twaalf 'Het is vijf voor Park om politieke ellende te vergeten Zandhappen en veel gezelligheid bij elfde beachvoetvolleytoernooi 2 Maandag 6 juli 2009 Het Scheldeterrein in Vlissingen is tijdelijk tot stadspark verheven. door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - Onder toeziend oog van enkele tientallen Vlissingers is zaterdag het tijdelijke stadspark op 1 het Scheldeterrein officieel geo pend. Burgemeester Wim Dijkstra knipte voor de verandering het lintje niet alléén door; het publiek kon meedoen. Het tijdelijke park is deze maand in de weekeinden toegankelijk voor publiek. Vanaf augustus kunnen nieuwsgierigen er dagelijks rondwandelen. De in gang van het stadspark zit op de t ioek van de Scheldestraat en de Coosje Buskenstraat. Op het terrein zelf valt vooralsnog weinig te beleven. Blikvanger is de buitenexpositie. Die bestaat uit een stellage van 26 meter lang een 8 meter hoog, in de vorm van een schip. Daaraan hangen groot for maat foto's van oud-medewerkers van de Schelde: fraaie afbeeldin gen, zoals die van een drietal man nen. De verweerde koppen en het sigaartje dat één van hen noncha lant in de mondhoek heeft bunge len, geven een sfeerbeeld van hoe het er aan toeging in en op het Dok. De stellage is gemaakt door architect (ohan de Koning. Dijkstra memoreerde in zijn toe spraak nog even het 'hoofdpijndos sier' en de politieke ellende rond om het Scheldeterrein. „Maar we hebben dat dossier weten om te zetten in een uitdaging. Een stads park dat verleden en heden samen brengt. Een stadspark voor en van Vlissingers." Hij deed geen uit spraak over de termijn waarop wo ningbouw op het terrein gereali seerd wordt. „Eerst Bestevaer af ronden en dan zien we verder." Na de knipactie werd de buitenex positie geopend. Dijkstra moest een fles champagne tegen het 'schip' kapotgooien. Dat lukt pas na vier keer, waarop een toe schouwster zei 'zie je wel, alles in Vlissingen duurt lang, zelfs dit'. Dijkstra hoopt dat het park snel zal groeien en verwacht daarbij ook ideeën uit de kunstenaars- hoek. „We hebben bijvoorbeeld de KipVis jongens binnengehaald. Laat ze maar wat bedenken. Dit is echt een work in progress." Het Scheldeterrein in Vlissingen is nu tot stadspark omgetoverd en daardoor toegankelijk voor publiek. Het tijdelijke park moet zich gaandeweg ontwikkelen. 'Kaleidoscope' in de Jacobuskerk Renesse RENESSE - In de serie zomeravond concerten van de Jacobuskerk in Renesse treedt óp donderdag 9 juli 'Kaleidoscope' op. Dit ensemble bestaat uit Donna Oostdijk, James Denton en Henk en Liesbeth Fran ken. Zij zingen jazz, jiddische zang, Amerikaanse folk, Ierse hym- nes en eigen composities. Gitaar, piano, basgitaar en drums begelei den de zangers. De zomerconcer- ten worden georganiseerd door Re creatiepastoraat Windkracht 8. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. De kerk is vanaf 19.00 uur open. Officiële opening van appartementen Valetta ZIERIKZEE - Burgemeester Gerard Rabelink opent op donderdag 9 juli om 15.30 uur de nieuwe appar tementencomplexen Valetta aan de De longestraat in Zierikzee. Valetta staat in de wijk Malta en bestaat uit 56 appartementen, ver deeld over drie gebouwen. De ap partementen zijn van woningcor poratie Zeeuwland. De laatste be woners hebben begin dit jaar hun intrek genomen in het gebouw. De eerste bewoners kregen eind vorig jaar de sleutel van hun nieu we huis. Oude fietser ten val na aanrijding met auto RENESSE - Een 74-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zaterdag rond 10.30 uur ten val ge komen in Renesse bij een aanrij ding met een auto. De man fietste over de Rampweg in de richting van Renesse. Een 30-jarige automobiliste uit Schou wen-Duiveland reed in dezelfde richting. Toen zij de fietser inhaal de, sloeg deze, zonder richting aan te geven, linksaf om de afrit naar de Helleweg in te rijden. De man viel en is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. door Dewi Gigengack ELLEMEET - Het is zaterdagmiddag «gezellig druk op het strand bij strandpaviljoen Corazon in Elle- meet. En warm. Op de tien wed- strijdvelden spelen mannen voet volley en vrouwen beachvolleybal. Kinderen rennen rond en stoeien op het springkussen. De geur van broodjes hamburger hangt in de lucht. Toeschouwers leunen op ho ge tafels of zitten ontspannen op m>et terras van de strandtent. Het elfde strandvoetvolleytoer- nooi van sportvereniging Renesse is druk bezocht: vijftig teams doen eraan mee. „Achterdertig heren teams en twaalf damesteams", zegt Marieke van Eijk van strand paviljoen Corazon. Met haar partner Jörg Frank en Krispijn de Jonge en John Berre- voets van sv Renesse verzorgt zij het strandtoernooi. Voor het eerst, want tien jaar lang was de organi satie in h-anden van