weer op nul' Sjacco Matthijs pakt nationale titel van 'wilde' bond Waod in Schoondijke Gino Roctus maakt zijn plaatsing waar Vitesse doet mee aan voetvoliey in Renesse z Maandag 6 juli 2009 127 NK scootersprint in Kloosterzande is een groot succes. door Peter van Kouteren KLOOSTERZANDE - De spanning is te snijden als rond de klok van vijf uur de finalisten van de derde wed strijd om het NK scootersprint zich opstellen voor beslissende ra ces. Donkere wolken pakken zich samen boven Kloosterzande en daar zit niemand op te wachten. Een fikse regenbui zou in het slechtste geval spelbreker kunnen zijn, omdat de finales in verband met de veiligheid van de coureurs zouden kunnen worden afgebla zen. Bas Kuzee uit Ritthem heeft zich net niet bij de besten kunnen scharen. Middelburger Maarten Da- vidse (21), die in de klasse 'Scooter 70' met zeven concurrenten als vierde tot de finale is doorgedron gen, ambieert een podiumplaats. „Het is de hele dag droog ge weest", vertelt hij. „In mijn eerste run heb ik meteen mijn snelste tijd gereden. Daar heb ik lange tijd tweede mee gestaan. In mijn laat ste runs heb ik heel veel proble men gehad. Met wheeley's en een wielspin. Zelfs toen het droog was." Davidse, die de rijders vertegen woordigt in het contact met de bond, is in de loop van de middag door twee nog snellere coureurs iets achteruitgeworpen. „Je kunt in de kwalificaties zo veel mogelijk keer proberen je tijd te verbeteren. Maar in de finale begint iedereen weer op nul", weet hij. „De beste acht van elke klasse gaan door naar de finale. Daarin gaan de snel ste vier door. Uiteindelijk nemen de snelste twee het tegen elkaar op." Op dé Hulsterseweg, op een bedrij venterrein aan de rand van Kloos terzande, moet het op een stuk as falt van 150 meter allemaal gebeu ren. De geur van verbrand rubber en het geluid van brullende moto ren heeft de hele dag gedomi neerd, maar volgens Peter Ferket niet tot klachten geleid. Ferket is voorzitter van de Molenstraatfees ten en is erin geslaagd het evene ment voor de tweede keer naar Kloosterzande te halen. „We heb ben het afgesnoept van Vlissingen en Goes", laat hij blij weten. „De bond is bij ons als laatste ko men kijken en vond de omstandig heden ideaal. De communicatie met de gemeente en bedrijven is prima geweest. Er zijn 25 rijders uit Groningen, Friesland en Dren te, die vrijdagavond hun tent op een terrein van de scouting heb ben opgeslagen. Een tijdelijke cam ping, met een sanitairblok. Ook dat is geen probleem geweest." Maar liefst 136 piloten in vier klas sen nemen het in een race van honderdvijftig meter tegen elkaar op. Johnny Cauwels (21) uit Nieuwvliet weet in de klasse 'Scoo ter special' niet tot de finale door te dringen, maar kijkt met een goed gevoel terug op een spectacu laire dag. „Ik doe mee voor de ge- 'Je reactietijd is van groot belang en je moet controle over je scooter houden' zelligheid en vind het prachtig. Die snelheid geeft een kick. De zelfbouwframes in de Super Spe cials vind ik heel mooi en gaan nog harder." Zeven seconden blijkt een magische grens. Wie daaronder duikt, dringt zo goed als zeker door tot de finale. Top- snelheden tegen de honderdveer tig kilometer per uur zijn daarvoor nodig. Maarten Davidse: „Je reac tietijd is van groot belang en je moet controle over je scooter hou den." Johnny Cauwels: „Mijn scoo ter heeft een vermogen van 20,8 pk. Dat moet je een hele dag con stant zien te houden, maar dat wil nog wel eens lastig zijn. Deze scoo ter weegt zeventig kilogram, thuis heb ik er eentje staan van 42 kilo gram. Daar heb ik