Zeeland PZC Personeel Dow krimpt verder in Infopanelen Cadzand houden historie levend :eeuws-vlaanderen 18 17 18 Piramide bij zes beste scholen 'Geeil Subsidie VOOt Tour of Giro' Brugklasleerlingen leren alvast veilig- naar school te fietsen Waterdunen levert streek 20 miljoen aan bestedingen op Dinsdag 7 juli 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Fusie van Dow met Rohm Haas leidt tot extra banenverlies. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Terneuzen snijdt nog dieper in eigen vlees dan in december 2008 werd aange kondigd. Naast de tweehonderd in dustriële arbeidsplaatsen verdwij nen bij de vestiging Terneuzen de ze zomer nog eens ettelijke tiental len functies bij ondersteunende diensten als administratie, plan ning en inkoop. Volgens ingewij den zou het in totaal gaan om 150 arbeidsplaatsen. Dat laatste wil Dow-woordvoerder Matthijs van Meerveld niet bevesti gen. „Het definitieve aantal ar beidsplaatsen dat verloren gaat, is nog niet bekend, omdat we pogin gen in het werk stellen om een flink aantal mensen in Terneuzen in andere functies herplaatst te krijgen. Dat proces is momenteel volop gaande", aldus Van Meer veld. Dat Dow na de banenreduc tie in de productiesector nu verder gaat met snijden, heeft volgens Van Meerveld te maken met de fu sie van Dow met chemiespecialitei- tenconcern Rohm 8c Haas. Dow nam het concern in april defi nitief over voor ruim 17 miljard dollar en kondigde na de fusie on middellijk nieuwe reorganisaties aan. Wereldwijd zouden bij het fu sieconcern vijfduizend banen ge schrapt worden. De operatie die nu in Terneuzen gaande is - en waarover Dow tot nu toe geen me dedelingen naar buiten deed - maakt onderdeel uit van dat laat ste reorganisatietraject. Van Meer veld: „Met de ondernemingsraad is deze ingreep wel doorgespro ken. De raad is er mee akkoord ge gaan." De eerste reorganisatieronde, inge geven door de economische crisis, is inmiddels zo goed als afgerond. Die ronde kostte circa tweehon derd medwerkers hun baan. Ook het werk voor onderaannemers werd drastisch teruggebracht. Dow Terneuzen bezuinigde verder tientallen miljoenen euro's op de eigen bedrijfsvoering. Volgens Van Meerveld werken er bij de Terneuzense vestiging mo menteel circa 1980 mensen. Een jaar geleden waren dat er nog 2200. Bij Dow werkten er in 2006 nog 450 administratieve krachten. Dat aantal werd in twee jaar tijd met zeventig gereduceerd door werk over te hevelen naar India. Dat gebeurt nu opnieuw. door Frank van Cooten CADZAND - De historie van Cad zand kent heel beroemde en mar kante persoonlijkheden. Zoals Jo hannes de Hullu (1864-1940) en Izaak van Houte (1892-1989). Jo hannes werd in 1902 benoemd tot archivaris van het Algemeen Rijks archief in Den Haag en Izaak was van 1950 tot 1962 de eerste Neder landse hoogleraar in de orthopeda gogiek (de opvoeding van het af wijkende of gehandicapte kind). Ter herinnering aan deze en ande re markante persoonlijkheden en gebeurtenissen zijn op initiatief van de Adviesgroep Cadzand tien informatiepaneeltjes geplaatst. Die van Van Houte hangt bijvoorbeeld aan de voorgevel van zijn ouderlij ke woning aan de Prinsestraat 14. In dit huis wonen Huib en Jet Toussaint. Al 51 jaar. „Leuk om mee te werken aan de bekendma king van een stukje historie van ons dorp", zegt Jet. In de adviesgroep zitten mensen die de sterke punten van het dorp Cadzand bekender willen maken bij een breed publiek. Die het de moeite waard maken wat langer in het dorp te wandelen of rond te fietsen. Talloze activiteiten worden be dacht. Zoals een kunstmarkt met professionele kunstenaars iedere zaterdag in juli en augustus op het plein Schuttershof tegenover 'De Hemelse Vrede'. Geïnspireerd op het beroemde Parijse Place du Ter- tre. De eerste keer is komende za terdag. Twee doeken op de wieken van de molen kondigen deze markt aan. Ook is er voor de eer ste keer een streekproductenmarkt bij de molen op de zaterdagen 11 en 25 juli en 8 en 22 augustus. Een infopaneel over Izaak van Houte siert de voorgevel van de woning van Huib en Jet Toussaint in Cadzand. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De openbare basis school De Piramide in Terneuzen hoort met het rekenonderwijs tot de beste scholen in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek door de onderwijsinspectie. De resulta ten van de leerlingen van De Pira mide liggen ver boven het landelij ke gemiddelde in vergelijking met scholen met kinderen afkomstig uit dezelfde bevolkingslagen. Sa men met nog vijf andere basisscho len komt De Piramide in een infor matief boekje van de onderwijsin spectie waarin staat waarom die scholen zo goed zijn in rekenen. Anderen kunnen daar dan hun voordeel mee doen. „We zijn hier best trots op", zegt directeur Tiny Scheele. „Waarom we zo succesvol zijn? We gebruiken een goede me thode, we besteden veel tijd aan re kenen en we hebben een bevlogen team. Maar uiteindelijk moeten toch de kinderen het doen." door Conny van Gremberghe terneuzen - De gemeente Terneu zen moet niet meer ijveren voor de sponsering van grootschalige wielerevenementen als de Giro of de Tour de France. Terneuzen doet er beter aan een voorbeeld te nemen aan Duitsland waar deze rondes - na alle dopingsaffaires - niet meer welkom zijn. Dit stelt Giel van Boom, fractievoorzitter van Top/ Gemeentelangen in zijn beschouwingen op de perspectie- vennota 2010-2013. Volgens Van Boom wegen de ba ten van dit soort evenementen niet op tegen de kosten. „De finish van de 3e etappe van de 93e Ron de van Italië in 2010 in Middel burg kost 750.000 euro, waarvan slechts eenderde gedragen wordt door de tourorganisatie, die wel 50 miljoen euro aan sponsorgelden binnenhaalt", weet Van Boom. Als Terneuzen dan toch budgetten nuttig wil inzetten, dan kan er vol gens de Top-fractievoorzitter beter wat geld gestoken worden in het up-to-date brengen van de 35 jaar oude accommodatie van voetbalve reniging Hoek. „Al jarenlang het paradepaardje van de provincie en de gemeente", aldus Van Boom, die meent dat voor dat doel zelfs Europees steungeld kan worden verkregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19