Kweekvijver voor jonge bouwvakkers Zeeland Dow snijdt nog dieper in personeelsbestand Geslaagden "Van huismerk tot biologisch, bij Dirk ben ik met alles het voordeligst uit." BDinsdag 7 juli 2009 23 SSPB viert 25-jarig bestaan met uitgave van een jubileumboek. door Ad Goddrie THOLEN - De SSPB stoomde de af gelopen 25 jaar een kleine 1500 leerlingen klaar voor een baan in de bouw in West-Brabant en Tho- len. „Dit zijn geen jongens met zit vlees. Die gasten moet je niet een hele week in een schoolbankje zet ten", zegt Jan den Engelsman, di recteur van Stichting Samenwer kingsverband Praktijkopleiding Bouw (SSPB) regio Brabant-West en Tholen. SSPB is de kweekvijver voor bouw bedrijven. Voor ongeveer honderd ondernemingen in West-Brabant en Tholen leidt de stichting jonge bouwvakkers op. Vier dagen wer ken bij een bedrijf, waar een leer meester ze onder zijn hoede neemt, een dag gaan ze naar school. „Ze komen bij ons voor twee jaar in dienst. We hebben De volgende geslaagden stonden per abuis niet in de Geslaagden- bijlage van afgelopen zaterdag. ROC Zeeland, Vlissingen afdeling VAVO Vwo, atheneum, profiel cultuur en maat schappij Enya van der Horst, Vlissingen; Nynke Huis- zoon, Middelburg; Esther Meulblok, 's-Heer Arendskerke; Maurice Scheffer, Vlissingen; Yentl Weijgers, Heinkenszand; Eva Zelders, Vlissingen. Vwo, atheneum, profiel economie en maatschappij Laura van Aelst, Ouwerkerk; Theo van Alp hen, Westkapelle; Rachel van der Auwera, Colijnsplaat; Milou van Belzen, Domburg; Eli- se Filius, Heinkenszand; Adinda van Oosten, Goes; Samantha Verbon, Vlissingen; Sander Verrijzer, Westkapelle. Vwo, atheneum, profiel natuur en gezondheid Niels van Alphen, Westkapelle; Steffi de Fol ter, Middelburg; Nimna Hettiarachchi, Vlis singen; Stefan Joosse, Middelburg; Dyon Ma- een slagingspercentage van 95 pro cent en jongens die het halen, heb ben gegarandeerd een baan, meest al bij het bedrijf waar ze al hebben gewerkt." SSPB ontstond 25 jaar geleden als onderdeel van 52 samenwerkings verbanden in het land om voor voldoende aanwas van jongeren voor de bouw te zorgen. „De tijd van toen is te vergelijken met die van nu. In de jaren tachtig hadden we een behoorlijke recessie. Bouw bedrijven vielen om, werkloos heid verspreidde zich als een olie vlek. Veel jongeren konden geen werk vinden en besloten de bouw voorgoed de rug toe te keren. Ter wijl bedrijven wisten dat die jonge ren over een paar jaar weer kei hard nodig zouden zijn." Of, zoals in het SSPB-jubileumboek staat De SSPB leidt al 25 jaar leerlin gen op voor een baan in de bouw in Tholen en West-Bra bant. Daarmee is zij een kweek vijver voor bouwbedrijven. tulessy, Middelburg; Tom Rijnberg, Middel burg. Vwo, atheneum, profiel natuur en techniek/natuur en gezondheid Bart Glerum, Vlissingen; Boy de Punder, Vlis singen. Vwo, gymnasium, profiel, natuur en ge zondheid Roberto Monterroso Uijl, Vlissingen; Yentl de Stigter, Veere. OPDC Griffioen, Middelburg Leerlingen CSW: Vmbo, BBL, handel en administratie Nathasja Slof, Vlissingen. Vmbo, BBL, handel en verkoop Karan Baldewsingh, Middelburg; Yassin Erra, Vlissingen; Simone Lamper, Veere. Vmbo, BBL, leerwerktraject techniek breed Darryl Sandifort, Oost-Souburg. Vmbo, BBL, zorg en welzijn Suzanne den Otter, Biggekerke; Manon Ro man, Middelburg. onder Mijmeringen van een aanne mer: 'Het was herfst 1983. Je wan delde op een grijze, kille zondag morgen met je hond door de win derige straten van Bergen op Zoom. Je zag gebouwen die duide lijk aan verandering toe waren, je wandelde langs prachtige monu menten die broodnodig een op knapbeurt moesten hebben