Martin van Jloon en Mischa van der Hoek. Zij stopten er vorig jaar na de tiende editie mee. „We hebben geluk met het weer", zegt Van Eijk. „Vorige jaren was er vaak regen. Niet dat de pret daar om minder was, hoor. Spelers schuilden tussen de wedstrijden door onder de parasols, en men sen dronken thee in plaats van een colaatje." Veel teams komen uit de buurt, maar er zijn ook spelers die uit Bra bant, Noord- en Zuid-Holland en Twente komen. Voetvolley blijft een lastige sport, blijkt wel. De ral- leys zijn meestal kort, en de man nen liggen veel in het zand. De barbecue en live muziek aan het einde van de middag zijn dan ook erg welkom. Het feest ging nog door tot middernacht. Jörg Frank: „Het terras rook de 'volgende dag naar een bruine kroeg. Maar het was erg gezellig." Net als vorig jaar won bij de man nen het team Breda Beach Voetvol ley (Steven van Batenburg en Ton Reichardt) van Cabanaz (Robert Tak en Remco Rotte). Let's Go uit Driebruggen won eveneens vorig jaar het damestoernooi. Klederdracht mag dan vrijwel helemaal uit het straatbeeld zijn verdwenen, het kan nog genoeg mensen bekoren. Dat bleek zaterdag in de Goese binnenstad. door Rob Paardekam Daar werd weer de Nos talgische Dag gehou den. Klederdrachtgroep Mooi Zeeland had alles uit de kast gehaald om er wat bij zonders van te maken. Op liefst vier podia (Markt, Vlasmarkt, Ha ven en Manhuistuin) traden tus sen elf uur 's ochtends en vier uur 's middags heel veel klederdracht- groepen- en koren op. Daaronder veel Zeeuwse, zoals Ons Boere- goed uit Kruiningen, Stichting het Walcherse Costuum, de Axelse Klederdrachtgroep en Streekdrach- tenvereniging De Arke uit Zierik zee. Maar er waren ook groepen uit de rest van Nederland. Urk, Scheveningen, Raalte, Wester voort, de Zaanstreek, ze kwamen overal vandaan. Die groepen bestonden overigens niet alleen maar uit 'oudere' men sen. Ook twintigers vinden het leuk om zich in het ouderwetse pak te hijsen. „En niet omdat het moet van mijn ouders", zegt Eelco Sikkens (23), die door Goes loopt in een dracht uit het oosten van het land. „Dat wordt mij zo vaak gevraagd. Natuurlijk waren het mijn pa en ma, die me als kleine jongen bij de klederdrachtvereni ging haalden, maar als ik het nu niet meer zou willen, deed ik het echt niet, hoor. Ik vind het ge woon enorm leuk. En ach, dat niet al mijn vrienden dat begrijpen, het zij zo." Bezoekers konden zaterdag trou- Nostalgische Dag De Nostalgische Dag werd ge organiseerd door Goes Promo tie, Zorggroep Ter Weel en kle derdrachtgroep Mooi Zeeland. Die laatste ontstond zeven jaar geleden na een conflict binnen klederdrachtvereniging Ons Boeregoed uit Kruiningen. Mooi Zeeland draait geheel zonder overheidssubsidie. De klederdracht is allemaal van de leden zelf. Mooi Zeeland heeft ruim hon derd leden. De drachten die Mooi Zeeland presenteert gaan ver terug in de tijd, tot 1850. wens veel meer doen dan alleen naar klederdrachtgroepen kijken. Op diverse plekken speelden ook draaiorgeltjes en voor de kinderen was er poppenkast op de Vlas markt. Ook de oude ambachten, de antiekmarkt en de ganzenhoe der trokken veel bekijks. De mees te toeschouwers stuitten bij toeval op het evenement. „We zijn een dagje aan het winkelen", zegt Fran- cien Hage uit Vlissingen. „Maar je ziet het, in plaats van kleren ko pen, zitten we hier poppenkast te kijken met de kinderen." Lien Michiels uit het Vlaamse Wet- teren kijkt ook haar ogen uit. „Zo iets zie je bij ons nauwelijks", zegt ze, terwijl ze bij de stadshaven naar klederdrachtdansgroep Schampeljoen staat te kijken. Haar partner staat er een beetje ver veeld bij. „Die gaat liever pinten drinken, maar het is goed, hè. Ik vind dit leuk." De dag werd op de Grote Markt af gesloten door Mooi Zeeland. Het koor van de sinds zeven jaar be staande klederdrachtgroep zong eerst liedjes als Korenbloemen blauw, Lentekind en de Zuiderzee ballade. Daarna volgde een slotma nifestatie waarin alle Zeeuwse drachten nog eens de revue pas seerden. De spreekster van de kle derdrachtgroep stelde nog eens hoe belangrijk het is dat de diverse groepen de historie blijven uitbeel den. „Het is vijf voor twaalf als het om klederdracht gaat", sprak ze. „Van de dertien Zeeuwse drachten zijn er al bijna geen over." Aan de andere kant zijn de kleder drachtgroepen nog altijd razend populair. Mooi Zeeland heeft hon derd leden en moet met enige re gelmaat 'nee' verkopen als er een verzoek voor een optreden komt. Zo druk hebben ze het. O Kijk voor een video op www.pzc.nl/bevelanden Ton Reichardt van het winnende Breda Beach Voetvolley. Zijn team won ook vorig jaar het toernooi in Ellemeet. foto Ronald den Dekker Jong en oud hulde zich in klederdracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40