Lange vlucht levert Mentsjov wordt weer Clement iets op Fabian Cancellara klimt ook uit zijn eigen dal 22 I Maandag 6 juli 2009 Strijdlustigste renner ziet Mark Cavendish naar zege sprinten. door Ad Pertijs BRIGNOLES - Als kleine jongen „en ook wel als grote jongen" keek Stef Clement het liefst naar de huldi gingen op het Tour-podium. „Ik was toen nog niet zo met wielren nen bezig en de etappe zelf boeide me minder." Geamuseerd stelde hij vast dat het gisteren niet anders was geweest. De 26-jarige Rabobankrenner vond zichzelf terug in een onge wenste, lange, mislukte ontsnap ping, maar op het einde mocht hij de prijs van de 'strijdlustigste ren ner' komen ophalen. „Mijn eerste podiumplek in de Tour. Het mooi ste van de dag is dan ook dat ik er dat nog aan overgehouden heb." Hoe kom je in zo'n vlucht ver zeild? „We hadden afgesproken dat er altijd iemand van ons mee moest zitten in een ontsnapping van een grote groep." Vlak voor de top van de Turbie gingen er zeven. Clement sprong mee. „Kon ik het weten dat er al snel weer vier wer den afgereden." En zo moest hij met drie vluchtmakkers verder: de Fransen Auge en Dessel en de Fin Veikkanen. Er moesten toen nog 180 kilometers gereden worden. De voorsprong groeide tot boven de vijf minuten. „Even dacht ik dat we het gingen redden, maar toen zakte de voorsprong snel", keek Clement terug. De ploegen van de sprinters grepen de vier op tien kilometer voor de streep in de kraag en Mark Cavendish spurtte naar zijn eerste zege alweer in de ze Tour. Voor Stef Clement was de 'po diumplek' uiteindelijk een zalvend gegeven. „De ploeg is in beeld ge weest en ik heb mijn slechte ge voel van zaterdag een beetje kun nen wegpoetsen. Van de tijdrit had ik me immers meer voorge steld." Een dag later was hij blij verrast. „Als je met twee Fransen en een renner uit een Franse ploeg voorop rijdt, verwacht je niet dat jij de prijs voor de strijdlustigste renner krijgt", weet ook Clement. De Prix de Combatif du Jour is doorgaans een uiterst chauvinis tisch Frans gebeuren. „Het is leuk om dit een keer mee te maken", zei hij na zijn podiumdebuut. „Op de televisie haalde de huldiging van de strijdlustigste renner de uit zending nooit. Nu weet ik ook weer hoe die is." Stef Clement Zwitser (28) laat met zege in tijdrit moeilijke periode achter zich. door Ad Pertijs MONACO - Fabian Cancellara was jaren achtereen een unieke hardrij der. Spartacus werd zijn bijnaam omdat niemand als hij via de peda len zoveel kracht naar het wegdek kon sturen. De man die zaterdag vanuit de For- mule-i-tunnel ongenadig hard naar de zege in de openingstijdrit van de Tour de France kwam gere den, is inmiddels echter meer dan zomaar een specialist van de vlak ke grond. De 28-jarige Zwitser is ook een aardige klimmer gewor den. Met korte hellingen had hij sowieso nooit een probleem en vo rig jaar leidde hij met een vroege aanval in de Pyreneeën de uitein delijke Tourzege van zijn ploeg maat Sastre in. Dit voorjaar stond Cancellara voor zijn grootste berg ooit: de klim uit het dal waarin hij door ziektes en een val terecht was .gekomen. „Na drie jaar van grote successen was dit iets totaal nieuw voor mij", zei Cancellara zaterdag met de gele trui om de schouders. „En nu ben ik vooral trots dat ik zo sterk uit dat dal ben gekomen", voegde hij er aan toe. Het voorjaar was een aaneenscha keling van teleurstellingen ge weest. Afgestapt in Tirreno-Adriati- co, niet gestart in Milaan-San Re- mo, zwak in de Ronde van Vlaan deren. „Op