voor dubbele diagnose Klap gezondheidsinspectie dreunt nog flink na Alweer moeten Middelburgse coniferenhagen eraan geloven Zeeuwse reddingsbrigades beleven drukke week door hitte Straat Wet SP voert actie tegen Delta TV Nieuws in beeld en geluid: bekijk de PZC-video's www.pzc.nl/video Dinsdag 7 juli 2009 3 Iedereen trekt het zich aan, zegt voorzitter Leen van Leersum van de Raad van Be stuur van Emergis. De klap die de Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft uitgedeeld aan de zorg voor schizofrene verslaafden in Zee land, dreunt flink na. De behandeling van deze doelgroep moet zijn gebaseerd op een 'multi disciplinaire richtlijn' die in 2005 landelijk is vastgesteld. Wanneer 33 instellingen langs die meetlat worden gelegd, scoort Emergis als eni ge een dikke onvoldoende. Patiënten, familie en zeker niet in de laatste plaats medewerkers van Emergis zijn veront rust over de ernstige diskwalificatie, heeft Van Leersum de afgelopen dagen ervaren. Het be richt heeft een storm aan reacties opgeroepen op de internetpagina van deze krant. „Iedereen maakt zich zorgen. En het is mijn taak als be stuurder die zorgen weg te nemen." Ze zijn ook niet terecht, wijst de voorzitter op stappen die zijn gezet sinds de uitbrander eerder dit jaar. „Zonder afbreuk te willen doen aan het signaal dat de inspectie nu afgeeft!" Maar die voorwaarschuwing had Emergis al aangezet tot maatregelen. Er is een nieuwe psychiater aange trokken en plannen voor een speciale afdeling stonden reeds op stapel, benadrukt Van Leer sum. „Een aantal medewerkers is echt aangesla gen." Dat schizofrene verslaafden bij Emergis 'een hoog tot zeer hoog risico lopen op onver antwoorde zorg', is een kwalificatie die het Zeeuwse instituut voor geestelijke gezondheids zorg niet verdient, vinden zij zelf. Want als de soep al zo heet was, had de inspecteur wel een patiëntenstop ingesteld, luidt het verweer van die kant. Ondertussen maakt Van Leersum zich zorgen over de aanhoudende negatieve pu bliciteit. Hem is er alles aan gelegen zo snel mo- middelburg - Weer is er in Middel burg brand gesticht in een conife- renhaag. Zondag om 23.45 uur kreeg de brandweer een melding van een brand in de Burgerweidestraat. Omdat de Middelburgse brand weer op dat moment met meerde re ploegen bezig was met het blus sen van een brand in een apparte ment aan de Oosterscheldestraat werd het brandweerkorps van Kou- dekerke gealarmeerd. Desondanks slaagde een ploeg van de Middel burgse brandweer er in om tijdig aanwezig te zijn om het brandje te blussen. Ook in de Langevieleweg is die nacht een haag in brand ge stoken. Ook hier waren het omwo nenden die het vuur doofden. Zover de politie weet is er, afge zien van het groen, geen schade aangericht bij de branden. De afge lopen maanden werden al zeker dertig coniferenhagen in brand ge stoken. De politie hield tot nu toe drie jongeren aan die verdacht worden van brandstichting. middelburg - De Zeeuwse red dingsbrigades hebben een drukke week achter de rug. Door het war me weer moesten ze ruim hon derd keer in actie komen. Er werd in Zeeland 93 keer eerste hulp verleend op stranden, meldt woordvoerder Raymond van Mou- rik van Reddingsbrigade Neder land. Zes badgasten en zwemmers hadden hulp nodig. Ook werden zes kitesurfers en zeilers bijge staan. Twee keer werden verdwaal de kinderen bij hun ouders terug- gelijk een ander oordeel van de inspectie op ta fel te krijgen. Over een dikke week moet een onafhankelijk onderzoek naar de structuur en cultuur bij Emergis klaar zijn. Een week later zit Van Leersum met dat rapport bij de inspec teur. Dat het beter moet, staat ook voor hem buiten kijf De inspectie benadrukt dat de behandeling van schizofrenie een 'langdurige en intensieve multidisciplinaire inzetvergt waarbij de pa tiëntveiligheid boven staat. Drugsgebruik maakt de zorg voor deze groep extra complex. Bij de meeste instellingen ontbreekt het aan be leid om overlast tegen te gaan. Met de politie is afgesproken dat streng wordt toegezien op dea len rond het terrein in Kloetinge. Al heeft Van Leersum niet de illusie dat het gebruik binnen de muren tot nul kan worden teruggedrongen. „Dat lukt zelfs in gevangenissen niet." COMMENTAAR De Vlissingse burgemeester Wim Dijkstra neemt in drie buurten een harde maatregel tegen intimidatie, bedreiging en ander asociaal gedrag. Hij past er een samenscholingsverbod toe. Wie zich in die wijken ophoudt in een groep van vier of meer mensen waarvan dreiging uitgaat, moet op een straf rekenen. Dit lijkt nogal een zware aanpak. Vlissingen komt er mee in het dubieuze gezelschap van de beruchte Haagse Vinex-wijken en het Kanaleneiland in Utrecht. Gezien de bescheiden omvang van de criminaliteit in Zeeland zou je denken dat het wel met minder zwaar geschut kan. De overlast in de drie buurten van Vlissingen is echter buitengewoon hardnekkig en de criminele uitwassen zijn er niet mis. Dus als de politie er de raddraaiers makkelijker kan uitpikken, prima. Wel is er altijd het gevaar dat jongeren of etnische groepen over één kam worden geschoren. Rechters kijken echter steeds kritischer mee of het verbod goed wordt gebruikt. Dat lesje heeft ook Vlissingen al eens geleerd. De onschuldige burger heeft dus weinig te vrezen. gebracht. Op het strand in Westen- schouwen werden uit voorzorg mensen uit het water gehaald, om dat er een aflandige wind stond. Daar moest vanwege de drukte ook een tweede post geopend wor den. Op strand Westduin tussen Vlissingen en Dishoek raakte een man woensdag zwaargewond na een duik in ondiep water. Lande lijk kwamen de reddingbrigades duizend keer in actie. Het mooie weer en onverstandig gedrag van badgasten zorgde voor problemen. middelburg - De Socialistische Par tij in Zeeland voert actie tegen de nieuwe zenderindeling op digitale televisie. Delta Digitale TV laat abonnees dubbel betalen om publieke tv-zenders te kunnen ontvangen: via de belastingen en via de extra heffing op het pluspakket, waar die zenders sinds juli in zijn onder gebracht, stelt de SP. De fractie in Provinciale Staten wil dat de pro vincie, grootaandeelhouder van Delta Multi Utility, waar Delta Di gitale TV onder valt, ingrijpt. Die nieuwe indeling komt neer op een drastische beperking: zestien kanalen, waaronder diverse publie ke zenders, gingen over naar het duurdere 'pluspakket'. Maar de commerciële Playboy TV is wel gratis te ontvangen, klaagt de SP. Op www.zeeland.sp.nl za melt de partij handtekeningen in om een Zeeuws protest te laten ho ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3