PZC Roger Federer breekt alle records 22 en 23 21 28 en 29 - Denis Mentsjov stelt teleur en dompelt Rabobank in zorgen Maandag 6 juli 2009 Rawidjan en Eryürük genieten van duels in het shirt van Oranje Tip? sport@pzc.nl !j Roger Federer lijkt wel in trance, als hij de beker kust nadat hij Wimledon voor de zesde keer heeft gewonnen. foto Gerry Penny/EPA Zwitser is na winnen van Wimbledon beste tennisser aller tijden. door Edward Swier LONDEN - Roger Federer is; de cij fers bevestigen het nu ook, de bes te tennisser aller tijden. Met zijn vijftiende Grand Slamtitel, giste ren behaald na een historisch ge vecht met Andy Roddick, passeert de 27-jarige Zwitser de Amerikaan Pete Sampras. „Sorry Pete, ik heb het gepro beerd", stamelde Andy Roddick, een snik in zijn stem hoorbaar, na een epische voorstelling op het centre court van Wimbledon. Sam pras heeft zich sinds zijn tennis- pensioen volledig uit het openbare leven teruggetrokken, maar wilde met eigen ogen zien hoe Roger Fe derer hem, met een vijftiende Grand Slamtitel, uit de boeken wis te. De Amerikaan knikte vanuit de Royal Box begripvol naar zijn land genoot. Sampras had dankzij de bewonde renswaardige strijdlust én toch iet wat onvermoede tennisintelligen- tie van Roddick in ieder geval nog wat langer dan gedacht van zijn re cord kunnen genieten. Na vier sets waarin er nauwelijks verschil tussen de twee zat, en Fe derer zich per saldo de gelukkigste mocht noemen, werd het 16-14 in de vijfde set vopr de Zwitser. De finale duurde liefst 77 games, nog nooit vertoond in de roem ruchte geschiedenis van de vier Grand Slamtoernooien. Federer had in 4 uur en 16 minuten, zes breekpunten onbenut gelaten, de zevende pakte hij wel en besliste daarmee de eindstrijd: 5-7, 7-6, 7-6, 3-6,16-14. In de tiebreak van de tweede set liet Roddick nota bene vier setpun- ten onbenut. Federer besefte dat ook maar al te goed toen hij op een nog nazinderend centre court zijn winnaarsspeech mocht uit spreken. „De gelukkigste heeft van daag gewonnen. Het was crazy. Maar dit scenario paste wat mij be treft wel precies in het jaar 2009, waarin alles een beetje anders gaat dan anders", aldus Federer, die ook weer nummer één van de we reld is. „Al komt dat natuurlijk ook doordat Rafael Nadal hier zijn titel niet kon verdedigen." Federer, in januari diep getroffen door zijn nederlaag tegen Nadal in Melbourne, had na de Australian Open niet kunnen denken twee Grand Slamtoernooien later Pete Sampras al te passeren. Maar het onwaarschijnlijke gebeurde. Fede rer won voor het eerst in zijn car rière Roland Garros. Het had voor hem niet mooier ge kund. Hij kwam ermee op gelijke hoogte met Sampras én had nu al- levier de grote toernooien op zak. Een maand later stond hij ook op Wimbledon met de beker in zijn handen. Een nieuw trainingsjack om de schouder, met een subtiel, gouden '15' op de rug gestikt. „Na Roland Garros had ik de rust waar ik naar zocht. Het heeft be vrijdend gewerkt. Ik kan meer dan ooit van alle dingen genieten. Ik word vader, heb nu het record en hoef niet meer tegen tegenstan ders én de geschiedenisboeken te knokken, het leven kan haast niet mooier zijn dan dit." Een schouderklopje van Sampras kon er ook nog wel bij. Sampras noemde zijn opvolger „een icoon, een echte kampioen. Roger is een legende en blijft toch bescheiden. Daar houd ik van. Mensen die er hard voor werken, krijgen wat ze verdienen." De Amerikaan zal al licht gedacht hebben dat Federer - die gisteren zijn zesde Wimbledon- titel won - het klusje in drie, mis schien vier sets, zou klaren. Immers, van de twintig voorgaan de ontmoetingen had Roddick er liefst achttien verloren. Maar zoals de ultrafitte Roddick, met hulp van coach Larry Stefanki, erin slaagde een winnend strijdplan te bedenken voor de halve finale te gen 'de Britse favoriet Andy Mur ray, kreeg hij het ook voor elkaar Federer uit balans te brengen. De Zwitser was lang niet zo vin dingrijk als anders, sloeg ook een groot aantal unforced errors'. Zijn service liep echter wel. Federer pro duceerde liefst vijftig" aces. Omdat ook Roddick een sterke opslag heeft, zat er nauwelijks licht tus sen .de twee. Federer: „Ik dacht even dat er nooit een eind aan de ze wedstrijd zou komen." pagina 25: Serena vermorzelt haar zus Haarhuis en Eltingh winnen veteranentoernooi Was de inbreng van Nederlandse tennissers in het hoofdtoernooi op Wimbledon nihil, in het bijprogramma was er op de laatste dag van het tennisevenement wel Nederlands succes te noteren. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh wonnen het invitatietoernooi voor 35-plussers. In de finale klopten de oud-Wimbledonwinnaars het Ameri kaanse koppel Donald Johnson/Jared Palmer met 7-6, 6-4. In het toernooi voor rolstoeltennissers was de winst voor Esther Ver geer en Korie Homan. Het Nederlandse tweetal klopte de Austra- lisch-Britse combinatie Daniela di Toro/Lucy Shuker met 6-1, 6-3. Robin Ammerlaan verloor, ook in het rolstoeltoernooi, met zijn Japanse dubbelpartner Shingo Kunieda, van het Franse tweetal Stephane Houdet/Michael Jeremiasz: 1-6, 6-4, 7-3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59