Aanpak jeugdwerkloosheid Het is een geinig bootje Samenwerking moet cultureel Zeeland baten Zeeland - Amerika - 24 Dinsdag 7 juli 2009 Economische crisis dwingt Zeeuwse gemeenten tot actie. door Frank Balkenende GOES - Voor r september moeten de dertien Zeeuwse gemeenten een plan op tafel leggen om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Op dit moment telt Zeeland ruim duizend werkzoekende jongeren (onder de 27 jaar). Door de econo mische crisis loopt dat aantal snel op: met 35 procent ten opzichte van mei vorig jaar. Dus moet er snel een actieplan komen. Het kabinet heeft 250 miljoen eu ro uitgetrokken om te voorkomen dat met name schoolverlaters niet meer aan de bak komen. Voor Zee land is 1,2 miljoen euro voor 2009 beschikbaar gesteld. Voor de twee jaren daarna geeft het Rijk ook geld. Ook bepaalde economische sectoren zoals de metaal en de bouw willen financieel bijdragen. Bij de aanpak worden werkgevers, vakbonden en allerlei instanties ge mobiliseerd. Een aanjaagteam treft voorberei dingen om in twee maanden tijd een Zeeuws plan in elkaar te draaien. De gemeente Goes trekt de kar, omdat daar de Zeeuwse hoofdvestiging van het UWV Werkbedrijf is gevestigd. De Goese wethouder loost Adriaanse beaamt dat 1 september kort dag is. Hij roept gemeenten op initiatieven voor hun gebied aan te reiken en die te delen met andere gemeenten. Dat moet lei den tot een Zeeuws convenant. De jeugdwerkloosheid in Zeeland steekt nog gunstig af bij het lande lijke beeld: 55.000 jeugdwerklozen tegenover 1000 in Zeeland. Boven dien loopt de jeugdwerkloosheid in de provincie iets minder snel op. Toch moeten enkele gemeen- De jeugdwerkloosheid in Zee land loopt snel op. Daarom ko men de Zeeuwse gemeenten voor 1 september met een geza menlijk actieplan. ten zich zorgen maken. Dat zijn de nummers één, twee en drie: Ter- neuzen (298 werkzoekende jonge ren), Vlissingen (154) en Middel burg (127). Daarna volgen Hulst (97, naar rato van het inwonertal veel) en Goes (97). De laagste jeugdwerkloosheid heeft de klein ste gemeente, Noord-Beveland, met vijf Acties om jongeren te behoeden voor langdurige werkloosheid zijn onder meer: langer verblijf op mbo's, .jongeren meer kans geven bij vacatures, nieuwe arbeidsplaat sen scheppen, gezel-functies intro duceren in beroepsgebieden die vergrijzen en aandacht voor kwets bare groepen zoals allochtonen. BIJ NADER Bij het verhaal 'Het gaat goed én slecht met de Zeeuwse natuur' van Rinus Antonisse (bijlage Spec trum, 4 juli) is abusievelijk de laat ste alinea weggevallen. Er had moeten staan: 'Zeeuwen willen zelf bepalen wat ze wel en niet mogen. Dat heeft de neiging gauw uit de hand te lopen Zie het boerenland. Het is een misverstand dat op de huidige akkers veel natuurwaar den te vinden zijn. Akkoord, een akker met golvend graan kan prachtig zijn, maar dan hebben we het over landschap en niet over na tuur. „Iedere natuurbeschermer had het fijner gevonden als ge woon overal in het cultuurland na tuurwaarden overeind gebleven waren", meent lacobusse. „Als je vanuit i960 in een polder van nu stapt - je schrikt je wezenloos.'" MIDDELBURG - Negen instellingen die een belangrijke rol spelen in de culturele en sociale infrastructuur van Zeeland gaan nauw samenwer ken. De samenwerking werd giste ren bekrachtigd in het Zeeuws Ar chief. Hoewel dat aanvankelijk niet de opzet was, zou de krachtenbunde ling misschien wel eens de red ding van belangrijke evenementen kunnen zijn. Commissaris van de koningin Karla Peijs gaf aan dat, als in het provinciebudget wordt gesneden, dit elders ook gevoeld zal worden. De instellingen zijn: CBK Zeeland, Het Klaverblad, SCEZ, Zeeuws Museum, Zeeuws Archief, Stichting Sport Zeeland, Roosevelt Study Centrum en Scoop. Samenwerking kan winst opleveren door onder meer geza