nogal proble men mee." Davidse, die met helm op zestig kilogram weegt: „Elk grammetje telt. Ik heb maar een half litertje brandstof en koop een tweedehands scooter. Daar haal ik alleen maar spul af Elke tien kilo gram kost je 0,3 seconde." De Mid delburger wordt uiteindelijk zesde. Renner uit Terneuzen wint gedevalueerd kampioenschap. door Aector Dooms SCHOONDIJKE - Drie Zeeuwse wiel renners streden gisteren in Schoondijke om de nationale titel Waod in de A/B-categorie van de Belgische vrije liefhebbersbond. Al leen het podium moest nog ver deeld worden, mits ze alle drie de wedstrijd uitreden. Dat deden ze. Sjacco Matthijs was de snelste sprinter van de tweede groep, die op vier minuten van de winnaar eindigde. De veertiende plaats was voldoende voor de 36-jarige Ter- neuzenaar om het rood-wit-blau- we tricot aan te trekken. De win naar nam op de hoogste trede van het podium plaats, geflankeerd door de plaatselijke favoriet Den nis Kerckaert (tweede) en Rudi Ra- bout (derde) uit Heinkenszand. Het Nederlands kampioenschap was gedevalueerd door het ontbre ken van een aantal coureurs, zoals titelverdediger Peter Mol en Erik Vereecken. Maar daaraan had Mat thijs geen boodschap. Hij was heel blij met zijn kampioenstrui. „Dit is de mooiste overwinning, hoe wel die in Zelzate er ook mocht zijn. Ik heb nog geprobeerd naar de kopgroep toe te rijden. Ik heb toen gekeken waar de andere Ne derlanders zaten en ervoor geko zen om de koers af te stemmen op mijn twee concurrenten. Ik weet van mezelf dat ik een goede sprint heb. Ik vreesde Rabout nog het meest, maar hij viel na de bocht stil." Op een nationale titel had hij niet gerekend, omdat de voorbereiding niet optimaal was. „Ik werk voor Shell op booreilanden. Ik ben twee weken van huis geweest. De ze week kan ik gelukkig 350 kilo meter trainen voor het Europees kampioenschap in Hoofdplaat", zei Matthijs, die zeven jaar geleden besloot te gaan wielrennen. „Ik heb nog aan fietscross gedaan. Ik heb ook een KNWU-licentie, maar ik rijd vanwege mijn werk zelden een koers bij de amateurs. De plaatselijke favoriet Dennis Kerckhaert (links) leidt de dans in het pelo ton. In het midden rijdt Rudi Rabout uit Heinkenszand. foto Wim Kooyman Zes jaar geleden ben ik gaan rijden bij de Waod. In België heb je dage lijks wedstrijden. Ik win gemid deld een of twee koersen per jaar. Dat heb ik te danken aan mijn sprint", glunderde hij. De Zeeuwen speelden geen rol van betekenis. Al vroeg in de wed strijd had zich een kopgroep van tien renners gevormd, die op het lastige parkoers steeds verder weg liep van de rest. Piet Herrijgers uit Wortel (B) werkte zich in de laat ste ronde los en soleerde naar de overwinning. Dertig renners had den zich ingeschreven. Dat vond Frans Vlassenrood uit Hulst tegen vallen. Het enige Nederlandse jury lid tussen de Belgen van de Waod kan bogen op een ruime ervaring. „Het is een wielermicrobe. In 1979 zat ik al in het wielercomité van Hulst. Later ben ik bij de wieler- trimbond gaan jureren en sinds Wl Drie Zeeuwse wielrenners strij- den in Schoondijke om de natio nale titel van de Belgische lief hebbersbond Waod. Sjacco Mat thijs uit Terneuzen is de sterkste. 