Wandelaar krijgt info via kijkbuis en sms Water en sehaduw voor oververhitte dieren Voor een tientje mag je zelf bloemen plukken in de akkerrand WE». Maandag 6 juli 2009 I 5 door Susanne Coppoofse vrouwenpolder - Stichting het Zeeuwse Landschap heeft in aan wezigheid van gedeputeerde Har ry van Waveren de aardkundige wandelroute door natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder in gebruik genomen. Op de wandel route komen wandelaars in aanra king met de bijzonderheden van het landschap in het duingebied. Stichting het Zeeuwse Landschap heeft op de wandelroute speciale kijkbuizen aangelegd die gericht staan op verschillende aardkundi ge verschijnselen. Deze verschijnse len geven de mens inzicht in de natuurlijke ontstaansgeschiedenis van het gebied. Wandelaars kun nen de informatie die bij de kijk buizen hoort, gratis per SMS ont vangen. In dit SMS-bericht staat in formatie over de aardkundige ken merken van het landschap. Oranjezon is vorig jaar uitgeroe pen tot het eerste aardkundige mo nument in Zeeland. Het natuurge bied is onderdeel van het duinge bied De Manteling van Walcheren en ligt tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Het gebied, dat ont- staan is in de zestiende eeuw, is re latief jong en wordt gekenmerkt door actieve verstuivingsproces sen. Er worden zelfs nieuwe dui nen gevormd, een ontwikkeling die in Nederland als uitzonderlijk kan worden bestempeld. De duinen vormen een gunstig leefgebied voor verschillende soor ten planten en dieren. Zo leven er in het gebied niet alleen reeën, maar komt er ook een flinke popu latie damherten voor. Nationaal Landschap Walcheren gaf de Stichting het Zeeuwse Land schap door middel van een subsi die de mogelijkheid om de route met de kijkbuizen aan te leggen. Wandelaars die na het afleggen van de route meer willen weten over het aardkundige gebied, kun nen terecht bij het informatiecen trum bij de ingang van het gebied aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. Hier is tevens voor één euro een toegangsbewijs te verkrijgen. Q www.hetzeeuwselandschap.nl door Susanne Coppoolse vlissingen - Niet alleen mensen lo pen wel eens te puffen van de hit te. Ook dieren kunnen last hebben van de warmte. Dierenbescher ming Zeeland roept baasjes daar om op om tijdens warme dagen extra goed voor de dieren te zor gen. Voor alle dieren geldt dat zij genoeg water en schaduw moeten hebben. Het lijkt zo vanzelfspre kend, maar toch blijken dierenbe- zitters uit onwetenheid nog al eens in de fout te gaan. Voor landbouwdieren is het bij voorbeeld belangrijk dat zij zelf de schaduw op kunnen zoeken. Ook moeten zij dagelijks over vers drinkwater kunnen beschikken. Konijnen kunnen beter tegen de kou dan tegen de warmte. Een temperatuur van boven de 25 gra den Celsius is vaak al te warm voor hen. Het is dan ook zaak om ervoor te zorgen dat hun hok niet in de volle zon staat, maar bijvoor beeld op een koele plek in huis. Hondenbezitters doen er goed aan om de dieren niet in een warme auto te vervoeren. Honden kun nen als gevolg van oververhitting snel sterven. Tijdens het uitlaten is het raadzaam om een gebied met veel schaduw of gras op te zoeken. Honden raken normaal gesproken namelijk hun warmte kwijt via de voetzolen, maar warm asfalt ver hindert dat. Katten zoeken vaak uit zichzelf een koel plekje op in huis of in de tuin. Belangrijk is dat zij daar dan wel kunnen komen. Voor advies of vragen over de ver zorging van dieren tijdens warm weer kan contact opgenomen wor den met Dierenbescherming Zee land op 0118-490572 of met de die renambulance (buiten kantoortij den) op 0900-7673437. De informa tiefolder 'Dieren in de hitte' is te downloaden op de website van Dierenbescherming Zeeland. Q www.zeeland.dierenbescherming.nl. archieffoto Ruben Oreel VOORUIT DINSDAG 7 JULI Oostkapelle Roofvogelshow. Terra Maris. 