'V&D misbruikt angst personeel' Extreem lage melkprijs Nieuwe ruzie over Zwitsers bankgeheim Kosten van autorijden zijn fors gestegen Dinsdag 7 juli 2009 1 1 Bonden boos over keuze die warenhuis stelt: loonoffer of baanverlies. door Jasper van de Kerkhof den haag - De vakbonden zijn woedend dat warenhuisketen V&D personeel vraagt vrijwillig af te zien van een eerder afgesproken loonsverhoging. De bewering dat anders grootschalig baanverlies dreigt, wordt door hen afgedaan als 'intimidatie'. Volgens de bonden jaagt V&D het personeel met misleidende infor matie angst aan in de hoop een for se kostenreductie door te drukken. „Het lijkt of V&D aan de bedelstaf is geraakt", zegt Henk van der Ploeg van FNV Bondgenoten. „Op nieuw speelt het concern schaam teloos in op de angstgevoelens van het personeel door te dreigen met baanverlies." V&D spoort werknemers aan de cao-loonsverhoging van 3,3 pro cent uit te stellen tot februari 2010 omdat anders omvangrijke ontslag rondes dreigen. Het concern spreekt van een 'ge heel vrijwillige en persoonlijke keuze'. Wel benadrukt V&D dat de voor genomen reorganisatie kleiner uit valt naarmate de medewerkers een grotere bijdrage leveren aan de kos tenreductie. De bonden vrezen dat werkne mers uit angst voor baanverlies ge noegen nemen met minder loon. „V&D heeft er alles aan gedaan om doemscenario's op het net vlies van het personeel te bran den", aldus Fedde Monsma van CNV Dienstenbond. Ook is er volgens de bonden geen enkele garantie dat er niet alsnog ontslagen vallen en dreigt er een tweedeling onder het personeel te ontstaan. V&D wijst erop dat een zelfgehou- den enquête onlangs heeft uitge wezen dat 63 procent van het per soneel bereid is de cao aan te pas sen. „Maar tot onze verbazing ko zen de bonden voor loonsverho ging boven baanbehoud en weiger den ze nieuwe afspraken te ma ken." De bonden betichten V&D van in timidatie. Het warenhuis vraagt een loonoffer van zijn personeel met als argument dat anders ve len hun baan zullen kwijtraken. De bonden schuiven de uitslag van de enquête als onbetrouwbaar en onbruikbaar terzijde. Eerder besloten de directie en de hoogste leidinggevenden van V&D tot februari 2010 vijf procent salaris in te leveren. Het waren huisconcern stelt dat er de afgelo pen maanden al omvangrijke kos tenbesparingen zijn doorgevoerd maar dat baanverlies vanwege de economische malaise onvermijde lijk is. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een bedrijf individuele werknemers benadert om vrijwil lig loon in te leveren. Wel maakte vorige week postbedrijf TNT be kend 11.000 banen te schrappen nadat de voorgenomen salarisverla ging door de achterban van de bonden was verworpen. Belastingdienst VS eist gegevens van 52.000 rekeninghouders. door Carel Coseling den haag - De Verenigde Staten zijn een 'onbetrouwbare onder handelingspartner'. Dat zei de Zwitserse minister Ueli Maurer (Defensie) in een kranteninter view. Aanleiding voor zijn verbale uitval is een nieuw proces dat de Ameri kaanse belastingdienst IRS heeft aangespannen tegen de Zwitserse bank UBS. De IRS eist dat de bank gegevens van 52.000 Amerikanen overhandigt die bij de bank gehei me rekeningen hebben. Volgens de IRS hebben ze zo getracht een belastingheffing in de VS te ontlo pen. Maurer is lid van de conserva tieve Zwitserse volkspartij. In februari sloten IRS en UBS een akkoord waarmee een einde kwam aan een jirridische strijd van anderhalf jaar. Ook daarbij ging het om de gegevens over ge heime rekeningen van Amerika nen bij de bank. De Zwitserse bank kocht de rechtszaak af door het betalen van 780 miljoen dollar. Bovendien overlegde de bank gege vens van zo'n 250 Amerikaanse re keninghouders aan de IRS. UBS er kende dat werknemers van de bank in de VS rijke Amerikanen bewust