een gegeven moment heb ik besloten om een koerspau- ze in te lassen." Hij begon van voor af aan. „Eerst kilometers ma ken in de Giro en daarna de Ron de van Zwitserland. Ik had niet ge dacht dat ik daarin alweer zo sterk zou zijn." Nu was de Tour de Suis se iets lichter gemaakt dan anders om volksheld Cancellara niet bij voorbaat kansloos te maken, maar de man uit Bern redde het ook in de bergen wel degelijk op eigen kracht. De eindzege was een eerste opsteker, de nationale titel een vol gende. „Toch was ik vandaag geen grote favoriet, alleen een naam op de deelnemerslijst." Omdat de tijdrit voerde over een vreselijke helling, die direct na de start al op doemde. „Bij het Casino hoorde ik echter van Bjarne Riis (teambaas Saxo) al dat ik sterk vertrokken was." Cancellara was vertrokken voor zijn derde proloogzege. „Ik zou de gele trui nu graag iets meer dan een week wil behouden", zegt de Zwitser. Een kwestie van flink gas geven in de ploegentijdrit en niet opkijken tegen de Pyreneeën. O zie ook www.pzc.nl/tourdefrance Rus rijdt belabberde tijdrit en bezorgt zijn ploeg kopzorgen. door Ad Pertijs BRIGNOLES - Vol verwachting kwam Rabobank met zijn Russi sche kopman Denis Mentsjov naar de Tourstart in Monaco. Met een unheimisch gevoel liet het team het mondaine prinsdom gisteren vervolgens achter zich, De Rus verprutste zijn openings tijdrit (en is op slag topfavoriet af) en vervolgens dook in de Franse pers de suggestie op dat Mentsjov wellicht worstelt met het feit dat hij onlangs in Wenen als getuige is gehoord in de geruchtmakende do- pingaffaire rond de firma Human- plast. De Rus zelf bleef nog het meest laconiek onder alles. Haast schouderophalend stapte hij over de slechte tijdrit heen. „Het is logisch dat het is gebeurd. Ik heb na de Giro meer dan een maand geen competitie meer ge had. Dan duurt het even voor je het ritme weer te pakken hebt." Een verlies van meer dan een mi nuut op de concurrenten voor de eindzege en ingehaald worden door winnaar Cancellara is echter een anders iets. „Ik had gerekend op minder, ja. Dertig seconden of zo." Ploegleider Erik Breukink erkende dat de ploeg en hij getroffen zijn door een mokerslag. „Je zag ge woon dat Denis de grote versnel ling niet rond kon krijgen en dan verlies je veel tijd." Had de ploegleiding dit probleem niet kunnen zien aankomen? „Hij heeft specifieke trainingen afge werkt. Dat moest genoeg zijn. Vo rig jaar combineerden we de Giro en Tour net zo en was er geen en kel probleem." Mentsjov: „Toen begon de Tour niet met een tijdrit. Dat is het gro te verschil." Het riep de vraag op hoe eerlijk Mentsjov vooraf is geweest tegen de leiding van de ploeg. Hij liet steeds weten dat hij zich goed en zelfverzekerd voelde. Breukink: „Hij is ook in orde, maar niemand had rekening gehouden met dit." Breukink wist zich al helemaal geen raad met de vragen over We nen. „Ik zie het niet als een risico." Maar ook hier is het de vraag hoe zeker Rabobank van zijn zaak mag zijn. De betrapte Bernhard Kohl heeft bij zijn verhoor namen van andere renners genoemd. Rabobank kreeg het verzoek of en kele van zijn renners vrijwillig wil den komen getuigen in de Oosten rijkse hoofdstad. Mentsjov was een van hen en - naar nu blijkt - is hij twee weken geleden naar We nen gevlogen. Breukink wil er niets over kwijt. „Dat is tussen De- nis en mij." Volgens woordvoerder Luuc Eisen- ga is er geen gevaar voor een twee de Rasmussen-drama. De Deen' moest in 2007 als leider de Tour verlaten vanwege de