menlijk accountants in te huren, samen vervanging bij ziekte van personeel te regelen, administratie ve taken te bundelen en informa tie uit te wisselen. Peijs zei dat dit slechts het begin was. De directeu ren van de instellingen gaan elkaar regelmatig ontmoeten in een 'Zeeuws cultureel overleg', zoals Karla Peijs het gisteren doopte. Twee jaar geleden reikte prinses Maxima nog cheques uit aan leermeester mevrouw Zijlstra (links) en gezel Joyce Starren; het was de afronding van een succesvol project om 40.000 jeugdbanen te scheppen. Tijdens de huidige economische malaise zijn opnieuw, ook in Zeeland, inspanningen nodig om de oplopende jeugdwerkloosheid te bestrijden. foto Marcel Antonisse/ANP de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES De uitdelingslijst ligt gedurende tien dagen na de neerlegging ervan ter inzage op de rechtbank. RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 NEERLEGGING SLOTUITDELINGSLIJST IN FAILLISSEMENTEN: - met ingang van 6 juli 2009 inzake (R.04/248) Gommert Marinus Dekker, woonadr. Hurgronjestraat 7,4381 TA Vlissingen, geb. Vlissingen 03 juni 1969. EINDE FAILLISSEMENTEN: door verbindende uitdelingslijst: - op 25 juni 2009 inzake (F.03/43) Ibrahim AL Sharifi, woonadr. Dtepenbrockstraat 54, 2625 VW Delft, geb. Bagdad 14 december 1960. - op 15 juni 2009 inzake (F.03/44) Sanaa Hanane, woonadr. Diepenbrockstraat 54, 2625 VW Delft, geb. Kenitra 24februari 1983. F. Casant, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www. rechtspraak .n 1 door Annemarie Zevenbergen Hij heeft er zelf ook een. De Portland Pudge van Ben Kemper staat op het gara gepad bij zijn woning in Zoutelan- de. Een uniek bootje in de Zeeuw se wateren en ver daarbuiten. Want Kemper verkocht er onlangs één als bijbootje op een zeewaar dig zeiljacht dat een tocht naar Ke nia gaat ondernemen. Toch niet naast de deur. „Geen probleem", verzekert Kem per die alle vertrouwen heeft in 'zijn' bootjes uit Amerika. „Ze zijn super veilig, multifunctioneel en ik vind het gewoon een geinig bootje. En de echte watersporter herkent er onmiddellijk een Ame rikaans ontwerp in, gezien de vorm ervan." Hij preciseert: „Uit Oost-Amerika." Kemper heeft komend weekeinde tijdens American Day in Vlissin gen, een bootje in de De Ruyterha- ven liggen, waarmee hij kinderen naar de overkant vaart. lieiontdckt 1609 2009 Dit is een korte serie in de aanloop naar The American Day die zaterdag 11 juli in Vlissingen wordt gehouden. „Het is ook echt een bootje waar kinderen zelf mee kunnen varen, of ze nu gaan zeilen of roeien of vissen. Het kan allemaal. Dat maakt het ook zo'n leuk ding." Het 'leuke ding' heeft een draag kracht van 370 kilo, dus niemand hoeft er alleen in te zitten. „Prima om in te leren zeilen, want pa of opa kan er makkelijk bij. Het is echt een voor elk wat wils-boot- je. Leuk voor een stel knulletjes om op het Veerse Meer te .gaan vis sen, maar ook als zeilboot of ge woon roeibootje. Ie kunt 'm ook helemaal zelf samenstellen. Ie koopt een basicboot en daarna los se accessoires. Net wat je zelf wil. Zo is er zeiltuig, een tentje voor vissers, roeispanen en zelfs een elektrisch systeem voor accu en na- vigatielicht." Het bootje is dubbelwandig waar door de accessoires in de speciale bergruimtes daarin makkelijk een plekje vinden. Zo heb je altijd alles bij de hand. „Ik heb er nu ook een speciaal kar retje bij. Een soort fietskar. Kun je lekker met het bootje op stap." De Portland Pudge is twee meter der tig lang bij 1 meter vijfendertig breed en weegt 58 kilo. Hij heeft inmiddels een 'container vol' verkocht en de nieuwe bestel ling is in de maak. Kemper heeft een zeilende Pudge, want hij is een echte watersport liefhebber. „Daar is alles voor mij mee begonnen. Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40