geholpen hadden bij het ontduiken van belasting. IRS claimde dat het om 17.000 tot 20.000 Amerikanen ging die zo'n 20 miljard dollar via UBS hadden 'weggezet'. In de nieuwe zaak gaat het om 15 miljard dollar die volgens de Ame rikaanse belastingdienst via de bank is weggesluisd. De top van UBS claimt dat de bank volgens het Zwitserse recht niet zo maar al le gegevens over de 52.000 Ameri kanen die volgens IRS betrokken zijn bij de zaak, kan overleggen. De IRS zal eerst moeten aantonen dat het om belastingontduiking is gegaan. UBS verwijst ook naar het eerder dit jaar gesloten akkoord met IRS, waar de Amerikaanse be lastingdienst nu kennelijk op terug komt. Het proces moet op 13 juli in Miami beginnen. Tarief zal toename grote melkveebedrijven verder versnellen. den haag - De gemiddelde melk prijs in Europa is op het laagste ni veau in tien jaar tijd beland. Boe ren krijgen net iets meer dan twin tig cent voor een liter. Dat blijkt uit de gisteren gepresentéerde In ternationale Melkprijsvergelijking van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland. De klap komt bij veel melkveehou ders hard aan omdat de melkprijs amper anderhalfjaar geleden juist historisch hoog was. Veel veehou ders investeerden toen in extra productiecapaciteit. Kort daarna zakte de vraag door de hoge prij zen en de wereldwijde recessie fors in. In april werd een diepte punt van amper 23 cent per liter bereikt. Inmiddels is de gemiddel de prijs die een boer voor een liter melk krijgt nog verder gezakt tot ongeveer 21 cent. Dat is ruim on der de kostprijs. Als de prijs zo laag blijft, zullen veel bedrijven in ernstige problemen komen. De lage prijzen zullen de toene mende schaalvergroting in de melkveehouderij waarschijnlijk verder versnellen. Steeds minder bedrijven produceren steeds meer melk, zo is de Europese trend van de afgelopen tien jaar. Tussen 1998 en 2008 daalde het aantal melkveehouders in de belangrijk ste zuivellanden met 40 procent. De gemiddelde melkproductie per bedrijf nam in dezelfde tijd explo sief toe. In Nederland daalde het aantal melkveehouders van ruim 33.000 naar ruim 20.500, een da ling van 38 procent. De gemiddel de productie per bedrijf steeg in dezelfde periode echter van 330.000 naar ruim 560.000 liter, een stijging van zo'n 70 procent. Een deel van de productiestijging komt omdat een koe steeds meer melk geeft. De gemiddelde Neder landse koe was in t998 goed voor 6777 liter melk per jaar. In 2008 was dat al gestegen tot 7926 liter. den haag - De kosten van autorij den zijn.de afgelopen tien jaar toe genomen met 40 procent. Grote boosdoeners zijn de gestegen brandstofprijzen, de verhoging van de parkeertarieven en de verhoog de afschrijving. Dat blijkt uit onderzoek van ING. Sinds 1999 stegen de autokosten met gemiddeld 3,3 procent per jaar. Dat is fors hoger dan de inflatie, de gemiddelde stijging van de kosten van het levensonderhoud. Die steeg in diezelfde periode met slechts 2,3 procent per jaar. Groot ste uitschieter zijn parkeer- en tol gelden, die in de afgelopen tien jaar bijna zijn verdubbeld. De brandstofprijzen gingen in die pe riode met 50 procent omhoog. Ook verzekeringen (+14 procent), motorrijtuigenbelasting (+18 pro cent) en auto-onderdelen (+19 pro cent) werden fors duurder. De kos ten voor onderhoud en reparatie stegen nog veel harder (+50 pro cent) vanwege de sterk gestegen ar beidskosten bij autobedrijven. In tien jaar tijd werden nieuwe auto's 20 procent duurder, occasions daal den met 20 procent in prijs. Auto mobilisten moesten dus meer beta len voor hun nieuwe auto en kre gen bij inruil minder terug. Het loonoffer bij V&D zou vrijwillig tot stand zijn gekomen. De bonden spreken van intimidatie. Foto: V&D in Goes. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11