leugens over zijn 'verblijfsinformatie'. Later bleek dat Rabobank wist van de daardoor gemiste dopingcontroles, maar desondanks liet het Rasmus- sen starten in de bewuste Tour. Daarmee kwam ook het voortbe staan van de ploeg in gevaar. Spon sor Rabobank heeft gezegd dat een volgende gelijkaardige affaire het einde van de ploeg betekent. Eisenga: „We hebben deze situatie eerder meegemaakt en zijn na het verzoek daarom zelf op zoek ge gaan naar informatie. Als je vervol gens gaat twijfelen, moet je acte ren." Dat laatste is volgens hem niet het geval en daarom is Rabobank ge woon met Mentsjov naar de Tour gekomen. De Oostenrijkse justitie doet lopende het onderzoek geen enkele mededeling. Toch meent Ei senga dat uit alles wat hij tot dus verre vernomen heeft „er geen en kel element is dat op een eventue le betrokkenheid duidt." Denis Mentsjov maakt zich op voor de Belg Van de Walle is eerste uitvaller in Tour MARSEILLE - Jurgen Van de Walle is de eerste uitvaller in de Ronde van Frankrijk. De Belgische renner van Quick-Step brak gisteren zijn sleutelbeen. Van de Walle liep bo vendien een klaplong op. Hij kwam in de tweede etappe al na ongeveer veertig kilometer ten val. Na kortstondig onderzoek pakte hij toch weer zijn fiets. Van de Walle reed de etappe uit en finish te nog wel gewoon in het peloton. Greipel wint eerste etappe in Oostenrijk DORNBIRN - André Greipel heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. De Duitse wielrenner van Team Columbia versloeg in Dornbirn na 141,9 kilometer de Australische Raborenner Graeme Brown in de massasprint. Manuel Belletti uit Italië eindigde op de derde plaats. Greipel bracht zijn totaal dit sei zoen op elf overwinningen. Hij is ook meteen de eerste leider. Aboutaieb leert van bezoek aan Monaco MONACO - Burgemeester Ahmed Aboutaieb was in Monaco aan dachtig toeschouwer bij de start van de Ronde van Frankrijk. Vol gend jaar organiseert zijn stad Rot terdam het Grand Départ. Een dag later voert de etappe door Zee land. Aboutaieb leerde van zijn be zoek. „Ik zie nergens dranghekken langs het water. Ik denk dat bij ons de veiligheid toch wat scherper in het oog wordt gehouden." Neben wint tijdrit in Giro voor vrouwen SANTA MARIA A MONTE - Amber Ne ben heeft gisteren de tweede etap pe in de Ronde van Italië voor vrouwen gewonnen. De Ameri kaanse wielrenster bleef in de inid- viduele tijdrit over 13,5 kilometer haar landgenote Kristin Armst rong voor. Neben veroverde daar mee ook de leiderstrui. Loes Gun- newijk was de beste Nederlandse. Ze finishte als zeventiende, net voor Chantal Beltman. Ten Dam verlengt zijn contract bij Rabobank MONACO - Laurens ten Dam rijdt ook de komende twee seizoenen voor de Rabobank. De 28-jarige wielrenner heeft met directeur Harold Knebel overeenstemming bereikt over verlenging van zijn contract Ten Dam had ook aanbie dingen van andere ploegen op zak. Naast Ten Dam verlengde ook Pie- ter Weening zijn contract bij de Nederlandse formatie. Hij tekende voor één seizoen bij. Bouygues stopt eind 2010 met sponsoring BRIGNOLES - Bouygues Telecom stopt eind 2010 met de sponsoring van de gelijknamige wielerploeg. „Dan hebben we er zes jaar opzit ten in het wielrennen, dat is een lange tijd. We stoppen, maar gaan wel kijken of we voor volgend sei zoen een co-sponsor kunnen vin den", zei Thibaut Chatelard, direc teur sponsoring. Bouygues won in de persoon van Pierrick Fedrigo in 2006 een etappe in de Tour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60