en in de oudere buurten barstte het van de verrotte kozijnen. Je dacht: straks weer werk zat!' SSPB werft vooral jongeren die hun vmbo-opleiding hebben afge rond. Zij volgen een tweejarige op leiding. Daarna kunnen ze er even tueel nog twee jaar aan vastplak ken om zich te specialiseren. De jongens die de opleiding volgen, krijgen betaald. Na 25 jaar staat de doelstelling van SSBP nog altijd overeind. Het blijft nodig jongeren voor een baan in de techniek te in teresseren, een taak die de stich ting verricht met zusterinstanties uit bijvoorbeeld de installatie branche en de procesindustrie. Vmbo, BBL, leerwerktraject verzorging Selly Mariana, Vlissingen; Linda Mulder, Vlis singen; Zineb Said, Vlissingen; Marlon Schuijt, Vlissingen; Venize Weiss, Terneuzen. Vmbo, KBL, handel en verkoop Yassin Ghazli, Vlissingen. Vmbo, gemengde leerweg, economie Yorick Vos, Middelburg. Vmbo, gemengde leerweg, techniek Ruben Daniëlse, Vlissingen; Jeannot Haak, Middelburg. Leerlingen Nehalennia: Vmbo, BBL, zorg en welzijn Rachid Buzambu, Oost-Souburg. Vmbo, BBL, ICT Remco van Noord, Middelburg. Vmbo, BBL, leerwerktraject horeca Elvira Koster, Vlissingen. Vmbo, BBL, leerwerktraject uiterlijk ver zorging Danique Lous, Westkapelle. Vmbo, gemengde leerweg, economie Boris Boegheim, Middelburg; Leroy van Damme, Oost-Souburg. Vmbo, gemengde leerweg, techniek Rebecca Hart, Middelburg. Fusie van Dow met Rohm Haas leidt tot extra banenverlies. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Terneuzen snijdt nog dieper in eigen vlees dan in december 2008 werd aange kondigd. Naast de 200 industriële arbeidsplaatsen verdwijnen bij de vestiging Terneuzen deze zomer nog eens ettelijke tientallen func ties bij ondersteunende diensten als administratie, planning en in koop. Volgens ingewijden gaat het in totaal om 150 arbeidsplaatsen. Dat laatste wil Dow-woordvoerder Matthijs van Meerveld niet bevesti gen. „Het definitieve aantal ar beidsplaatsen dat verloren gaat, is nog niet bekend, omdat we [Jogin gen in het werk stellen om een flink aantal mensen in Terneuzen in andere functies herplaatst te krijgen. Dat proces is momenteel volop gaande", aldus Van Meer veld. Dat Dow na de banenreduc tie in de productiesector nu dieper snijdt, heeft volgens Van Meerveld te maken met de fusie van Dow met chemiespecialiteitenconcern Rohm 8c Haas. Dow nam het concern in april defi nitief over voor ruim 17 miljard dollar en'kondigde na de fusie on middellijk nieuwe reorganisaties aan. Wereldwijd zouden bij het fu sieconcern vijfduizend banen ge schrapt worden. De operatie die nu in Terneuzen gaande is - en waarover Dow tot nu toe geen me dedelingen deed - maakt onder deel uit van dat laatste reorganisa tietraject. Van Meerveld: „De on dernemingsraad is akkoord met de ze ingreep." De eerste reorganisatieronde, inge geven door de economische crisis, is zo goed als afgerond. Die ronde kostte circa 200 medwerkers hun baan. Ook het werk voor onder aannemers werd drastisch terugge bracht. Dow Terneuzen bezuinig de verder tientallen miljoenen eu ro op de eigen bedrijfsvoering. 1^ Na een reorganisatie in decem- ber 2008 verdwijnen er bij Dow opnieuw tientallen functies bij ondersteunende diensten als ad ministratie, planning en inkoop. Kim Jaspers fan van Dirk sinds 2003 n Digros hebben hetzelfde lagé prijspeil, assortiment en aanbiedingen! haar mozaïken in het's Landsht Komt u ook kijken? Openingstijden: maandag t/m'vrlff^gvari 9.00-12.30 uur on van 13.00-1 7.00 uur Zaterdag van 10.00-12.30 uürén van 13.00-17.00. Zondag van 13.30-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39