genoemd in dopingschandaal De nieuwe Armstrong kan genieten Madone Bolletjestrui Maandag 6 juli 2009 23 start van de openingstijdrit in Monaco. De Rus stelde teleur en wordt weer genoemd in een Weens dopingschandaal. foto Koen van Weel/ANP Amerikaan viert zijn rentree in de Tour met een tiende plek. Met een tiende plek in de tijdrit vier de Lance Armstrong zaterdag in Mo naco zijn rentree in de Tour. Teleurge steld was de zevenvoudige Tourwin naar allerminst. door Patrick Delait MONACO - Zaterdagmiddag, 16.55 uur. Cameraploegen vechten voor de bus van Astana een kleine veld slag uit om een beeld te kunnen schieten van Lance Armstrong. Er wordt geduwd en gescholden. Min stens tien microfoonhengels wap peren in de lucht boven de body guards die de meute op afstand proberen te houden. Niemand die geïnteresseerd is in wereldkampioen Alessandro Bal- lan, die zich tien meter verderop voorbeidt op zijn tijdrit. Alles draait vandaag om de rentree van de zevenvoudige Tourwinnaar, die ■een half uur eerder de tot dan toe snelste tijd heeft gereden in de 15,5 kilometer lange tijdrit. Nadat hij tien minuten heeft los gereden en een douche heeft geno men, komt Armstrong naar bui ten. Hij weet dan nog niet dat hij uiteindelijk als tiende zal eindigen op veertig seconden van winnaar Fabian Cancellara. Getooid in een wit shirt van zijn kankerfonds Li- vestrong en een zwarte short be antwoordt Armstrong de vragen die op hem worden afgevuurd. Wat meteen opvalt: de nieuwe Lance is anders dan de vorige. De strakke blik heeft plaatsgemaakt voor een glimlach. De koude oor log is niet langer het handelsmerk van L.A. Armstrong voelt dan ook nauwe lijks druk bij zijn terugkeer in de Tour. „Ik had niet verwacht dat ik hier zou winnen. Ik ben vooral blij dat ik terug ben in de Tour. Ik heb genoten van het publiek. De Fransen reageerden geweldig", zegt Armstrong. Elk woord dat hij uitspreekt, wordt in hoofdletters genoteerd. Dit tot grote tevreden heid van UCI-baas Pat McQuaid. „Hebben jullie gezien hoe Armst rong wordt bejubeld? lournalisten uit heel de wereld zijn speciaal voor hem naar hier gekomen. Dit is alleen maar goed voor de wieler sport", jubelt McQuaid na de tijdrit. Dat de 37-jarige Amerikaan het strakke keurslijf van weleer heeft afgeworpen, blijkt al als hij om 15.35 uur op de rollen stapt om warm te rijden. Armstrong is ge concentreerd, maar tegelijkertijd zo ontspannen dat hij zich op de fiets laat interviewen door Frankie Andreu. De voormalige ploegmaat van Armstrong bij US Postal maakt opnames voor de Ameri kaanse televisiezender Versus. Een bevriende fotografe sluipt dan al een kwartier rond de fiets van Armstrong om hem vanuit alle hoeken te fotograferen. Perfectio nisme, het adagium van de oude Armstrong, heeft duidelijk een an dere betekenis gekregen. Met team manager Johan Bruyneel be spreekt hij nog enkele details over het parcours en ook Astana- woordvoerdër Philippe Maertens kan ongestoord langskomen voor een praatje. Zelfs voor zijn ploegge noten heeft Armstrong alle tijd. Voordat hij om 15.53 met een van zweet doordrenkt shirt weer de koelte van de bus opzoekt, geeft Armstrong nog enkele tips aan Le vi Leipheimer. Ploegleider Dirk Demol kijkt met een 'big smile' toe hoe de twee en kele wetenswaardigheden uitwisse len. „Na de Giro heeft Lance een maand op hoogte getraind in Colo rado. Hij heeft daar keihard ge werkt en veel progressie gemaakt", steekt Demol zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Dat geldt evenmin voor een fan die Armstrong bij de bus van Asta na een hart onder de riem komt steken: 'Lance, you're still the num ber one'. De komende drie weken zal blijken of deze fan gelijk krijgt. door Mart Smeets De berg ligt zo'n twaalf kilometer ten noorden van het dorpje Peille, op een hoogte van 925 meter en heet de Madone. Lance Armstrong noemde het ooit zijn 'thuisberg' en dat klinkt gek voor een man die uit het heuvelland van Austin komt. Toch vindt The King dat de berg Madone 'zijn' berg is. Het was, toen hij nog jong en onbedorven was, inderdaad zijn trainingsterrein. Armstrong had een huis gehuurd in de buurt van Nice. Dat was voor een Ameri kaan al heel wat, maar niemand in Frankrijk wist toen wie die vreem de mafkees was. Hij kwam uit de USA, hij sprak krom en klein Frans, hij was jong en reed op de fiets, dat was zo'n beetje alles wat men wist. Hij had een mooie vrien din, een Nederlandse en de twee leefden hun leven in het 'laissez fai- re-laissez aller'-bestaan van de Cöte d'Azur. Iedere dag reed die Amerikaan de Madone op, soms meerdere malen. Dat was zelftuch- tiging, but 'no guts no glory'. Er is een fietsenbouwer op deze wereld, ene Tyler Pilger, die in dienst bij het fietsenmerk Trek werkt en die man heeft zojuist de nieuwe fiets 'Madone' ontworpen. Pilger bedacht en tekende de fiets in Waterloo, een klein stadje in Wisconsin. Armstrong wilde een nieuw stalen ros, eentje die lichter was dan ooit, die alle mooie, mo derne trekjes kende die fietsprofes- soren konden bedenken en voila, daar kwam de 'Madone'. De fiets is van carbon, heeft een asymmetrische vork en weegt 5.9 kilo. Dat is minder dan wat wette lijk toegestaan is, maar er wordt zes ons aan gewicht bijgeduwd in de wielen. Het versnellingsappa raat werkt elektronisch, alleen de remmen worden via kabels geleid. De fiets ziet er prachtig uit, heeft zelfs iets kwetsbaars als je 'ernaar kijkt (zo broos, lijkt het) en kost 7499 euro, zonder BTW. De fiets werd drie dagen geleden 'gedoopt' in een leuk, klein restau rantje in Peille. Hijzelf had deze ge legenheid aanbevolen bij de PR-mensen van zijn fietsenfabriek. Sterker: hij stond erop dat het daar gebeurde. Dat heet: hang naar het vertrouwde om iets nieuws te in troduceren. Gevoel voor verhoudin gen heeft hij nog steeds. BRIGNOLES - De Fin Jussi Veikka- nen mag vandaag in de derde etap pe van de Ronde van Frankrijk in de bolletjestrui starten. De renner van Franchise des Jeux kwam giste ren in de tweede rit op drie van de vier beklimmingen als eerste bo ven. Hij nam het tricot over van Al berto Contador. De Spanjaard van Astana mocht de trui aantrekken na de eerste etappe van zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61