maken met gebrek opruiming te aan zingeving M Lezers stuurden hun mooiste foto's - stuur ook in! Parkeergarage bij Oostwal Goes ver weg door economische crisis met heel veel keus Grote Kerk opent de deuren tijdens Ringpromotiedagen Gemeente en Welzijnshuis hebben eenzaamheid hoog op lijstje staan Multimediazaak mag witgoed slijten op ZEP www.pzc.nl/foto 'Daarnaast is het probleem dat mensen zich nóg meer terugtrekken' Jacqueline Bouwman, zorgcentrum De Wieken lange vorststraat - goes Dinsdag 7 juli 2009 I 1 9 'Eenzaamheid is met stip in dat onderzoek naar voren gekomen' Jos Schlicher, gemeente Schouwen-Duiveland dingen in het rapport. „Maar het is heel lastig. Mensen hebben het er niet graag over. Hier is de ernstige gewoonte natuurlijk ook: niet kla gen, maar dragen. Daarnaast is het probleem met eenzaamheid dat mensen zich nóg meer terugtrek ken. Je zou zeggen: als je eenzaam bent, zoek dan iemand op. Maar mensen trekken zich juist dan meer en meer in zichzelf terug en worden depressief." Die link wordt ook in het GGD-rapport ge legd: „Eenzaam heid is een belang rijke risicofactor voor depressie." Met de verwachte vergrijzing (het aandeel 65-plus- sers op Schouwen-Duiveland stijgt naar verwachting tot 28 procent in 2025) is dat een zorgelijk gegeven. Voor de Seniorenraad Schou wen-Duiveland is dat reden om bij de gemeente Schouwen-Duive land aan te dringen op behoud van subsidie (het subsidiebeleid van de gemeente gaat op de schop) aan ouderensozen. „In het kader van depressiepreventie is het onderhouden van sociale con tacten van groot belang." aar er is meer, geeft Bouwman aan. „Een- zaamheid heeft veel te maken met gebrek aan zingeving in je leven. Wat we merken is dat mensen het gevoel willen hebben zinvol bezig te zijn. Het grootste isolement ontstaat doordat men sen geen nut meer hebben voor dig hun maaltijd samenstellen. Ook bepalen bewoners tegenwoor dig zelf wanneer ze opstaan in plaats van dat kamers, zoals vroe ger het geval was, 'op volgorde' af gewerkt worden. „Daar maken we afspraken over. ]e maakt ze zo ver antwoordelijk. Want beide par tijen moeten zich aan de afspra ken houden." Ook op het gebied van sociale contacten en activitei ten is het streven mensen wat los ser te laten. „Dat 'Als je na 50 jaar je partner verliest. Dat voelt alsof z0"n^rgLhig die er een arm wordt afgerukt Jacqueline Bouwman ooit gemaakt is; dat er gedacht de maatschappij." Mensen werken niet meer en hoeven niet meer te zorgen, schetst Bouwman de situa tie. „Nee nog erger zelfs. Iedereen om je heen ruimt alles voor je op." Bij De Wieken is het streven dan ook de bewoners 'de regie over hun eigen leven terug te geven'. Een eerste stap was de invoering van de buffetvorm bij maaltijden, blikt Bouwman terug op verande ringen in de zorg. Mensen konden vanaf dat moment weer eigenhan- werd dat iedereen er op zit te wachten om vermaakt te worden. Mijn vader is 85, die woont in Spanje en zit daar elke dag met een kop koffie voor zijn huisje. En die heeft het zo prima naar zijn zin." Eenzaamheid is geen uit te bannen probleem, is Bouwmans overtuiging. „Mensen die na 50 jaar hun partner verlie zen. Dat voelt alsof er een arm wordt afgerukt. Mensen zijn met elkaar vergroeid. Het is heel lastig om daar bovenop te komen." Niet alleen in keuze van eten, ook in het tijdstip van de maaltijd staat vrij heid voorop. foto Ronald den Dekker foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende GOES - Hoewel de gemeente er al onderzoek naar doet, voelen de meeste Goese raadsfracties nauwe lijks nog voor de bouw van een parkeergarage op de Oostwal. Door de economische crisis moet ook Goes interen. Als er dan moet worden bezuinigd, gaat de streep het eerst door deze parkeergarage. In hun algemene beschouwingen op de begroting 2010 schrijven CDA, SGP/ChristenUnie, D66, PvdA en GroenLinks (de laatste twee waren al tegen) de parkeerga rage aan de Oostwal af. De WD, altijd een pleitbezorger van een parkeergarage aan de oostrand van de binnenstad, laat zich er niet over uit. Eerder lieten de liberalen al doorschemeren dat ze bereid Eenzaamheid is een groot probleem onder