij vrienden. Waar hij straks naar toe gaat is nu nog on duidelijk. „Ik weet het niet meer. Ik zie het even niet meer zitten." middelburg - Altijd al willen we ten hoe het eraan toe gaat op kaas boerderij Schellach? Vanavond om 19.00 uur kan jong en oud daarach ter komen middels een interactie ve fotopuzzeltocht, die vanaf van daag elke dinsdagavond plaats vindt tot 1 september. De kustversterking bij Vlissingen ligt in de zomer stil. Alleen het zoeken naar granaten en het onderzoek naar de veenlaag in de bodem gaat door. door Maurits Sep Bij Waterschap Zeeuwse Ei landen raken ze zo langza merhand gewend aan ver rassingen. Zijn het geen bommen en granaten uit de 1\vee- de Wereldoorlog, dan is het wel een veenlaag in de ondergrond waarvan niet bekend was dat die er lag en waardoor graafmachines wegzakken. Het belangrijke en prestigieuze werk aan de kust tussen Vlissingen en Dishoek heeft regelmatig te lijden onder tegenval lers. Al maandenlang worden ex plosieven naar boven gehaald. En vorige week bleek de bodem ach ter de duinen niet sterk genoeg om een half miljoen kuub zand in één keer te storten. Maar hoe kan het eigenlijk dat nu pas blijkt dat er een veenlaag in de ondergrond zit die voor instabili teit zorgt en dus gevaarlijk kan zijn als er zware zandhopen op ge legd worden? „Natuurlijk hebben we gebruik ge maakt van eerder onderzoek om te meten wat er onder de grond zit, maar daar zat geen veen. De voorspelling van deskundigen was dan ook dat er geen problemen te verwachten waren", vertelt Hans van der Sande, calamiteitencoördi nator en beleidsmedewerker plan vorming waterkeringen en wegen van Zeeuwse Eilanden. „Pas tij dens het weghalen van het bos ontdekten we dat de bodem erg in stabiel is. Er zit niet alleen veel wa ter in, maar ook nog eens een veenlaag. En daar hadden we dus inderdaad niet op gerekend." Uit metingen was wel gebleken dat onder de duinen deels een veenlaag ligt. Door de druk van die duinen is die echter al flink sa- mengesperst. Dat geeft een grotere draagkracht. Daar schuilt nu net het probleem met de veenlaag iets verder het land in. „Want als we daar een zanddepot 'Pas tijdens het weghalen van het bos ontdekten we dat de bodem erg instabiel is' van 550.000 kuub zand op leggen, gaat de bodem inzakken", legt Van der Sande uit. „Door de druk wordt het water eruit geperst en daarna klinkt de bodem in. Op zich mag dat wel, maar we willen niet dat die veenlaag horizontaal wordt weggedrukt. Een stuk ver derop ligt, evenwijdig aan de dui nen, een waterleiding. In de buurt ligt ook het bungalowparkje Gal genwei. Als de veenlaag weg schuift, kan de waterleiding bre ken en het bungalowpark kan schade krijgen." En dat kan natuurlijk nooit de be doeling zijn van een project om de kust te versterken zodat de men sen erachter veilig zijn voor het water. Daarom wordt de komende weken een zogenoemde proefbe- lasting uitgevoerd. Begin juni zijn op drie plekken grondboringen uitgevoerd om de veenlaag in beeld te brengen. Op de ene plek is de laag 1,70 meter dik, op de andere 1,40 meter en op de derde plek zit helemaal geen veen. „Het kan zijn dat die veen laag een grillig verloop heeft", denkt Van der Sande. Na de grondboringen zijn op twee plekken in het gebied grote bergen zand van twee en van vier meter hoog gestort. Tijdens de zomer stop van het kustwerk wordt ge meten hoe de ondergrond reageert op die druk. Met de resultaten in de hand kan exact worden be paald hoeveel zand er wel gestort kan worden en in welk tempo. „Het zanddepot dat we wilden aan leggen, zou maximaal twaalf me ter hoog worden. En we wilden het in zes weken volstorten. Maar nu?" Van der Sande heeft op dit moment nog geen idee. „Dat we ten we pas in agustus, dan hebben we de resultaten. Misschien moe ten we het zand in kleine stappen aanbrengen. Als het tegenzit, kan de zandsuppletie daardoor wel zes maanden gaan duren. Van de ande re kant, als we het zand langzamer storten, kunnen we het in de tus sentijd versneld uitrijden om nieu we duinen te maken. Het totale project loopt dan nog steeds geen vertraging op." De overgang tussen de geasfalteerde Nolledijk en de duinen bij Westduin wordt na de zomerstop afgemaakt. foto Ruben Oreel Zwakke schakel De duinen tussen Vlissingen en Dishoek zijn een van de zwak ke schakels in de kust van Wal cheren. Dat betekent dat ze niet sterk genoeg zijn om een super- storm die zich eens in de vier duizend jaar kan voordoen te weerstaan. Waterschap Zeeuwse Eilanden is belast met de uitvoering van het project om de kust te ver sterken. Het werk aan de zwakke scha kel Nolle/Westduin moet rond het voorjaar van 2010 klaar zijn. De kosten voor de kustverster king worden betaald door het ministerie voor Verkeer en Wa-~ terstaat. BCC mag witgoed verkopen op ZEP middelburg - Het bedrijf BCC mag voorlopig wasmachines, koel kasten en ander -witgoed' verko pen in zijn vestiging op het ZEP Vrijetijdspark in Middelburg. De gemeente had dit verboden. Vol gens de Middelburgse rechtbank zijn de bepalingen in het bestem mingsplan niet eenduidig genoeg om een dergelijk verbod te recht vaardigen, temeer omdat 'een mul- timediawinkel als BCC' slechts 'een betrekkelijk gering (16%) aan deel witgoed voert' vestiging op het ZEP. Op verzoek van BCC heeft de rechtbank het besluit van de gemeente geschorst. Geen duikplaats bij de Westkapelse Kreek westkapelle - De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) ziet nu ook zelf af van de duik plaats voor minder validen in de Westkapelse Kreek. De bond liet dit afgelopen weekend weten aan de overheden. Daarmee komt de NOB tegemoet aan bezwaren van het plaatselijk Comité Westkapel se Kreek. De gemeente Veere deed dat eerder ook al. Het Comité ver zette zich tegen het plan omdat het de deur zou kunnen openzet ten voor andere recreatieve activi teiten in de kreek. De NOB heeft inmiddels een andere plek gevon den bij de Veerse Dam. 'Geen subsidie voor Tour of Giro' terneuzen - De gemeente Terneu- zen moet niet meer ijveren voor de sponsering van grootschalige wielerevenementen als de Giro of de Tour de France. Terneuzen doet er beter aan een voorbeeld te nemen aan Duitsland waar deze rondes - na alle doping- schandalen - niet meer welkom zijn. Dit stelt Giel van Boom, fractie voorzitter van Top/ Gemeentelan- gen in zijn beschouwingen op de perspectievennota 2010-2013. Volgens Van Boom wegen de ba ten van dit soort evenementen niet op tegen de kosten. Eric Wisse in zijn uitgebrande appartement. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62