Emergis begint kliniek Zeeuwse canon in boek gevangen PZC Pret De krant 5 weken voor 15 euro! L-' 2 Dinsdag 7 juli 2009 MARLEEN BLOMMAERT Het woord alleen al, nietwaar? Pret. Het geluid houdt het midden tussen een diepe zucht en het schrapen van je keel. Als betekenis meldt het woordenboek on der meer: genoegen dat men in iets vindt, (stil) plezier. Het pretpark zou dus een soort supertuin moeten zijn waarin alle vormen van plezier, vreugde en genoegen samengebald te vin den zijn. Tot zover de theorie. Zondag in Kaatsheuvel ondergingen we de praktijk. De Efte- ling. Nauwkeurig gepland op een dag dat ons een weersomslag beloofd werd. En inderdaad het was heerlijk koel op onze dijk. Maar naarma te we dichter bij de plaats van bestemming kwamen liep de temperatuur gestaag op richting een tropische 30 graden zonder enig zuchtje wind. Ik ben er na een dagje Efteling van overtuigd dat ons volk iede re crisis of oorlog aan kan. Vrolijk staan ze een uur te braden met bleke lijven in de brandende zon om vervolgens 1 luttele minuut lang met een dodelijke vaart rondgeslingerd te wor den. Zeg nou zelf, met zo'n houding kun je alles overwinnen. En zou er een agressor komen, dan zal deze ongetwijfeld afge schrikt worden door dit woeste volkje waar. zowel mannen als vrouwen over het ganse lijf beschilderd zijn. Complete beeld verhalen zijn te aanschouwen op bil, buik, arm en kuit. Tenslotte mag het zo zijn dat er een voedselcrisis heerst, maar bij ons volk is hier nog weinig van te merken. Wij kunnen wel een mager jaartje aan. Wat een hoeveelheid vlees probeerde daar te ontsnappen uit te krappe leggings en dito truitjes en topjes. Kortom, het was druk, heet en vermoeiend. Doet u mij u de winterefteling maar of gewoon een dagje werken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Vrolijk staan ze met bleke lijven te braden in de brandende zon COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de öitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken'voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van rpijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon t/eli u nadere inlormatie Wat de Inspectie Gezondheidszorg over Emergis zegt weten ouders en familie van cliënten al lang. De zorg wordt echt beter, beloven werknemers. door Marcel Modde en Claudia Sondervan Het gebeurt dat mensen, die behandeld zijn bij De Loodds van het Del taziekenhuis in Rotter dam, terugkomen bij Emergis en merken dat de zorg niet aansluit. Ze missen behoorlijke dagritmes. Bij De Loodds moeten ze verplicht aan sport doen, bij Emergis niet." Magda de Feijter van Ypsilon in Zeeland, de vereniging van familie en partners van mensen met schi zofrenie, herkent veel van de kri tiek die de Inspectie voor de Ge zondheidszorg uit in een vorige week bekendgemaakt rapport. De instelling voor geestelijke gezond heidszorg in Zeeland staat onder intensief toezicht. „Leden reageren met 'dat verbaast me niets'," vertelt De Feijter. „Mensen die geen vertrouwen heb ben in Emergis wijken uit naar de dubbeldiagnosekliniek van de GGZ West-Noord-Brabant in Hal steren. Gelukkig werkt die nu sa men met Emergis en gaan die be handelprogramma's ook naar Goes. Daar is dit voorjaar mee be gonnen. De zorg wordt wel beter, maar de invoering duurt lang. Er is nu pas een psychiater met de ken nis van mensen met schizofrenie én verslavingsproblemen." Toon van Meel, hoofd van de Emergiskliniek voor Langdurige Zorg en Wonen bevestigt de sa menwerking. „We werken graag en goed samen. Daar hebben zo wel wij als zij baat bij. Net zoals we samenwerken met justitie en andere partners." Er komt in Goes een speciale afde ling voor cliënten met dubbele pro blemen. De zorg voor mensen met zowel psychiatrische ziekte als verslavingsproblemen moet beter, erkent Van Meel. „Volgend jaar zijn we de beste." Maar de stem ming onder zijn mensen is gesla gen, zegt hij. „Wij herkennen ons niet helemaal in het inspectierap port. We doen het niet het slechtst. In andere onderzoeken doen we het zelfs veel beter dan andere instellingen. Eind vorig jaar beoordeelde het Trimbosinstituut afdelingen van ons bij een bijscho ling als de besten van de deelne mende instellingen." De