Wat leuk dat u in Vesting voor vijftienhonderd Romeinen Zeeuws Verleden Maandag 6 juli 2009 Veel toeristen zochten dit weekeinde verkoeling op Zeeuwse stranden, zoals bij de Brouwersdam. door Jeffrey Kutterink Gelukkig, u bent er. Het had maar weinig ge scheeld. Want als Mar- jon de Hond (weet u dat ze van Tholen komt?) u had verteld dat de zon niet zou gaan schijnen, had u nu waarschijnlijk niet de PZC Zomerkrant zitten le zen. Was u dan toch naar Turkije, Spanje of misschien wel een Caraï- bisch eiland gevlogen? De Zeeuwse campings, hotels en bungalowparken zijn in elk geval blij met u. Ook al bent u nu al met velen, de grote drukte begint pas echt komend weekend. „Vanaf dan tot de eerste week van augustus zit ten alle huisjes vol", vertelt Carla Schönknecht van de stichting mar keting en promotie Zeeland. „Dat geldt ook voor campings. In hotels en pensions is nog wel plek, maar als het weer goed blijft, zijn ook die snel bezet." De weersvoorspellingen zijn tegen woordig belangrijker dan het weer zelf, weet Schönknecht. „Zijn de weersvooruitzichten op zondaga vond goed, dan wordt het maan dag druk met boekingen. Mensen komen echt voor het mooie weer." Wij geven u geen ongelijk. Maar omdat u let op wat het weer gaat doen, boekt u ook veel later. „Steeds later. En gasten blijven te genwoordig ook korter. Steeds kor ter. Zelfs in het hoogseizoen. Vroe ger was het gebruikelijk dat men sen drie weken vakantie vierden in Zeeland. Maar tegenwoordig zijn we al blij als mensen een mid week of hele week boeken. Dat be tekent dat er ook meer toeristen naar Zeeland moeten komen om dezelfde dekkingsgraad op cam pings, bungalowparken en hotels te houden", zegt Schönknecht. U boekt niet alleen later en blijft minder lang, maar komt ook aan wanneer het u het beste uitkomt. Terecht natuurlijk. Maar dat is in Zeeland wel eens anders geweest. Vrijdag en zaterdag waren tot nu toe altijd de vaste Wisseldagen. Schönknecht: „Als mensen min der lang blijven, is het logisch dat ze ook op andere dagen aankomen en vertrekken." Eerlijk is eerlijk. Dat vinden wij Zeeuwen ook wel prettig. Niet al leen voor onszelf, maar juist ook voor u. Want als u allemaal tege lijk deze mooie provincie induikt, kunt u wel eens vast komen te staan. Files? In Zeeland? Toegege ven, het is zeldzaam. Applaus voor u zelf, want juist door gespreid te komen, maakt u uw verblijf nog prettiger. Al gemerkt dat uw cam pingbaas of huisjeseige naar in een goede bui is? Niet alleen nu is het heerlijk weer. Dat was het de afge lopen maanden ook geregeld. En, niet onbelangrijk, vielen Pasen en Pinksteren gunstig. „Ondernemers hebben een goed voorseizoen ge had", weet Margot Tempelman van het Kenniscentrum kusttoeris me in Vlissingen. „En door de cri sis kiezen mensen eerder om in ei gen land op vakantie te gaan." Nee, we gaan u niet vermoeien met uw baan. Daar kickt u nu juist van af Vooral vasthouden dat ge voel. Maar Zeeuwse ondernemers komt het niet slecht uit. Velen van u - nee, natuurlijk niet u, maar uw buurman - lieten Zeeland de afge lopen jaren links liggen en pakten het vliegtuig. Balen dat we hier de den! Echt, we zijn nu blij met u, maar ondernemers weten ook dat ze niet achterover kunnen leunen. „Het blijft noodzakelijk dat toeris tische bedrijven vernieuwen", zegt door Thomas Kleinveld Zeeland heeft een lange ge schiedenis. De eerste spo ren van leven stammen uit de Midden-Bronstijd (1800-1100 vC). In 1999 betoogde de econoom Wilkens zelfs dat de Trojaanse oor log in Zeeland plaatsvond. De dich ter Homerus zou uit het huidige Sint Joostland komen. Voor een zoektocht door de Zeeuwse geschiedenis kunt u be ter beginnen bij de Romeinse be zetting. Tussen 57 en 52 vC vero vert Julius Ceasar Gallië, en lijft Zeeland in bij de provincie Germa- nia Inferior. In Aardenburg bou wen de Romeinen een castellum, een ommuurde vestiging met een bezetting van 1500 man. De funda menten zijn nog steeds te bezichti gen en vormen het oudste nog be staande bouwwerk in Zeeland. Ten tijde van Ceasar wordt Zee land bewoond door de Menapiërs, die toen al bekend stonden om hun maritieme producten, zoals zout en vis. Er is een actieve han del tussen Britannië, Zeeland en de rest van het Romeinse rijk. Han delaren worden beschermd door de inheemse godin Nehalennia. Zij geeft haar bescherming echter niet zomaar: voor wat hoort wat. Romeinse koopvaardij schepen of feren daarom bij een behouden te rugkeer vaak een steen als dank. Op de steen zetten zij hun naam en bevestigen ze de hulp van de godin. Deze altaren zijn voor het eerst gevonden in Domburg in de 17e eeuw. Ondertussen zijn er al meer dan 300 gevonden. Ook bleek in de omgeving van Colijns- plaat een tempel te staan die aan Nehalennia gewijd was. In 2004 is een replica van deze tempel gebouwd bij de haven van Colijnsplaat. Deze kunt U bezoe ken op'vrijdag 7 en zaterdag 8 au gustus tijdens de Colijnplaatse Da gen. Ook de offerstenen en andere archeologische vondsten zijn te be kijken. In het Zeeuws Museum kunt is tot 13 september de ten toonstelling Rome in Zeeland. De Romeinse bezetting van Zee land eindigt in de derde eeuw. Het castellum bij Aardenburg wordt veroverd Germanen. Kort daarna zet een stijgende zeespiegel alle Ro meinse kustplaatsen onder water. De tweede aflevering in deze serie verschijnt volgende week maandag. Het castellum in Aardenburg is het oudste nog bestaande bouwwerk in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78