Zeeuwse streekproducten als basis Aanbod van streekproducten neemt steeds toe, de verkoop stijgt jaarlijks Organist De Nooijer in St.Baafs Broertje 'Moaneblussersfeesten Schoondijke moeten blijven' ")2 Maandag 6 juli 2009 Z 'Het streekproduct geeft aan dat je je wilt onderscheiden, en datje als 'Ons doel is vooral ontmoeting. Ontmoeting tussen bewoners, familie, regio ook saamhorigheid wilt uitdrukken' Nynke van der pioeg, wv medewerkers en vrijwilligers' Martha Stoeiinga, teamleider zorg Ter Schorre 'Ontmoeting' is het tref woord bij de Zeeuwse Dag van het Terneuzense ver pleeghuis Ter Schorre. Aan dacht voor de mens, onder het genot van een bolus. door Peter Oggel Ach, Margrietje, de rozen zullen bloeien...', zingt de zanger van het (vrij- willigers)accordeonor- kest op de zonovergoten Zeeuwse Dag van het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. De rechter voet van een bewoner van de psy- cho-geriatrische afdeling (demen tie) tikt voorzichtig met de maat mee. Een blijk van herkenning. Lo catiemanager Jacqueline van den Hil en teamleider zorg, Martha Stoeiinga, kijken met een glimlach toe. 'Ja, het zijn vaak die kleine din getjes...' Ter Schorre, één van de negen Zeeuwse locaties van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), haalt zaterdag voor een et maal 'buiten naar binnen', zoals Van den Hil uitdrukt. De open dag, dit keer met de nadruk op Zeeuwse streekproducten en lek kernijen, vormt eén van de hoogte punten van het jaar. En dat geldt niet alleen voor de 180 bewoners van Ter Schorre (156 aan de Alvare- zlaan, 24 in de locatie Churchill- laan)maar ook voor de vaste me dewerkers én de ruwweg tweehon derd vrijwilligers. Stoeiinga: „De be woners zitten echt op zo'n dag te wachten. Wij betrekken hen ook zo veel mogelijk bij de organisatie. Iedereen is enthousiast en komt in de voorbereiding met tips. Zeker in het weekend betekent deze dag voor hen een welkome onderbre king. Maar ook zelf vinden we dit gewoon hartstikke leuk. Ons doel is vooral ontmoeting. Ontmoeting tussen bewoners, familie, mede werkers en vrijwilligers." Wil Hogendoorn, zaterdag achter het kraampje met ouwerwetse pee kluts (een verzoek van een bewo ner), is zo'n vrijwilliger. „Ach, ik had wat tijd over om tussendoor eens te helpen", wimpelt ze be scheiden af Maar dat 'tussendoor' is inmiddels al negentien jaar, en elke maandagmiddag is ze in Ter Schorre voor de activiteit 'Bewe gen op muziek'. Haar drijfveer? „Gewoon, iets doen voor je mede mens. En er is altijd wel iets extra's te doen." 'Gewoon, iets doen voor je medemens...' Wil Hogendoorn, één van de tweehonderd vrijwilligers bij Ter Schorre Zo'n tweehonderd vrijwilligers lijkt een hele hoop, maar, geeft Stoeiinga nadrukkelijk aan, een paar handen extra zijn altijd wel kom. Zeker als dat ook nog eens jonge handen zijn. Niet zonder re den geeft ze komend najaar op het ROC Westerschelde workshops om jonge mensen te overtuigen van vrijwilligerswerk, in haar geval in het bijzonder Ter Schorre dan. Stoeiinga: „Wij hebben grote waar dering voor ons vrijwilligerskorps. Maar de gemiddelde leeftijd ligt wel boven de 50. Vandaar dat we graag ook jongeren willen; bewo ners geven die behoefte soms ook aan. Wandelen of fietsen met be woners, muziek maken, simpel de krant lezen, een spelletje dammen of schaken of gewoon een praatje. Het gaat vooral om individuele dingen. Op onderwijsinstellingen zou dat weer goed passen in het kader van maatschappelijke sta ges." Het streven past ook in de stra tegie van SVRZ om bewoners zo veel als mogelijk de regie over het eigen leven te laten. Ofwel, geeft Van den Hil aan, 'trachten voorzo ver dat kan de samenleving in het verpleeghuis te kopiëren'. „Zo mo gelijk net als thuis. En daar horen dus ook jongere