16.30 tot 17.30 uur en 19.00 tot 20.00 uur. V1 Brouwersdam Rondrit met de Boemeltrein Elke dinsdag en zondag van 11.00 - 16.00 uur. Veere Stadswandeling door Veere met Anna van Borselen. Iedere dinsdag van 13.30 tot 15.00 uur. Vertrekpunt VW kantoor in de Oudestraat bij de Grote Kerk. Zoutelande Toeristenmarkt Elke dinsdag in juli en augustus 'van 12.00 tot 21.00 uur. Yerseke Zomeravondconcert Mozart terras brasserie Het Kaaigat, 19.00 - 21.00 uur WOENSDAG 8 JULI Breskens Dolle Woensdag. Een zomer lang elke woensdag feest op en om het Spuiplein. Goes Antiek 8c Curiosamarkt op de Gro te Markt, van 10:00-17:00 uur. Noord-Beveland Ontdek de historie en natuur van Noord-Beveland via gegidste fiets routes langs landschappelijke ver- halenborden. Tot en met 26 augustus elke woens dag van 11.00 tot en met 19.00 uur. Aanmelden tot een dag van te vo ren bij de VW. Meer informatie op www.verhaleninhetland.nl. 16.15, 1915 en 22.00 uur; Transfor mers 2: 13.45, 17-00 en 20.30 uur; Angels 8c Demons: 16,00,19.00 en 21.45 uur. Chéri: 14.00 uur; Drag me to Hell: 22.00 uur; Hangover: 14.00, 16.15, 19.15 en 22.00 uur. Ice Age 3 (ov): 14.00,16.30,19.15 en archieffoto Dirkjan Gjeltema 22.00 uur; Ice Age 3 (nl): 14.00 en 16.15 uur; Night at the Museum 2: 13.45 en 19.15 uur; Sneak: 22.00 uur. Zierikzee FiZi, is'gesloten in verband met va kantie Roofvogelshow Oostkapelle, 2003. Boekenmarkt Middelburg, 2003, door Mieke van der Jagt Mag dat zomaar? De wande laars langs de Oostweg bij Wissenkerke lopen niet eens op de weg of in de berm. Ze zijn de dam overgestoken en scharrelen langs de velden, met grote bossen bloemen in de hand. Die zijn ze duidelijk niet in de bloemenwinkel wezen kopen, want rond hun voeten prijkt een kleurige bloemenzee. Maar het is dik in orde. Bij een van de Noord-Bevelandse minicampings hebben ze voor een tientje een plukbon aangeschaft. Daarmee mo gen ze een paar keer per jaar in de akkerranden bloemen plukken. Telkens zal het boeket er anders uitzien, want de akkerranden ver anderen met het seizoen mee. De Noord-Bevelandse plukbon is een initiatief van Akkerleven, de club van boeren en andere natuur liefhebbers die op het eiland na tuur, landbouw en recreatie elkaar wil doen versterken. Voor een boer zijn de randen van de akker het minst interessant. Aan twee tegenovergestelde kan ten moeten ploegen en andere landbouwmachines draaien, zodat het gewas daar altijd schade op loopt. Bovendien mogen boeren nooit te dicht bij de sloot mest en gewasbeschermingsmiddelen toe passen. Alles wat dicht bij de sloot op de grond komt, kan bij een beetje regenbui gemakkelijk in het oppervlaktewater spoelen. Dat is slecht voor het milieu. Bovendien is een boer het liefst zo zuinig mo gelijk met die kostbare middelen. Met het inzaaien van eenjarige of tweejarige planten gebruikt de boer dus een minder productief deel van zijn grond om het land schap flink op te fleuren. Intussen wemelt het in de bloeiende akker randen van de insecten, waar vo gels dan weer hun voordeel mee doen. Patrijzen kunnen er schui len, roofvogels pikken er af en toe een muisje mee en ook de imker is met de akkerranden gebaat. Ie dereen blij, maar de recreant nog het meest. Want die heeft er, be halve een stel mooie boeketten voor een tientje, een heleboel wan delpaden bij gekregen. Bij de mini- campings op Noord-Beveland wor den niet alleen de plukbonnen ver kocht, maar ook een kaartje van de verschillende wandelingen die langs de akkerranden voeren. - Boeren op Noord-Beveland zaaien planten in hun akkerranden, zoals hier langs de Oostweg bij Wissenkerke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81