Onderstroom met 'n grijns Betrapt bij stropen van kreeften Frank van Iersel: 'Volgend jaar nog meer van dit' Succes bij vissen naar fossielen op de bodem van de Westerschelde CSMCBilB' CEQM&a HEDEN KIJKDAG Sprong voor schoon water STEiNHAUS Maandag 6 juli 2009 3 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Kunst- en antieveiling in de Grote Kerk te Veere van 15.00-20.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage I 0118-627639 06-23360501 I I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I Het publiek is verrukt over de terugkeer van de Straattheaterdag: kunst en kolder met grote en kleine k's. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan We hebben aan onze ambities beant woord. We wilden groter uitpak ken. Er moest veel meer te doen zijn in de stad tijdens het festival. En het gons de van alle kanten in de stad. Nu we ook het gras aan de zeewering mochten gebruiken, was er een mooi rondje door de stad", zegt Festival directeur Frank van Iersel over Onderstroom, het vijfdaagse festival in de Vlissingse binnen stad. „Ik merk dat mensen op de terrassen het hadden over groepen als Le Jardin en Kamchat ka. Die laatste had zelfs vaste volgers: twee dik ke Vlissingers kwamen elke avond vragen of de groep er morgen weer zou zijn. Types waar je geen voorkeur voor theater van zou verwach ten!" Het warme weer hield mensen niet te zeer weg uifde barakken, tenten en containers waar de betaalde voorstellingen - entree vijf eu ro of een tientje - in plaatshadden, meent Van Iersel. „De eerste dagen keken mensen het 'ns aan, maar door rondvertellen liep het steeds be ter. Deze voorstellingen zoeken toch hun eigen publiek uit." En bezoekers van de laatste festi- vaidag, zondag liepen tegen meevallers aan: zij mochten wel eens gratis. Van Iersel: „Je maakt eens een gebaar naar je publiek en je artiesten." WILHELMINADORP - Drie Belgen zijn zaterdagochtend op heterdaad betrapt bij het stropen van kreef ten uit de Oosterschelde bij Wil- helminadorp. Twee mannen wa ren in duikuitrusting, de derde ver dachte stond op de uitkijk. Het Vis- stroperijteam Zuid-Nederland trof in de auto van de Belgen een verza- melnet met 27 kreeften aan. De nog levende kreeften zijn terugge zet in het water. De duikuitrustin- gen en het net zijn in beslag geno men. Tegen de drie mannen is pro ces-verbaal opgemaakt voor over treding van de visserijwetgeving. Het Visstroperijteam, van de Alge mene Inspectiedienst (AID), het Korps Landelijke Politiediensten, Regionaal Milieu Team en provin cie Zeeland, probeert de omvang rijke stroperij in de Zeeuwse wate ren terug te dringen. Het publiek kan stopersactiviteit melden op de website www.aid.nl en het meldpunt visstroperij: 045-5466230. Jules Deelder eert Hans Verhagen in de Spiegeltent. foto Ruben Oreel De Stijle Want, straattheater op het verkeerde been. foto Ruben Oreel door Inge Heuff ZIERIKZEE - Opnieuw is de zoek tocht naar fossielen op de bodem van de Westerschelde een succes verhaal geworden. Het topstuk was dit keer een schedelfragment van een nog niet eerder in Neder land gevonden soort van de spits- snuitdolfijn van zo'n acht miljoen jaar oud. Maar ook het grote aantal vrijwel gave wervels van diverse walvis soorten waren meer dan welkom, evenals een fraai gehoorbotje van de Groenlandse walvis. Het was voor de veertiende keer dat afgelopen zaterdag de ZZro van Jaap en Anja Schot uit Zierik- zee op weg ging naar de Wester schelde. Aan boord waren onder anderen een aantal conservatoren van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen (KZGW) en (amateu r) weten schap pers van Naturalis in Leiden. Het doel was met de mosselkorren fos siele resten van zeezoogdieren uit het eoceen tot mioceen - zo'n 55,8 tot 5,3 miljoen jaren geleden - op te vissen. Bij elke trek stortten de korren hun oogst op het dek. Daarbij kwa men ook enkele resten van land- zoogdieren naar boven zoals een scheenbeen van een jonge mam moet en een gave kies van een wol- harige neushoorn beide uit het laat-pleistoceen (126.000-11.800 jaar geleden). Voor de meevarende deskundige op het gebied van land- zoogdieren Dick Mol een leuke 'bij vangst'. Het gebeurt wel vaker dat de jonge re fossielen van landzoogdieren meegekord worden. De Wester schelde is een dynamisch gebied met een sterke stroom waardoor verschillende aardlagen hun gehei men prijsgeven. Dat maakt het gebied zo aantrekke lijk voor een dergelijke onderzoeks- tocht. De Oosterschelde waar de fa milie Schot al bijna zestig jaar op fossiele landzoogdieren vist, geeft door verzanding steeds minder prijs. Klaas Post, amateur-paleontoloog zeezoogdieren, en Mark Bosselae- rs, conservator fossiele zeezoogdie ren bij het KZGW, bekeken bij el ke trek de vondsten en wisten vrij wel direct bij welk prehistorisch dier het botfragment hoorde. Zij maakten meteen een schifting in de voor het Zeeuwse genootschap interessante stukken en de fossie len die belangstellenden aan het eind van de dag mee mochten ne men. „Maar ook de honderdste wervel blijft interessant", zegt Post. „Want die kan eerdere constaterin gen bevestigen of juist ontkrach ten." Zeeuwse Muziekschool reikt 218 diploma's uit TERNEUZEN - De 218 Zeeuws- Vlaamse examinandi van de Zeeuwse Muziekschool krijgen hun diploma's; dinsdag 7 juli in Den Hoekzak, Oostburg en woens dag 8 juli in Den Dullaert, Hulst. Aanvang 19.00 uur, toegang is vrij. DEN haag - Komende zondag springen om klokslag drie uur op diverse plekken in Nederland groe pen mensen in het water. Overal in Europa gebeurt hetzelfde. Hier mee geven de zwemmers aan dat zij schoon oppervlaktewater wil len. In Nederland doet elke provincie mee. De provinciale milieufedera ties hebben de 'big jump', zoals het evenement heet, geregeld. In Zeeland duiken de deelnemers in het Veerse meer. uit je winst! 15-20% GOEDKOPER DAN ANDERE TOPMERKEN! GOES, Marconistraat 28 (Meubelboulevard Goes) tel 0113-227077 MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard) tel 0118-606690 Kijk voor overige adressen en openingstijden op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3