mensen bij." Naast psychogeriatrie steunt de zorg in Ter Schorre op nog twee pijlers: somatiek (lichamelijke be perkingen) en re-activering. Bin nen het verpleeghuis zijn, met hulp van vrijwilligers, 28 verenigin gen actief. T™1 igenlijk kon het haast ook |H niet anders. Op de Zeeuwse J Dag van verpleeghuis Ter Schorre, met centraal Zeeuwse lek kernijen en sieraden, scoort de bo- terbabbelaar als streekproduct bij bewoners, personeel en vrijwilli gers een geheide eerste plaats, de bolus de tweede. De Zeeuwse babbelaar en de Zeeuw se bolus zijn niet alleen in de pro vincie zelfj maar ook in toeristisch j opzicht 'typisch Zeeuws', blijkt uit de website van de provinciale WV. Want: 'De blikjes met de Zeeuwse stadsgezichten of kleder drachten zijn wereldberoemd." De VW onderkent het belang van streekproducten als toeristische vermarkting terdege, zegt direc teur Nynke van de Ploeg van VW Zeeuws-Vlaanderen. Naast babbe laars en bolussen is er de afgelo pen jaren een steeds breder aan bod van producten -en de verkoop ervan stijgt volgens Van der Ploeg per jaar. Daar heeft ze ook een ver klaring voor. „De samenleving is de laatste jaren steeds.anoniemer. We zijn eigenlijk sofinummers ge worden. Het streekproduct geeft aan dat je je enerzijds wilt onder scheiden, anderzijds dat je als te- gio ook saamhorigheid wilt uit drukken. Je ziet in de recreatie en toerisme ook een toenemende be langstelling voor authenticiteit en regio. Aandacht voor de historie en de cultuur van een streek. Het streekproduct betreft vaak een am bachtelijk gemaakt product. Dat roept nostalgische gevoelens op. Het aantal Bed&Breakfasts in Zeeuws- Vlaanderen neemt snel toe. En 's morgens bij het ontbijt krijg je dan zelfgemaakte jam. Dat roept bij mensen herinneringen op aan vroeger. Het gaat om sfeer." AARDENBURG - De (kerk)organist Joost de Nooijer speelt op woens dag 15 juli in de St. Baafskerk in Aardenburg. Aanvang 20.00 uur. Op het Flentrop/ Reilorgel van de kerk speelt Rotterdammer De Nooijer werken van Dietrich Bux- tehude, Johann Nikolaus Hanff, Jo- hann Gotfried Walther en Johann Sebastiaan Bach. Norah van vijf jaar werd opge haald van school in Kapelle. Haar buurmeisje Britt, eveneens vijf, mocht mee om te spelen. Onderweg naar huis vertelde No rah dat op school een jongen had getrakteerd, omdat hij een broertje had gekregen. Hoewel ze in Britt eigenlijk al een grote zus heeft, ging het gesprek Tip? redactie@pzc.nl tussen de twee al gauw over broer tjes en zusjes, wat ze het liefst zou den willen en hoe ze die dan gin gen noemen. Norah was vrij snel met het ant woord dat ze een broertje wilde. „Waarom?" wilde haar vriendin weten. „Nou dan heb ik later ook een man!" Ringsteken met oude trekkers, zoals hier een Ford Red Tiger uit 1953, is één van de pijlers van het Maoneblussersfeest. foto Wim Kooyman SCHOONDIJKE - De organisatie van de Maoneblussersfeesten in Schoondijke gaat de komende ja ren de programmering vóór het dorpsfeest uitbreiden met meer at tracties, om het evenement in stand te houden. „We willen het programma verder uitbouwen. Want de Maoneblussersfeesten ho ren bij Schoondijke en moeten blij ven", aldus Peter Tresonie namens de organisatie. Het feest steunt tra ditioneel op onder meer het eieren gooien op zaterdag en ringsteken met oude tractoren op zondag- Volgens Tresonie is er voor enkele onderdelen niet voldoende belang stelling. „En dat is heel jammer." De wedstrijd eieren gooien werd gewonnen door het team Anton ie de Wever en René Beeke (afstand 35 meter). Erwin Haerrens won het ringsteken met 40 punten. Op de ranglijst van Zeeuwse streekproducten prijkt de boterbabbelaar met stip op één. Maar inmiddels is er een breed aanbod van lekkernijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50