ouderen op Schouwen-Duiveland. Gemeente, Welzijnshuis, Seniorenraad en zorgcentra zijn er alle mee bezig. door Esmc Soesman Bijna een tiende van de ouderen op Schou wen-Duiveland is (zeer) ernstig eenzaam. Dat blijkt uit een vorig jaar verschenen rapport van de GGD, Gezondheid boven water op Schouwen-Duive land. „Eenzaamheid is met stip in dat onderzoek naar voren geko men", geeft Jos Schlicher van de gemeente Schouwen-Duiveland aan. Op de werkvloer weten ze daar al les van. „)a natuurlijk merken we dat op bij mensen", bevestigt staf functionaris welzijn Jacqueline Bouwman van het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken de bevin- De gemeente Schou wen-Duiveland legt op dit moment de laatste hand aan de nota Eenzaamheid. Daarin komen aanbevelingen te staan op grond waarvan een activiteiten plan kan worden opgesteld. Dat ge beurt in nauw overleg met het Welzijnshuis, licht Jos Schlicher toe. „Eenzaamheid onder ouderen is een gemeenschappelijk pro bleem." De nota wordt nog deze zomer verwacht. Ook bij het Welzijnshuis Schou wen-Duiveland is eenzaamheid een erkend probleem. De zeven ouderenadviseurs die in de regio werkzaam zijn (en senioren advise ren op het gebied van zorg, wel zijn en wonen) signaleren de pro blematiek en proberen mensen - waar nodig - door te verwijzen. Ook de jaarlijkse seniorenmanifes tatie, die dit jaar waarschijnlijk in zijn de parkeergarage te schrap pen, als er bovengronds goedkope re alternatieven mogelijk zijn. Goes zal door de economische cri sis en dalende rijksuitkeringen de broekriem moeten aanhalen, ter wijl er nog grote projecten in de pijplijn zitten, waarvan de finan ciering gedeeltelijk nog (lang) niet rond is. Een aquaduct als vervan ger van de Ringbrug bijvoorbeeld, het spoorzoneproject inclusief twee tunnels voor het wegverkeer, en een aansluiting op de A58 in Goes-Zuid, waarvan onduidelijk is hoeveel Goes zelf daaraan zal moe ten bijdragen. De VVD ziet een andere mogelijk heid om te bezuinigen. De partij bepleit een onderzoek naar krimp van de ambtelijke organisatie. november wordt gehouden, komt in het teken te staan van het the ma eenzaamheid, geeft Sandra En gel aan. Jacqueline Bouwman van zorgcen trum De Wieken ziet veel heil in vitaliteitstrainingen en roept de overheid op meer potjes op dat vlak beschikbaar te stellen. Als cur susleidster heeft ze in de praktijk aan den lijve ondervonden dat die cursus een prima prikkel is om via een omweg bepaalde problemen bij ouderen toch bespreekbaar te maken. „In eerste instantie zeggen men sen: nee niets aan de hand hoor. Mensen willen namelijk helemaal niet bijzonder zijn. Maar dan her kennen ze eikaars verhalen en gaan ze met elkaar in gesprek. Zo iets als eenzaamheid moet je pro beren bespreekbaar te maken. Hoe moeilijk dat ook is." BURGH-haamstede - De Onderne mersvereniging Burgh-Haamstede houdt de komende acht donderda gen de traditionele zomerse Ring-promotiedagen. De Ring en de Noordstraat staan vol met kraampjes en attracties. Er rijdt een treintje rond en een jazzband zorgt voor de muzikale noot. Ver der zijn er standwerkers uit Neder land en België aanwezig. In de Gro te Kerk aan de Ring is een exposi tie te zien van kinderen van obs De Kirreweie, fotograaf Elma Mansvelder en catechisanten van de christelijk gereformeerde kerk Haamstede. Thema is 'de Tien Ge boden'. Verder wordt regelmatig het orgel bespeeld en is er een ver koping van zelfgemaakte spullen en cadeau-artikelen. De promotie- dagen duren van 10 tot 17 uur. MIDDELBURG - Het bedrijf BCC mag voorlopig wasmachines, koel kasten en ander 'witgoed' verko pen in zijn vestiging op het ZEP Vrijetijdspark in Middelburg. De gemeente Middelburg had dit ver boden. Volgens de Middelburgse recht bank zijn de bepalingen in het be stemmingsplan niet eenduidig ge noeg om een dergelijk verbod te rechtvaardigen, temeer omdat 'een multimediawinkel als BCC' slechts 'een betrekkelijk gering (16 pro cent) aandeel witgoed voert' in een vestiging als die op het ZEP. Op verzoek van BCC heeft de rechtbank het besluit van de ge meente geschorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49