vijf voor twaalf Sint-Maartensdijk sluit Hotel KOM! in ae armen Stadspark op Scheldeterrein moet <t t politieke ellende doen vergeten J~i6 L IS Middelburgse markt als voetbalarena Regeling om agrarische panden te slopen is populair in Tholen "12 Maandag 6 juli 2009B VLISSINCEN - Onder toeziend oog van enkele tientallen Vlissingers is Saterdag het tijdelijke stadspark op het Scheldeterrein officieel geo pend. Het tijdelijke park is deze maand in de weekeinden toeganke lijk voor publiek. Vanaf augustus kunnen nieuwsgierigen er dage lijks rondwandelen. De ingang zit op de hoek van de Scheldestraat en de Coosje Buskenstraat. Op het terrein zelf valt vooralsnog -weinig te beleven. Blikvanger is de buitenexpositie. Die bestaat uit een stellage van 26 meter lang een 8 meter hoog, in de vorm van een door Rob Paardekam tholen - De ruimte-voor-ruimtere- geling is populair in de gemeente 'Tholen. Het college heeft inge stemd met twee nieuwe aanvra gen uit Tholen en Sint-Annaland. De regeling houdt in dat mensen, die agrarische gebouwen slopen daar één of meer woningen voor mogen terug bouwen. Aan de Zoetwaterweg in Sint-Annaland wil een inwoner kassen slopen. Het gaat om t6so vierkante meter, war wil zeggen dat er één woning schip. Daaraan hangen groot for maat foto's van oud-medewerkers van de Schelde: fraaie afbeeldin gen, zoals die van een drietal man nen. De verweerde koppen en het sigaartje dat één van hen noncha lant in de mondhoek heeft bunge len, geven een sfeerbeeld van hoe het er aan toeging. Burgemeester Dijkstra memoreer de in zijn toespraak nog even het 'hoofdpijndossier en de politieke ellende rondom het Scheldeter rein. „Maar we hebben dat omge zet in een uitdaging. Een park dat verleden en heden samenbrengt." voor terug mag komen. Aan de Turkseweg in Tholen-stad zijn dat er twee. Daar wil de aanvrager na melijk agrarische panden met een oppervlakte van zo'n tweeduizend vierkante meter slopen. Twee weken geleden werd bekend dat aan de Langeweg in Anna Jaco- bapolder waarschijnlijk varkens stallen worden gesloopt ten behoe ve van woningen. Ook het plan voor landhuizen bij Tholen, waar kassen voor weggaan, valt onder de regeling. Klederdracht mag dan vrijwel helemaal uit het straatbeeld zijn verdwenen, het kan nog genoeg mensen bekoren. Dat bleek zaterdag in de Coese binnenstad. door Rob Paardekam Daar werd weer de Nos talgische Dag gehou den. Klederdrachtgroep Mooi Zeeland had alles uit de kast gehaald om er wat bij zonders van te maken. Op liefst vier podia (Markt, Vlasmarkt, Ha ven en Manhuistuin) traden tus sen elf uur 's ochtends en vier uur 's middags heel veel klederdracht- groepen- en koren op. Daaronder veel Zeeuwse, zoals Ons Boere- goed uit Kruiningen, Stichting het Walcherse Costuum, de Axelse Klederdrachtgroep en Streekdrach- tenvereniging De Arke uit Zierik- zee. Maar er waren ook groepen uit de rest van Nederland. Urk, Scheveningen, Raalte, Wester voort, de Zaanstreek, ze kwamen overal vandaan. Die groepen bestonden overigens niet alleen maar uit 'oudere' men sen. Ook twintigers vinden het leuk om zich in het ouderwetse pak te hijsen. „En niet omdat het moet van mijn ouders", zegt Eelco Sikkens (23), die door Goes loopt in een dracht uit het oosten van het land. „Dat wordt mij zo vaak gevraagd. Natuurlijk waren het mijn pa en ma, die me als kleine jongen bij de klederdrachtvereni ging haalden, maar als ik het nu niet meer zou willen, deed ik het echt niet, hoor. Ik vind het ge woon enorm leuk. En ach, dat niet al mijn vrienden dat begrijpen, het zij zo." Bezoekers konden zaterdag trou- Jong en oud hulde zich in klederdracht. wens veel meer doen dan alleen naar klederdrachtgroepen kijken. Op diverse plekken speelden ook draaiorgeltjes en voor de kinderen was er poppenkast op de Vlas markt. Ook de oude ambachten, de antiekmarkt en de ganzenhoe der trokken veel bekijks. De mees te toeschouwers stuitten bij toeval op het evenement. „We zijn een dagje aan het winkelen", zegt Fran- cien Hage uit Vlissingen. „Maar je ziet het, in plaats van kleren ko pen, zitten we hier poppenkast te kijken met de kinderen." Lien Michiels uit het Vlaamse Wet- teren kijkt ook haar ogen uit. „Zo iets zie je bij ons nauwelijks", zegt ze, terwijl ze bij de stadshaven naar klederdrachtdansgroep Schampeljoen staat te kijken. Haar partner staat er een beetje ver veeld bij. „Die gaat liever pinten drinken, maar het is goed, hè. Ik vind dit leuk." De dag werd op de Grote Markt af