zorg verandert, schetst hij. „Vroeger werden deze patiënten gezien als onbehandelbaar en zo fatsoenlijk mogelijk bewaard. Nu werken we aan het herstel van hun positie in de samenleving. De meeste reacties krijgen medewer kers van mensen die het oneens zijn met hun opname. Die zijn door de rechter bij ons geplaatst. Zij hebben met de krant in de hand munitie om te schieten op het verplichtend karakter van de behandeling, de discipline van om half negen opstaan. Het gaat om mensen die vaak al heel lang alle structuur in hun leven kwijt zijn. Maar we blijven hun uitleggen dat 'best practise-zorg' dit echt voort- schrijft. Al moeten we dat duizend keer doen." Vijfjaar geleden kreeg Ypsilon de toezegging van Emergis dat de fa milie van de patiënten intensiever zou worden geïnformeerd over en betrokken bij de behandeling. Maar het gaat langzaam, vindt De Feijter. „Ik heb de indruk dat Emergis een vrij logge organisatie is. Het is een grote instelling waar in te veel mensen hun eigen toko's runnen. Gelukkig is er sinds 1 juni een familievertrouwenspersoon aangesteld. Daar hebben we ont zettend op aangedrongen." Dat is Lisette Bartelds van Klaverblad Zeeland. De Feijter: „Wij denken wel eens dat de familie erbij gevraagd wordt omdat het goed staat, maar dat er geen invloed is op de behandeling. Dat is niet op elke afdeling zo. Bij Toon van Meel's afdeling werd een ouder uitgenodigd die niet doorde weeks kon. Dan kom ik er voor te rug op zaterdag, zei die medewer ker. Zo zouden ze het eigenlijk alle maal moeten doen!" Kritiek op Emergis k- De Inspectie Gezondheidszorg bracht op 5 november en op 4 decem ber een bezoek aan Emergis: in het rapport, dat in maart werd uitge bracht, concludeerde de IGZ dat de zorg voor verslaafde schizofrene pa tiënten 'voor een zeer groot deel niet in overeenstemming is met de mul tidisciplinaire richtlijn'. Het IGZ gaf Emergis een reeks aanbevelingen over: een meer systhemati- sche uitvoering van de zorg; het meer betrekken van patiënten en familie bij de uitvoering van deze zorg; meer aandacht voor drugspreventiebe- leid. Emergis wordt gesommeerd uiterlijk 14 april in een plan van aanpak te laten zien hoe de kwaliteit van de zorg wordt verbeterd. Op basis van dat plan besluiten directie en RvB tot een onafhankelijk on derzoek naar de structuur en cultuur bij Emergis. Dat rapport komt 15 juli uit en wordt 22 juli besproken met de IGZ. Van oktober tot en met december vorig jaar deed de IGZ tegelijkertijd thematisch onderzoek bij 33 instellingen landelijk. Dat rapport kwam in juni uit en daarin bleek dat Emergis op 10 ijkpunten tekortschoot; dat re sultaat was aanleiding Emergis onder intensief toezicht te stellen. door Jan van Damme goes - Het onderwijs kan aan de slag met de Zeeuwse geschiedenis. Gisteren werd op basisschool de Zuidwesthoek in Goes het boek ge presenteerd met de canon van het Zeeuwse verleden. Daarin staan vijftig personen en onderwerpen - zogenaamde vensters - die samen de geschiedenis van Zeeland vertel len. Van Nehalennia en Reynaert de Vos tot de slavenhandel en het Molukkerkamp in Westkapelle. Eind vorig jaar werden de vijftig vensters van de Zeeuwse canon al publiek gemaakt in de vorm van een affiche en een brochure. Tien onderwerpen werden toen via een stemming uitgekozen. Gedeputeerde Harry van Waveren presenteerde het eerste canonboek onder het toeziend oog van groep 8. „Geschiedenis bestaat uit verha len", hield hij de leerlingen voor. „Ook verhalen over jezelf zijn be langrijk, ze vertellen waarom je bent zoals je bent. Mijn overgroot vader was bloembollenteler in Hil- legom. Omdat er een ziekte in de grond kwam, verhuisde hij naar Burgh-Haamstede. Mijn opa en va der bleven daar wonen. Zo ben ik uiteindelijk in Zeeland geboren." De provincie heeft voor alle scho len in Zeeland een boek inge kocht. Basisscholen en secties ge schiedenis van het voortgezet on derwijs ontvangen het deze week. Jan J.B. Kuipers en Johan Francke: Ge schiedenis van Zeeland, de CANON van het Zeeuws verteden - Uitg. Wal burgpers, €29,95. De auteurs signeren vrijdag 10 juii in boekhandel de Drukke rij Middelburg, 16.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2