2002 zit ik bij de Belgische vrije liefhebbersbond." Vlassenrood merkte op dat de cou reurs hard rijden in de Waod-koer- sen, met opvallend veel oud-ama teurs. Zo wordt de zeventig kilo meter bij de A/B categorie in één uur en veertig minuten afgeraf feld. Ook bij Johnny Verbeke ging het kriebelen na een koers in zijn oude woonplaats IJzendijke. „Dat ging me goed af Maar je kunt niet zonder training, want er wordt hard gereden en vanaf het begin gedemarreerd. Het is toch afzien", vertelde de ex-amateur die in de F-categorie met een tiende plaats de beste Nederlander was. Wim de Waal rijdt al langer bij de Waod. De 57-jarige ex-prof uit Axel reed in de E-categorie solo naar zijn zestiende overwinning van het seizoen. „Het is toch mee gevallen omdat ik een paar weken niet heb kunnen trainen", vertelde hij. De Waal zou volgens de ken ners tussen de jongere coureurs in de A/B categorie gemakkelijk mee rijden, maar de categorieën zijn echter gebonden aan leeftijden. Tennisser uit Vogelwaarde is weer klachtenvrij. door Henk van de Voorde KOEWACHT - In het 20e Vlastoer- nooi van TV De Eikenhof in Koe wacht maakte de 35-jarige Gino Roctus uit Vogelwaarde zijn plaat sing waar. Hij schreef het 5-sche- ma op zijn naam door in de beoog de finale Nicky Samijn uit Sas van Gent, die afgelopen zaterdag zijn 24e verjaardag vierde, in drie sets te kloppen: 3-6 6-0 6-3. In de eerste set krabbelde Roctus nog terug van 5-1 naar 5-3, maar kon het dreigende onheil niet af wenden. „Ik probeerde mijn eigen spel te spelen en zo snel mogelijk het punt te maken. Helaas liep mijn service niet en sloeg ik te veel dubbele fouten. Ik sloeg te veel op tempo en dat kon ik beter niet doen met die keiharde ballen. Bij 5-1 achter ben ik anders gaan spelen. Mijn tactiek was: eerst de bal binnen de lijnen slaan en ver volgens het spel opbouwen. Bij een diepe bal van mij en een half court bal terug, besloot ik aan te sluiten aan het net. Op deze wijze heb ik acht games op rij gemaakt", aldus Roctus. De speler van TV Vogelvlucht had zes weken niet meer getennist door een polsblessure. Dat had hem goed gedaan, evenals een va kantie in de Franse Alpen. In het Koewachtse tennistoernooi was hij weer volledig klachtenvrij. „Ik moest wel wennen aan het spel van Nicky Samijn. Hij is een apar te tennisser die vrijwel alles met fo re- en backhand slicet en heel ver dedigend speelt. Het was voor mij gunstig dat hij veel ballen de lucht ingooide. Ik heb daardoor ontzet tend veel kunnen smashen. Dat Nicky Samijn (links) en Gino Roctus voor aanvang van de 5-finale in Koe wacht. foto Wim Kooyman zorgde voor het nodige rendement want vier van de vijf smashes le verde een punt op." Nicky Samijn overleefde in Koe wacht in de halve finale tegen Mi chel Pateer in de tiebreak van de tweede set drie setpoints om ver volgens met 12-10 te winnen: 6-4 7-6. „Ik was eigenlijk al blij dat ik in de finale kwam. Tegen Michel Pateer waren er constant lange zware rally's. In de tiebreak ston den we alleen nog maar te har ken", vertelt Samijn. Op het 6-schema werd Hulstenaar Marnix Ivens toernooiwinnaar via winst in de finale op de Belg Phi lip Vandamme: 6-3 6-4. renesse - Vitesse slaat vanaf van daag tot en met zaterdag zijn ten ten op in Renesse. De Arnhemse eredivisieclub verblijft in hotel de Zeeuwse Stromen en traint in Ren esse. Verder speelt de club twee oefen wedstrijden. Woensdag 8 juli (19.00 uur) is in Kruiningen de se lectie van Reimerswaal de oefen partner. Zaterdag 11 juli speelt Vit esse op sportpark Schenge in Goes tegen NAC. De aanvang is 14.30 uur. Donderdag 9 juli begeeft Vitesse zich op het strand en neemt deel aan een beachvoetvolleytoernooi bij paviljoen Zuid-Zuid-West in Renesse. De aanvang is 16.00 uur. Vanaf 14.00 worden er voorrondes gehouden. Iedereen kan meedoen. Het beste tweetal mag uiteindelijk aantreden tegen de beste voetvol- leyspelers van Vitesse. www.zuid-zuid-west.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55