gesloten door Mooi Zeeland. Het koor van de sinds zeven jaar be staande klederdrachtgroep zong eerst liedjes als Korenbloemen blauw, Lentekind en de Zuiderzee ballade. Daarna volgde een slotma- Nostalgische Dag De Nostalgische Dag werd ge organiseerd door Goes Promo tie, Zorggroep Ter Weel en kle derdrachtgroep Mooi Zeeland. Die laatste ontstond zeven jaar geleden na een conflict binnen klederdrachtvereniging Ons Boeregoed uit Kruiningen. Mooi Zeeland draait geheel zonder overheidssubsidie. De klederdracht is allemaal van de leden zelf. Mooi Zeeland heeft ruim hon derd leden. De drachten die Mooi Zeeland presenteert gaan ver terug in de tijd, tot 1850. nifestatie waarin alle Zeeuwse drachten nog eens de revue pas seerden. De spreekster van de kle derdrachtgroep stelde nog eens hoe belangrijk het is dat de diverse groepen de historie blijven uitbeel den. „Het is vijf voor twaalf als het om klederdracht gaat", sprak ze. „Van de dertien Zeeuwse drachten zijn er al bijna geen over." Aan de andere kant zijn de kleder drachtgroepen nog altijd razend populair. Mooi Zeeland heeft hon derd leden en moet met enige re gelmaat 'nee' verkopen als er een verzoek voor een optreden komt. Zo druk hebben ze het. O Kijk voor een video op www.pzc.nl/bevelanden MIDDELBURG - Ondanks het warme weer voetbalden de deelnemers aan het eerste straatvoetbaltoernooi van de Middelburgse club Zeelandia vol enthousiasme. De Middelburgse markt was zaterdag voor de gelegenheid - een echte voetbalarena. De F mini's (4 tot 6 jaar) beten het spits af om tien uur. De dames lieten zich overigens ook niet onbetuigd. foto Ruben Oreel door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Zaterdag was het eindelijk zover. Na een jaar voorbereiding opende Hotel KÓM! aan de Markt in Sint-Maartensdijk zijn deuren. Familie, vrienden, col lega-ondernemers en dorpsbewo ners kwamen Marijn en Kyra felici teren. Dat niet alleen. Het hele hotel kon zaterdag bekeken worden en daar werd dankbaar gebruik van ge maakt. De meningen waren eens luidend: 'het is prachtig gewor- «"den'. Burgemeester Willem Nuis en zijn vrouw openden Hotel KOM!. Volgens Nuis is het hotel zeer welkom, omdat er in de ge meente Tholen tot nu toe erg wei- ig hotelkamers waren. Hij heeft er alle vertrouwen in dat Marijn van Son en Kyra Bijlstra goede za ken zullen doen. „Want hoewel veel mensen tegenwoordig van la waai houden, zijn er ook nog heel veel mensen die genieten van rust en ruimte. Zij zitten hier goed." De burgemeester had trouwens ook nog een nieuwtje voor de meeste mensen. Behalve hotel, bi bliotheek en bioscoop heeft het pand namelijk ook nog dienst ge daan als gemeentehuis. In de jaren zeventig deden ambtenaren van sociale zaken er hun werk. „Toen werd er dus ook al geslapen", grap te een toeschouwer." O Kijk voor foto's van de opening op www.pzc.nl/hoteikom Vrouw van 72 gaat tasjesdief achterna axel - Een 72-jarige vrouw uit Axel heeft zaterdagmorgen met kordaat optreden voorkomen dat een jongeman er met haar tas van door ging. Op de Kanaalkade in Axel griste de jongen de tas van haar fiets. Vervolgens ging hij er snel van door via een brandgang tussen de Polen- en Joost de Moorstraat. De 72-jarige vrouw liet het er echter niet bij zitten en zette de achter volging in. De jongen koos eieren voor zijn geld en gooide uiteinde lijk de tas op straat. Rijbewijzen afgepakt voor dronken rijden kapelle - Een 50-jarige automobi liste uit Luxemburg moest zondag middag haar rijbewijs inleveren. Ze werd op de A58 bij Kapelle aan gehouden en bleek zes maal de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol gedronken te hebben. In de nacht van zaterdag op zon dag was het ook al raak in Sint-Maartensdijk. Daar kon een 18-jarige automobilist uit de ge meente Tholen zijn papiertje inle veren na een dronkemansrit. Ook in Axel, Vlissingen en Middelburg werden rijbewijzen ingenomen. Beschonken bestuurder veroorzaakt aanrijding serooskerke - Een beschonken automobilist uit Spijkenisse is za terdag rond 15.45 uur op de N59 bij Serooskerke (S) achterop de au to van een 46-jarige vrouw uit het Belgische Hasselt gereden. De vrouw moest stoppen voor het rode verkeerslicht. De 34-jarige man had dit te laat in de gaten. Uit politiecontrole bleek dat de man uit Spijkenisse onder invloed van alcohol had gereden. Hij kreeg een rijverbod van 4 uur en een proces-verbaal. Bij het ongeval raakte niemand gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24